Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Blokada kontynentalna

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

21 listopada 1806 roku Napoleon w Berlinie podpisał dekrety o blokadzie kontynentalnej. Są osoby, uważające, że było to dobre posunięcie, a są tacy którzy uważają to za jedne z największych błędów Cesarza Francuzów. Co wy myślicie na ten temat? Zapraszam do dyskusji. Proszę o uzasadnianie zdania.

Ja uważam, że to był błąd- rozumiem Napoleon- jak to sam określił- chciał "zdobyć morze potęgą ziemi", ale nie mógł podporządkować całej Europy swemu planowi. Nie można było nawet w sferze ekonomicznej całej Europy zunifikować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do końca nie jestem pewna czy to był to duży błąd. Napoleon chciał panować nad całą Europą – znaczą część miał podporządkowaną, problemem była m.in. Anglia. Skoro Napoleonowi nie udało podbić się Anglii mógł ją, chociaż osłabić (każdy sposób jest dobry). Gdyby blokada była całkowicie przestrzegana to może osiągnąłby swój cel.

Chociaż zgadzam się , że podporządkowanie całej Europy było prawie niemożliwe…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Ale żeby blokada była całkowicie przestrzegana przez wszystkie kraje Europy?Niemożliwe.

CHybaby Napoelon musial swoich podwładnych w rzadach tych krajów ustanowić. ROsja czerpala olbrzymie zyski z handlu z Albionem(Anglią)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Do końca nie jestem pewna czy to był to duży błąd. Napoleon chciał panować nad całą Europą – znaczą część miał podporządkowaną, problemem była m.in. Anglia. Skoro Napoleonowi nie udało podbić się Anglii mógł ją, chociaż osłabić (każdy sposób jest dobry). Gdyby blokada była całkowicie przestrzegana to może osiągnąłby swój cel.

No widzisz- znasz przysłowie- każdy klij ma dwa końce? Albo kto od mieczem wojóje ten od miecza ginie? Blokada obróciła się przeciwko Francji. Ciekawie o tym traktuje Manfred- polecam jego wywody o blokadzie. I nie tylko Anglia okazała się problemem. Nie rostrzygamy kwestii co by było gdyby, patrzmy z perspektywy czasu- blokada obróciła się przeciwko Francji i jej przywódcy.

ROsja czerpala olbrzymie zyski z handlu z Albionem(Anglią)

Kolega Amilkar wskazał bardzo ważną kwestię. Jak Rosja mogła zaprzestać handlować z Anglikami? Jak miałoby to jej posłużyć? Czy chciałaby wzmocnić Francję? Odpowiedź oczywista...

Poza tym, blokada doprowadziła do rozwoju przemytu...

Ach! Cóż za błąd uczynił Napoleon...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

W batawskiej republice urzędnicy francuskcy byli nawet niektórzy przekupieni!!! i zezwalali po cichu na przemyt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

No cóż- szkoda, że dyskusja stanęła w miejscu...Blokada to z reguły temat wywołujący "spór", wielu historyków się sprzecza błąd czy nie...

Zatem czas rozkręcić dyskusje- jak myślicie, jak decyzja o blokadzie wpłynęła na dalsze losy Cesarstwa i jego twórcy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Z pamiętników kamerdynera Cesarza, wyczytalem ze COnstant opowiadał jak Cesarz mówił : Nie jade do Rosji aby ją pokonać, ale dosięgnąć tam ANglię. A więc blokada doprowadziła do wojny z Rosją , pośrednio. A była przyczyną nie gasnącej pokusy zdobycia Albionu.

Nawet blokada bezposrednio nie doprowadzila do wojny bo to skutek ukarania Rosji i zabronienia jej handlu z Anglią ale posrednio.Sądze też iż doprowadziła do wzrostu niechęci do Francji w poszczególnych krajach, ponieważ duża część ludzi żyła z handlu a zakaz czerpania zysku z handlu z ANglią mógł ich że tak powiem denerwować :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Moim zdaniem to największy błąd Napoleona. Nie wiem czy dobrze kojarze, ale wcześniej to chyba Anglia na Francje nałożyła jakieś ograniczenia, albo mi się coś pomyliło... :?: W każdym bądź razie Napoleon źle zrobił. Rozgniewał Rosję, choć myślę, że konflikt był nieunikniony. Aleksander tak nienawidził Napoleona, ze blokada czy nie wojna by była, ale blokada oczywiście przyczyniła się do wojny a w końcu ostatecznej klęski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
patrzmy z perspektywy czasu- blokada obróciła się przeciwko Francji i jej przywódcy.

Czytałam, że Francja w 18111 roku przechodziła kryzys gospodarczy, który był następstwem blokady kontynentalnej.

Nie rostrzygamy kwestii co by było gdyby

Ja bardzo lubię gdybać

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Czytałam, że Francja w 18111 roku przechodziła kryzys gospodarczy, który był następstwem blokady kontynentalnej.

Prawda. Blokada była poczatkiem końca. A tak wogóle to sam rząd Francji naruszał zasady blokady kontynentalnej. Francja nie mogła w kwestiach gospodarczych obejść się bez kontaktów z Anglią.

Sam Napoleon dawał rozkazy łamiące blokade- np. kwestia przywozu kawy i cukru na jego ojczystą Korsykę.

Ja bardzo lubię gdybać

To zapraszam do działu historia alternatywna, parę pięter niżej :) . Tam możesz gdybać. Jest pare tematów, również z epoki napoleońskiej, ale nie tylko.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sam Napoleon dawał rozkazy łamiące blokade- np. kwestia przywozu kawy i cukru na jego ojczystą Korsykę

I dawał specjalne pozwolenia na import towarów do Anglii pod warunkiem sprzedania na taką samą kwotę towarów francuskich.

To zapraszam do działu historia alternatywna, parę pięter niżej

Wiem… Zajrzę tam później.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Co ciekawe Napoleon namawial swoją świte i znajomych do kupowania mebli i innych artykułow zdoebniczych bo w tym przemysle francja byla górą.

//Bardzo prosze o pisanie nazw krajów i członków poszczególnych narodów wielką literą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Massena jeśli dobrze pamiętam zarabiał na przemycie, ale mogę się mylić...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.