Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pipen15

Kiedy Słowacja stała się Słowacją, a Słowacy - Słowakami

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję dokładniej zapoznać się z czasem pojawienia się terminu: "Morawy" i "Morawianie", na przykład sprawdzając kiedy to nieśli trybut pewnemu władcy: "In quo conventu omnium orientalium Sciavorum, id est Abodritorum, Soraborum, Wilzorum, Beheimarum, Marvanorum..." , a tłumaczenie z polskiego na polski - nie jest moją rolą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Wielkie Morawy, to najpewniej protoplasta państwa Polan a na pewno Chrobatii, ale nikt nie twierdzi, że Małopolska to Chrobatia w czasach kształtowania się państwa Pistów. Bo tak wygodniej. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pipen15 napisał:

ale nikt nie twierdzi, że Małopolska to Chrobatia w czasach kształtowania się państwa Pistów. Bo tak wygodniej.

 

No, jak jakoś nie widzę bym tak twierdził. Może będzie łatwiej jak pipen15 poda przykłady użycia terminu: "Słowacja" z połowy XVII wieku? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

No ,użyłem tego przykładu własnie - "Słowacja w XVII w" kilka razy. Mi to wystarcza. Mogę odbić pytanie, podaj mi przykład  nie używania terminu "Słowacja" w tym okresie i zastąpieniem jej innym zwrotem geograficznym.

To jest trochę tak, jak na zachodzie twierdzą, że Polski nie było przed 1918 rokiem. Przykładu w historiografii zaborców, wymazywano Polskę i nadawano jej nowe znaczenie. Galicja i Lodomeria, jest jak Górne Węgry. Pewnie tym tropem idąc, to rzeczywiście przed 1918 rokiem nie było Polski, no bo politycznie starano się nas wymazać z podręczników, bo nie pasowało to do legitymizacji kilku rodów monarszych. A przed rozbiorami też RON, to nie była Polska, więc nie można jej utożsamiać. W XVII z całą pewnością w takim wypadku nie było też Rosjan skoro byli nazywani wtedy Moskalami. I tak podaje literatura z tamtych czasów, ale obecnie nazywa się ich Rosjanami, niezależnie jakiej nazwy używano wówczas. 

Ale ja tam pozostaje przy sowim, że jak Chrobry przyłączył prawdopodobnie Słowację, to i Sobieski by mógł. Chyba, że mi wyjaśnisz dlaczego by nie mógł? Bo stwierdzenie, że nie wiedział, że istnieje to mnie nie przekonuje. Bo jak by przyłączył, to co pisali by historycy? Że co przyłączył? Dolną Małopolskę? Bo nie sądzę aby pozwolił ideologom piszącym historie pisać, że przyłączył Górne Węgry ;-) Nie dawało by mu to legitymizacji władzy na tych ziemiach, za bardzo. 

Austria odebrała w końcu Polsce tylko swoje ziemie podczas zaborów - Galicję i Lodomerię, ktoś by zaprzeczył. Więc Małopolska nie istniała. 

 

Edytowane przez pipen15

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie podpowiada mi, że nie da się udowodnić, że coś nie istniało, widać pipen15 dysponuje całkiem nowatorską metodologią naukową. A ja podałem jakim terminem określano ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszej Słowacji, i jest to termin zbiorczy dla innych grup słowiańskich. I tyle z mej strony, jako że widzę,iż pipen15 przykładami nie dysponuje, a próżne bicie piany nieszczególnie mnie interesuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.