Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kszyrztoff

Najwięksi oszuści i fałszerze dwudziestego wieku oraz ich największe "dzieła"?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich Znacie oszustów czy fałszerzy którzy poprzez swoje "wyczyny" zapadli w pamięć czy zapisali się w historii? Jakieś ciekawe związane z nimi historie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki Włoch ale taki np: Czesław Bojarski? Ponoć cena jego Napoleonów w XXI wieku sięgnęła od pięciu i pół do siedmiu

tysięcy euro za banknot 100 franków francuskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kszyrztoff napisał:

Nie wiem jaki Włoch

 

Alceo Dossena.

 

3 godziny temu, kszyrztoff napisał:

Ponoć cena jego Napoleonów w XXI wieku sięgnęła od pięciu i pół do siedmiu

 

Teraz już ponad osiem tysięcy euro.

/zobacz aukcje np. na: www.ma-shops.cn/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tego Włocha można nazwać: "interesującą ciekawostką". Nie może być oszustem czy fałszerzem
gdyż to są czyny popełniane z winy umyślnej. Pozostając jednak w kręgu dzieł sztuki
przechodząc do malarstwa w "Księdze Oszustw" autorstwa Stuarta Gordona, autor jako
największego tego typu fałszerza wymienia Węgra Elmyra de Hory , choć dodaje że bardziej
utalentowani byli Hebborn czy Han van Meegeren. Autor nie podaje przyczyn dlaczego tak
wysoko z tej trójki ceni akurat Węgra(może chodzi o uzyskane korzyści finansowe?). Mnie natomiast
zastanawia postać van Meegerena. Zastanawia mnie czy gdyby obraz "Chrystus i jawnogrzesznica"
zamiast do Goeringa trafił do generała czy polityka alianckiego to czy ktoś dziś znałby van Meegerena? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozostając w kręgu "finansowym" wypada wymienić Salomona Smolianoffa , pierwowzoru postaci Salomona Sorowitszcha (Sorowitsch) z oskarowego filmu Fałszerze. Smolnianoff jeszcze przed wojną zasłynął tym że rzekomo jako pierwszy tak podrobił banknot 100 dolarowy że ten nadawał się do puszczenia w obieg. W trakcie wojny trafił do obozu w Sachsenhausen do bloku nr 19 gdzie w ramach "Operacji Bernhard" "wyprodukowano" fałszywe banknoty funtów brytyjskich na kwotę ok 134 mln. Plotka głosi że tymi banknotami między innymi płacono  "Cicero" (Elyas Bazna) który miał dostarczać Niemcom ścisłe tajne dokumenty dotyczące lądowania we Francji i otwarcia drugiego frontu. Wracając do Smolianoffa ten w 1945 roku miał złożyć zeznania przed aliantami i ślad po nim zaginął. A może miał dość "fałszywek" aby z własnej woli "zaginać"?

Edytowane przez kszyrztoff
poprawka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kszyrztoff napisał:

i ślad po nim zaginął

 

Aż tak bardzo: ślad po nim nie zaginał i jego późniejsze losy są z grubsza znane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według autora książki "Plejada oszustów" Przemysława Słowińskiego(cytuję z książki) "Salomon Smolianoff nie do końca rozstał się z fałszerskim procederem. Służby wielu krajów przyglądały się z niepokojem jego poczynaniom. W końcu uciekł do Urugwaju gdzie zarabiał na życie fałszując rosyjskie ikony. Zmarł w Porto Alegre w Brazylii w 1976 roku".

Czy zgadza  się to z wiedzą secesjonisty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
4 godziny temu, kszyrztoff napisał:

Smolnianoff jeszcze przed wojną zasłynął tym że rzekomo jako pierwszy tak podrobił banknot 100 dolarowy że ten nadawał się do puszczenia w obieg. W trakcie wojny trafił do obozu w Sachsenhausen do bloku nr 19 gdzie w ramach "Operacji Bernhard" "wyprodukowano" fałszywe banknoty funtów brytyjskich na kwotę ok 134 mln. Plotka głosi że tymi banknotami między innymi płacono  "Cicero" (Elyas Bazna) który miał dostarczać Niemcom ścisłe tajne dokumenty dotyczące lądowania we Francji 

(...)

 

To może by tak do tych oszustów zaliczyć szefa Smolnianoffa, czyli szefa służb technicznych SD, Alfreda Naujocka. Pod jego kierownictwem fałszowano nie tylko banknoty. A co do Bazny to facet nie wiedział że fałszywe banknoty z latami zmieniają wygląd inaczej niż prawdziwe i te fałszywe które dzisiaj są identyczne z prawdziwymi za, powiedzmy 2 lata, można odróżnić. Na to nikt jeszcze nie znalazł sposobu. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, euklides napisał:

To może by tak do tych oszustów zaliczyć szefa Smolnianoffa, czyli szefa służb technicznych SD, Alfreda Naujocka.

Może Używajmy w tym przypadku określenia  "fałszerzy" i Używajmy go wobec "rzemieślników" bądź "mistrzów" którzy te fałszywki fizycznie wyrabiali bądź wiedzieli jak je wyrabiać. W tym rozumieniu Naujocks się "nie łapie" nie wiem natomiast jak ta sytuacja ma się z Krugerem. Nie wiem co on przed wojną robił a być może to właśnie leży u przyczyn  kierowania przez niego zespołem fałszerzy.

 

Edytowane przez kszyrztoff
uzupełnienie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, informacje euklidesa są zadziwiająco niedokładne, jak na jego zamiłowanie do tematyki tajnych operacji. Może trzeba zacząć sięgać po rzetelniejsze opracowania bądź czytać je uważniej?

Naujock nie był nigdy szefem Smolnianoffa, Naujock nadzorował operację "Andreas", a w 1941 r. został wydalony z SD i zdegradowany. Natomiast nasz bohater-fałszerz został "zatrudniony" w ramach operacji "Bernhard" dopiero w 1944 roku. W tym czasie Naujock uganiał się po Danii za mniej lub bardziej domniemanymi członkami ruchu oporu.

Nazywanie Naujocka - fałszerzem to oczywiste nieporozumienie, bo on ich jedynie zatrudniał i organizował ich pracę. Na tej zasadzie właściciel konia wyścigowego jest dżokejem a szef teamu w F1 - kierowcą rajdowym.

 

3 godziny temu, kszyrztoff napisał:

Według autora książki "Plejada oszustów" Przemysława Słowińskiego (...)

 

Noo, tak jak jednak widać nie tak do końca: "zaginął o nim słuch". To "zaginięcie" to fragment jego życia od zwolnienia z obozu do wypłynięcia w Urugwaju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, secesjonista napisał:

Noo, tak jak jednak widać nie tak do końca: "zaginął o nim słuch". To "zaginięcie" to fragment jego życia od zwolnienia z obozu do wypłynięcia w Urugwaju.

No trochę się zaczerwieniłem  przyznaje.

Ale przechodząc do oszustów.....Victor Lustig....."sprzedaż" wieży Eiffla? Kto i czym "przebiłby" taki numer?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat i o coś zapytam. Fałszerz czy oszust zwykle działa z pobudek materialnych. Czy Znamy jednak  takich  którzy mieli inny powód dla swojego "rzemiosła"?  Przychodzi mi do głowy Charles Dawson i jego Człowiek z Piltdown.  Czy sam Dawson skorzystał materialnie ze swojego oszusta(bądź rzekomo swojego)? A może jego celem było uczynienie swego kraju "kolebką cywilizacji"?

A ktoś taki jak Franciszka Szanckowska. Jaki był jej zysk z podawania się za  Anastazję Romanową?  Czy Szanckowska  oszukała kogoś kto znał prawdziwą Anastazję? Chyba w źródłach z którymi się spotkałem nigdy nie spotkałem się z na to pytanie odpowiedzią. Czy znane są inne podobne do wymienionych przypadki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.