Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ForumForum

Administracja w Prusach ( XVIII wiek )

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję materiałów do SZCZEGÓŁOWEJ nauki na temat administracji w Prusach ( XVIII wiek ) - Jeśli ktoś z was zna jakieś książki, filmy które pod tym względem zawierają wartościowe informacje na podany wyżej temat byłbym wdzięczny ( Zależy mi na jak największej ilości źródeł ) Chcę podziękować z góry za pomoc!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ewentualną pomoc ułatwi informacja - do czego (mniej więcej) już dotarłeś?

 

Ad hoc, mogę zasugerować dosyć banalną metodę postępowania, o której zresztą pewnie już wiesz - zacząć od pozycji ogólnych (np. historii państwa i prawa, historii administracji, historii Niemiec, historii Prus), znaleźć tam odpowiednie informacje bibliograficzne, przeczytać wskazane pozycje, znaleźć w nich bibliografię. "Przejść" do pozycji z niej. I tak od rzemyczka, do koniczka. Oczywiście - plus magia internetu (wyszukiwarek, bibliotek cyfrowych itp.).

 

Na przykład, otwarłem pierwszą z brzegu, popularną książkę - S. Salmonowicz, Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa, Poznań 1987. Na s. 590-593 jest bibliografia (polska i obca). Paroma pozycjami z niej na pewno bym się zainteresował. Jeżeli nawet same te książki nie pomogą, to na pewno pozycje literatury w nich wskazane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Myślę, że ewentualną pomoc ułatwi informacja - do czego (mniej więcej) już dotarłeś?

 

Ad hoc, mogę zasugerować dosyć banalną metodę postępowania, o której zresztą pewnie już wiesz - zacząć od pozycji ogólnych (np. historii państwa i prawa, historii administracji, historii Niemiec, historii Prus), znaleźć tam odpowiednie informacje bibliograficzne, przeczytać wskazane pozycje, znaleźć w nich bibliografię. "Przejść" do pozycji z niej. I tak od rzemyczka, do koniczka. Oczywiście - plus magia internetu (wyszukiwarek, bibliotek cyfrowych itp.).

 

Na przykład, otwarłem pierwszą z brzegu, popularną książkę - S. Salmonowicz, Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa, Poznań 1987. Na s. 590-593 jest bibliografia (polska i obca). Paroma pozycjami z niej na pewno bym się zainteresował. Jeżeli nawet same te książki nie pomogą, to na pewno pozycje literatury w nich wskazane.

 

A czy Pan mógłby polecić jakiegoś polskiego autora książek związanych z administracją? Znalazłem kilka pozycji jednak wolę poczekać na opinię innych osób.

 

4 godziny temu, secesjonista napisał:

Jeśli ma być to szczegółowa nauka to rozumiem, że w grę wchodzi również literatura w języku niemieckim?

 

Niestety na początek musi wystarczyć literatura w języku polskim - Wiem że książki w języku niemieckim zawierają mnóstwo informacji jednak bariera językowa jest tutaj największą przeszkodą. Panowie czy możecie polecić polskiego autora książek na tematy związane z administracją, historią? Jeśli są książki przetłumaczone z języka niemieckiego na polski to również wezmę to pod uwagę. Dzięki wam za poświęcony czas.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podręczników do historii prawa oraz historii administracji jest multum, praktycznie każdy ośrodek akademicki (a nawet uczelnie minoris gentium) wydaje swój. Trudno wartościować, tak naprawdę w tym przypadku liczy się, jak wygląda podana w nim bibliografia, którą można wykorzystać, a nie wartość samej, ogólnej książki.

Ja lubię klasykę, czyli np. historia państwa i prawa polskiego Bardach-Leśniodorski-Pietrzak; powszechna - Koranyi; w zakresie historii administracji w Polsce bardzo cenię Wojciecha Witkowskiego (aczkolwiek tam chyba nie ma dużego wykazu bibliografii). Cenię dwójkę współautorów Gaca-Kamińska, oczywiście Izdebski, Jaworski, Sczaniecki, Wąsowicz, Janicka, Ćwik, Krasowski (wraz ze współautorami), Maciejewski, Klementowski, Kallas. Jest dziś właściwy politycznie Górski. Do wyboru, do koloru, pewnie zebrałoby się nawet kilkadziesiąt pozycji, wystarczy wpisać do wyszukiwarki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Podręczników do historii prawa oraz historii administracji jest multum, praktycznie każdy ośrodek akademicki (a nawet uczelnie minoris gentium) wydaje swój. Trudno wartościować, tak naprawdę w tym przypadku liczy się, jak wygląda podana w nim bibliografia, którą można wykorzystać, a nie wartość samej, ogólnej książki.

Ja lubię klasykę, czyli np. historia państwa i prawa polskiego Bardach-Leśniodorski-Pietrzak; powszechna - Koranyi; w zakresie historii administracji w Polsce bardzo cenię Wojciecha Witkowskiego (aczkolwiek tam chyba nie ma dużego wykazu bibliografii). Cenię dwójkę współautorów Gaca-Kamińska, oczywiście Izdebski, Jaworski, Sczaniecki, Wąsowicz, Janicka, Ćwik, Krasowski (wraz ze współautorami), Maciejewski, Klementowski, Kallas. Jest dziś właściwy politycznie Górski. Do wyboru, do koloru, pewnie zebrałoby się nawet kilkadziesiąt pozycji, wystarczy wpisać do wyszukiwarki.

 

Teraz mając podanych autorów pozostaje poszukać tych książek. Wierzę że prędzej czy później znajdę odpowiednią - Dzięki jeszcze raz!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W podręczniku: J. Malec, D. Malec "Historia administracji i myśli administracyjnej", jest cały podrozdział pt. "Reformy zarządu w Prusach w XVIII wieku" (obejmujący administrację centralną i lokalną).

 

Jakieś szczegóły bibliograficzne czy przydatne można spróbować wyłuskać z artykułów czy opracowań obejmujących trochę inne czasy, na ogół autorzy zawsze odnoszą się do przeszłości, podobnie z opisami różnych regionów geograficzno-politycznych:

M. Stelmach "Kancelaria pruskich urzędów administracji państwowej na przykładzie rejencji ww latach 1808-1945"
J. Kozłowski "Administracja Wielkopolski pod pruskim zaborem 1793-1918"
L. Ziółkowski "Między możliwym a koniecznym. Reformy państwa pruskiego w końcu XVIII wieku..."
J. Wąsicki "Wpływ zaboru ziem polskich na reformy ustrojowe w Prusach do roku  1806", "Studia Śląskie", T. 20,  1971. 
 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2017 o 00:15, secesjonista napisał:

W podręczniku: J. Malec, D. Malec "Historia administracji i myśli administracyjnej", jest cały podrozdział pt. "Reformy zarządu w Prusach w XVIII wieku" (obejmujący administrację centralną i lokalną).

 

Jakieś szczegóły bibliograficzne czy przydatne można spróbować wyłuskać z artykułów czy opracowań obejmujących trochę inne czasy, na ogół autorzy zawsze odnoszą się do przeszłości, podobnie z opisami różnych regionów geograficzno-politycznych:

M. Stelmach "Kancelaria pruskich urzędów administracji państwowej na przykładzie rejencji ww latach 1808-1945"
J. Kozłowski "Administracja Wielkopolski pod pruskim zaborem 1793-1918"
L. Ziółkowski "Między możliwym a koniecznym. Reformy państwa pruskiego w końcu XVIII wieku..."
J. Wąsicki "Wpływ zaboru ziem polskich na reformy ustrojowe w Prusach do roku  1806", "Studia Śląskie", T. 20,  1971. 
 

Wielkie dzięki! Wezmę to również pod uwagę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.