Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kszyrztoff

John Edgar Hoover

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, euklides napisał:

Zajrzałem na witrynę Herodot.

Dzięki za wykład  napisany chyba nawet bardziej zrozumiałym językiem niż ten Wikipedii. Naprawdę Wielki Szacun.  Jednak przyznaje

że nic mi nie było wiadomo o wyżej podanej witrynie , Możesz wiec podać linka?  My początkujący chyba tak Mamy że o wszystko musimy pytać , prosić i ciągle ktoś czymś nas zaskakuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, secesjonista napisał:

Ja też nie rozumiem.

Wedle mej wiedzy jeśli ktoś zmarł w trakcie pełnienia jakiejś funkcji, nie oznacza to by była to funkcja dożywotnia.

Lech Kaczyński  był dożywotnim prezydentem?

Przepraszam kłopoty z klawiaturą spowodowały że nie dostrzegłem pominięcia cudzysłowu przy słowie dożywotni. Przyznaje że jest to moja wina i nic w zasadzie mnie nie tłumaczy. Ale z drugiej strony można było się domyśleć  że to nie o dosłowne znaczenie tego słowa  mi chodzi. W literówkach owszem było moje niedbalstwo przyznaje ale ten nie był zamierzony. A swoją drogą Lech Kaczyński nie jest tu odpowiednim przykładem zwłaszcza że nie pełnił funkcji bodaj 48 lat.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
1 godzinę temu, kszyrztoff napisał:

(...)

że nic mi nie było wiadomo o wyżej podanej witrynie , Możesz wiec podać linka?  

(...)

 

Z tym linkiem to gorzej bo nie wiem jak to się robi. W każdym razie żeby tam trafić wystarczy wystukać "herodote.net" i się pojawi. Tyle że to po francusku.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, euklides napisał:

Tam pisze że ta służba został utworzona w 1908 roku przez Charles Joseph Bonaparte, wnuczka Napoleona I

 

Poważnie?

możemy poznać cytat gdzie stoi, że ów pan był wnuczkiem Napoleona I; reszta informacji jest u euklidesa podobnego sortu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
Godzinę temu, secesjonista napisał:

(...)

możemy poznać cytat gdzie stoi, że ów pan był wnuczkiem Napoleona I;

 

Był wnuczkiem Hieronima Bonaparte, najmłodszego brata Napoleona I.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zatem nie był wnuczkiem Napoleona I, chyba że dla euklidesa Napoleon I i jego brat Hieronim - to jedna osoba.

Warto czytać... ze zrozumieniem i większą uwagą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2017 o 13:41, euklides napisał:

Zajrzałem na witrynę Herodot.

Tam pisze że ta służba został utworzona w 1908 roku przez Charles Joseph Bonaparte, wnuczka Napoleona I

 

To proponuję zajrzeć jeszcze raz lub zweryfikować podane tam informacje, bo nie jest jakąś sekretną wiedzą, że nie był wnuczkiem Napoleona I, tylko jego brata - Hieronima

 

Dnia 24.03.2017 o 13:41, euklides napisał:

Pewnie miala jakieś francuskie wzory bowiem zaczęto ją nazywać Bureau, co nie było dotąd praktykowane w języku angielskim.

 

To tylko dla euklidesa wszystko musi mieć francuskie wzorce i zapewne chciałby bardzo połączyć dzieje FBI z "Sekretem Króla" - euklidesa idée fixe, ale to niemożliwe. Charles urodził się w Baltimore, z ojca który urodził się w Anglii, a życie spędził w USA jako posiadacz ziemski. Żadnych związków z "francuskimi wzorami" - nie mieli..

Było praktykowane gdzieś tak... od 1770 roku, może  zamiast wchodzić na strony francuskie warto zajrzeć na te anglojęzyczne?

Tak, dotąd nie praktykowali, aż tak gorliwie, że w 1902 roku powstało: United States Census Bureau, to jak sądzi euklides, czy do 1908 r. nie praktykowali czy jednak było inaczej?

Może ograniczmy ilość głupot związanych z przywiązaniem do francuszczyzny?

 

Dnia 24.03.2017 o 13:41, euklides napisał:

Oficjalnie nazwa FBI została przyjęta w 1935 roku.Jej podstawowym zadaniem po utworzeniu było ściganie przestepców którzy unikali kary uciekając z jednego stanu do drugiego. W owych czasach była w USA tylko policja stanowa, to znaczy że każdy stan miał swoją niezależną policję.

 

To również nieprawda, uprawnienia federalne miała ówczesna Secret Service, choć jest prawdą że były kłopoty z komunikacją i współdziałaniem pomiędzy tą służbą a prokuratorem generalnym. Stąd sprawa przed Kongresem z maja 1908 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

 

3 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

 Charles urodził się w Baltimore, z ojca który urodził się w Anglii, a życie spędził w USA jako posiadacz ziemski. Żadnych związków z "francuskimi wzorami" - nie mieli..

(...)

 

 

Nie wiem czy żadnych. Jeżeli ma się w dość bliskiej rodzinie kilku cesarzy to pewnie zna się wszystkie tajniki rządzenia. Tym, bardziej że jego rodzina to nie tylko cesarze ale i królów bez liku. Jego dziadek Hieronim to  przecież król Westfalii. Szwedzka dynastia Berandotte to również jego krewni.

 

 

Było praktykowane gdzieś tak... od 1770 roku, może  zamiast wchodzić na strony francuskie warto zajrzeć na te anglojęzyczne? Tak, dotąd nie praktykowali, aż tak gorliwie, że w 1902 roku powstało: United States Census Bureau, to jak sądzi euklides, czy do 1908 r. nie praktykowali czy jednak było inaczej?

 

Nie znam angielskiego ale wydaje mi się że oni raczej używają w takich przypadkach słowa office. Ale w końcu jest powszechnie wiadomym że angielski to jest właściwie zniekształcona francuska gwara i różnie z tym może być.

 

To również nieprawda, uprawnienia federalne miała ówczesna Secret Service, choć jest prawdą że były kłopoty z komunikacją i współdziałaniem pomiędzy tą służbą a prokuratorem generalnym. Stąd sprawa przed Kongresem z maja 1908 roku.

 

Zajrzałem do wiki. Secret Service to służba powołana w XIX wieku do ściganias fałszerzy pieniędzy. Teraz zajmuje się ochroną prezydentów. 

 

 

 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie zaglądał euklides, ale:

1. Nie jest prawdą, że ów pan był wnuczkiem Napoleona I, może nam zatem podać źródło tej wiedzy euklides?

2. Podać źródła na proweniencję FBI wywodzącą się z Francji - poza podobieństwami językowymi , bo te chyba zostały  zdyskredytowane moim przykładem?

 

26 minut temu, euklides napisał:

Zajrzałem do wiki. Secret Service...

 

Miała uprawnienia federalne: czy nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
58 minut temu, secesjonista napisał:

(...)

1. Nie jest prawdą, że ów pan był wnuczkiem Napoleona I, może nam zatem podać źródło tej wiedzy euklides?

(...)

 

Przecież się poprawiłem i  24 marca napisałem że był wnuczkiem brata Napoleona I.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro już objaśniliśmy meandry genealogiczne powróćmy do: 

14 godzin temu, secesjonista napisał:

Pewnie miala jakieś francuskie wzory bowiem zaczęto ją nazywać Bureau, co nie było dotąd praktykowane w języku angielskim

 

Poza tym, że euklides uważa język angielski za gwarę francuską ma jakieś dowody na brak takiej praktyki? 

To może coś z poprzedniego wieku, czyli: XIX wieku...  Bureau of Industrial Statistics and Information, Bureau of Immigration, Bureau of Education, Bureau of Ethnology, "The Northfield News Almanac and Bureau of Information" wszystko to tytuły i instytucje z USA. Podważają te przykłady nieco wyjątkowość użycia nazwy "Bureau" w 1908 roku.

A jak się euklides rozpędzi i wróci na Stary Kontynent może zauważy, że i w Anglii doby XIX wieku używano tej nazwy i wcale nie tyczyło się to Francji. Może warto zajrzeć do "Cobbet's Political Register" z 1804 roku?

 

11 godzin temu, euklides napisał:

Nie wiem czy żadnych. Jeżeli ma się w dość bliskiej rodzinie kilku cesarzy to pewnie zna się wszystkie tajniki rządzenia.

 

Ja mam siostrę, panią profesor wykładającą m.in. język starocerkiewny - sam nie znam go. Może podać nam euklides przykłady ze spuścizny epistolograficznej Charlesa udowodniające te stwierdzenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
5 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Poza tym, że euklides uważa język angielski za gwarę francuską ma jakieś dowody na brak takiej praktyki? 

(...)

. Może podać nam euklides przykłady ze spuścizny epistolograficznej Charlesa udowodniające te stwierdzenie?

 

Wszędzie można przeczytać że połowa angielskich słów i to tych najczęściej używanych jest pochodzenia francuskiego. Jest to dziedzictwo średniowiecza. Od bitwy pod Hastings w 1066 roku, gdzieś do Wojny Stuletniej szlachta i górne warstwy angielskiego społeczeństwa mówili po francusku, kler posługiwał się łaciną. Tylko na wsi mówiono jakimś innym językiem, to pewnie ten wasz angielski.

 

Nic nie wiem o listach Charlesa Bonaparte ale ja gdybym miał takich krewnych jak on to bym się nimi na pewno interesował. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli dowodów na francuskie wzorce euklides nie ma, a teoria o wyjątkowości użycia terminu też już chyba została obalona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
Godzinę temu, secesjonista napisał:

Czyli dowodów na francuskie wzorce euklides nie ma, a teoria o wyjątkowości użycia terminu też już chyba została obalona.

 

Znalazłem w necie na RTL taką notatkę:

 

Le terme "bureau" a été choisi personnellement par Charles Bonaparte, une expression très peu utilisée en anglais, un hommage à ses racines françaises.

 

Znaczy się że nie wszyscy przeczytali trafne wywody Secesjonisty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.