Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc.

Próbuję stworzyć ciekawy temat pracy i chciałabym, żebyście przedstawili mi typy kobiet, które posiadały realną władzę (choćby poprzez kierowanie mężczyznami u władzy), kobiety silne, ambitne, bezwzględne i gotowe do poświęceń. Np. Kleopatra, Liwia, Agrypina itp. Mogą to być kobiety z innych epok. Będę wdzięczna za krótkie uzasadnienie wyboru.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Cytuj

typy kobiet, które posiadały realną władzę (choćby poprzez kierowanie mężczyznami u władzy)

Czy do realnej władzy zaliczamy decydowanie o tym co jemy na obiad, co możemy dać w ramach prezentu, z kim ożenimy naszego syna etc czy liczy się tylko dominacja nad mężczyznami? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wpływ na władze polityczną (sterowanie mężczyznami), tak jak w podanych przykładach. (Agrypina - początkowo to ona sprawowała realne rządy, kiedy Neron został cesarzem, to jej upór i ambicja doprowadziły ją na sam szczyt, co oczywiście nie trwało długo, albo Kleopatra - osiągnęła władzę dzięki wsparciu ze strony Juliusza Cezara).

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To ja zasugerowałbym Elżbietę I. 

Miała bardzo realny wpływ na politykę swego kraju a za jej panowania Anglia wyrosła na morska potęgę 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
16 godzin temu, maybeline20 napisał:

Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc.

Próbuję stworzyć ciekawy temat pracy i chciałabym, żebyście przedstawili mi typy kobiet, które posiadały realną władzę (choćby poprzez kierowanie mężczyznami u władzy),

(...)

 

No nareszcie kobieta z którą można porozmawiac o kobietach. 

Proponowałbym panią de Pompadour. Na swojego kochanka, Ludwika XV, miała wpływ cały czas, nawet wówczas kiedy przestal ich łączyć seks. Często powtarzał "byle tylko pani de Pompadour się o tym (czy tamtym) nie dowiedziała". Miał przed nią respekt i to bez dwóch zdań.

 

To ona zresztą zakupiła i urządziła Pałac Elizejski. I to ona przewodniczyła w tym pałacu zebraniom ministrów. Były to pierwsze posiedzenia rady ministrów w tym pałacu w historii. Tam do dzisiaj jest siedziba rządu.

 

Jak na kochankę to chyba sporo.

W necie trochę o niej jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by euklides miał taką możliwość, skoro autorce tematu trudno jest wybrać tego typu postacie kobiet, a przecież w historii - jest ich bez liku. A jaki konkretnie ma być temat tej pracy?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, secesjonista napisał:

Nie sądzę by euklides miał taką możliwość, skoro autorce tematu trudno jest wybrać tego typu postacie kobiet, a przecież w historii - jest ich bez liku. A jaki konkretnie ma być temat tej pracy?

 

 

Mam swoje typy ale chciałam zaczerpnąć ciekawych propozycji od innych. Człowiek mądry to chyba nie ten co wszystko wie, tylko ten który ciągle szuka, chce się dokształcać, czerpie wiedzę od innych. Szukam inspiracji. Nie mam sprecyzowanego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, euklides napisał:

 

No nareszcie kobieta z którą można porozmawiac o kobietach. 

Proponowałbym panią de Pompadour. Na swojego kochanka, Ludwika XV, miała wpływ cały czas, nawet wówczas kiedy przestal ich łączyć seks. Często powtarzał "byle tylko pani de Pompadour się o tym (czy tamtym) nie dowiedziała". Miał przed nią respekt i to bez dwóch zdań.

 

To ona zresztą zakupiła i urządziła Pałac Elizejski. I to ona przewodniczyła w tym pałacu zebraniom ministrów. Były to pierwsze posiedzenia rady ministrów w tym pałacu w historii. Tam do dzisiaj jest siedziba rządu.

 

Jak na kochankę to chyba sporo.

W necie trochę o niej jest.

Euklides - bardzo dziękuje za odpowiedź. Zaciekawiłeś mnie i z chęcią poczytam o tej postaci. Ciekawy okres historii, bo przecież jakiś czas później Francję miała ogarnąć rewolucja.

Zastanawiałam się nad Anną Boleyn, to w końcu kobieta przez którą miała miejsce tzw. "Wielka Sprawa" Henryka VIII, więc kobieta musiała mieć duży wpływ na króla, który dla niej postanowił odciąć się od papieża, ale jeśli chodziło o politykę to raczej Katarzyna Aragońska miała do powiedzenia więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ja bym zaś polecił pamiętniki siostry Fryderyka Wielkiego Wydane u nas jako Margrabina von Bayreuth, Pamiętniki, w serii "Pamiętniki kobiet". Nie chodzi o nią samą ale o jej matkę. Mimo, że teoretycznie odpowiadała jedynie za dom miała całkiem znaczący wpływ na politykę choćby poprzez forsowanie małżeństwa swojego syna Fryderyka, później znanego jako Wielki, z rodem panującym w Anglii, czy kwestią małżeństwa córki, autorki pamiętnika. Gdy przychodziło do podejmowania gości, zwłaszcza koronowanych głów (jak car Piotr Wielki) też odgrywała pierwszorzędną rolę. Niewątpliwie zdecydowana i uparta. 
Nie wiem czemu ale większość lubi się koncentrować na władzy w znaczeniu wydawania praw i dowodzenia wojskiem. Jakkolwiek było wiele kobiet które zajmowały się czymś takim - jak choćby Katarzyna Wielka czy Maria Teresa to jednak w przeszłości władza kobiet leżała głownie w takich drobnych sprawach rozgrywanych w zaciszu domowym - tak jak to robiła Zofia Dorota Hanowerska. Jej plany spełzły na niczym - tak już jest w życiu, niemniej pamiętniki jej córki pokazują jak istotne w życiu i w polityce były działania kobiet na polach życia codziennego. Niestety takie coś jest często przyćmiewane przez blask mitry i korony i jak ktoś nie sprawował urzędu pozwalającego wydawać prawa czy dowodzić wojskiem to nie ma o czym mówić. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Furiusz napisał:

Ja bym zaś polecił pamiętniki siostry Fryderyka Wielkiego Wydane u nas jako Margrabina von Bayreuth, Pamiętniki, w serii "Pamiętniki kobiet". Nie chodzi o nią samą ale o jej matkę. Mimo, że teoretycznie odpowiadała jedynie za dom miała całkiem znaczący wpływ na politykę choćby poprzez forsowanie małżeństwa swojego syna Fryderyka, później znanego jako Wielki, z rodem panującym w Anglii, czy kwestią małżeństwa córki, autorki pamiętnika. Gdy przychodziło do podejmowania gości, zwłaszcza koronowanych głów (jak car Piotr Wielki) też odgrywała pierwszorzędną rolę. Niewątpliwie zdecydowana i uparta. 
Nie wiem czemu ale większość lubi się koncentrować na władzy w znaczeniu wydawania praw i dowodzenia wojskiem. Jakkolwiek było wiele kobiet które zajmowały się czymś takim - jak choćby Katarzyna Wielka czy Maria Teresa to jednak w przeszłości władza kobiet leżała głownie w takich drobnych sprawach rozgrywanych w zaciszu domowym - tak jak to robiła Zofia Dorota Hanowerska. Jej plany spełzły na niczym - tak już jest w życiu, niemniej pamiętniki jej córki pokazują jak istotne w życiu i w polityce były działania kobiet na polach życia codziennego. Niestety takie coś jest często przyćmiewane przez blask mitry i korony i jak ktoś nie sprawował urzędu pozwalającego wydawać prawa czy dowodzić wojskiem to nie ma o czym mówić. 

Dziękuje bardzo! Jest w tym sporo racji. Sięgnę z pewnością do Pamiętników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może Ludwika Maria Gonzaga?

 

A szukając nietypowych przykładów zagranicznych - królowa Soraya (Soraya Tarzi), małżonka Amanullaha Khana (władcy Afganistanu 1919-1929). Król reformator (niestety, bez ostatecznego sukcesu) i dzielnie pomagająca mu królowa. Postać odważna i rewolucyjna (nie tylko w zakresie strojów), jak na konserwatywne społeczeństwo afgańskie.

 

Z innej części świata - Ranavalona I, królowa Madagaskaru (1828-1861). Doczekała się nawet książki "Kaligula w spódnicy. Szalona królowa Madagaskaru" (aut. K. Laidler). Tytuł trochę efekciarski i nie do końca odzwierciedla treść książki i charakter tej postaci, ale na pewno Ranavalona silną kobietą była.;)

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.