Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,jako miłośnik znalezisk ostatnio całkiem przypadkiem kopiąc miejsce pod wylewkę natknąłem się na miecz jego kondycja jest bardzo dobra nie mam pojęcia z jakich czasów pochodzi w mojej okolicy nie mam ludzi,którzy się na tym znają.Sprawdzałem internet myśląc,że dopasuje kształt miecz ma  na oko ponad metr długości jest płaski jego rączka ma charakterystyczny kształt ostrze od rączki dzieli falista linia chroniąca ręce.Nie poszedłem z tym mieczem do antykwariatu,ponieważ nie jestem ufny w tych sprawach a jestem nieletni,więc nie wiem co mam zrobić z tym mieczem,gdzie się z nim udać.Jak się nie dać oszukać.Załączam zdjęcie miecza.

https://zapodaj.net/9612164a75808.jpg.html

Edytowane przez secesjonista
Poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Uwzględniając że płytki podłogowe mają wymiary 33 X 33 cm., to długość głowni wynosi ok. 55 cm.

Szerokość przy rękojeści to ok. 5,3 cm.

Mnie to wygląda na kordelas myśliwski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy, że nie istnieje jeden wymiar płytek to jednak może lepiej był właściciel to zmierzył?

"Na rynku dostępne są płytki w rozmaitych wymiarach - od najmniejszych, mozaikowych kostek o centymetrowym boku po wielkoformatowe płyty.
Terakota. Płytki mają wymiary od 10 × 10 cm do 50 × 50 cm, najbardziej typowe mają 25 × 25 cm i 33,3 × 33,3 cm. Grubość terakoty wynosi 6-8 mm.
Gres. Wśród tych produktów mamy największy wybór formatów - od 20 × 20 cm do nawet 100 × 300 cm. Dotychczas najpopularniejsze były płytki o wymiarach 30 × 60 cm, jednak coraz częściej klienci wybierają większe - 60 × 60 lub 60 × 90 cm. (...)
Płytki kamienne. Kamień jest grubszy od gresu - może mieć 1 cm, 1,5 cm lub 2 cm. Formaty płytek są równie urozmaicone, jak wyrobów ceramicznych. Typowa wielkość to 30 ×30 cm
".

/za: http://ladnydom.pl/

 

Każdy wymiar jest pomocny, długość całkowita, długość głowni, jaką długość ma jelec, wymiary trzonu rękojeści, czy jest zbrocze itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Znam te płytki.

To jest gres o wymiarach 30x30, albo 33x33 cm.

Zatem różnica jest pomijalna w rozważaniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
3 godziny temu, secesjonista napisał:

czy jest zbrocze itd.

Tak...

Zbrocza nie ma, raczej byłoby widoczne.

Przejrzałem jeszcze raz Żygulskiego - podaje 24 typy głowni mieczy średniowiecznych - wszystkie mają zbrocza. 8 typów trzonów rękojeści - żadna nie jest podobna do tej na zdjęciu. 12 stylów jelców - też żaden nie przypomina tego na zdjęciu. Ciekawe, że ta broń ze zdjęcia nie ma głowicy - a miecze średniowieczne raczej miały głowice, i to dość masywne. Głowica stanowiła przeciwwagę dla głowni no i umożliwiała solidne zamocowanie okładzin rękojeści. W szablach często nie było głowicy, np. w karabeli i okładziny były mocowane do trzonu nitami, ale wtedy trzon powinien mieć otwór. Jelec jest nader mikry, wygląda na wycięty z dość cienkiej blachy. 

 

Że nie jest to średniowieczny miecz - mogę się założyć. Nie wydaje mi się, żeby to w ogóle była broń, no może tasak piechoty z XVIII czy XIX wieku, który raczej był wykorzystywany do cięcia gałęzi na ognisko, niż do walki, choć i to się zdarzało. Może Poldas ma rację, że to myśliwski kordelas, tylko że znana mi historyczna broń myśliwska jest bogato zdobiona, a to coś razi tandetnością. 

 

Ja bym raczej stawiał na rekwizyt teatralny. Jeszcze przed wojną dość modne było na ziemiańskich dworach odgrywanie krótkich scen teatralnych czy tworzenie tzw. żywych obrazów, do tego się taki sprzęt nadawał. 

 

Oczywiście wymiary dużo by pomogły, a także opis tego "miejsca pod wylewkę",

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co jest a czego nie ma (co do zbroczy), może przeszkadza mi odblask, podałem jedynie to co jest; mym zdaniem;  pomocne do identyfikacji. Wiedza poldasa mnie zadziwia, wie jaki to gres i wie, że ma takie a nie inne wymiary - możemy poznać źródło tej wiedzy?

 

54 minuty temu, jancet napisał:

Nie wydaje mi się, żeby to w ogóle była broń, no może tasak piechoty z XVIII czy XIX wieku

 

A tasak w XVIII wieku przestał być bronią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Bo takie płytki układałem.

Właśnie żółte na przemian z niebieskimi.

Kiedyś to było modne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Przecież napisałem że to gres podłogowy.

Gres ma większą twardość od ceramiki ściennej.

Co mnie obchodzi jaka to firma była?

Dla mnie ważnym było aby je równo ułożyć i fugę ładnie zrobić.

 

Może jakiś nowy temacik?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ta rękojeść i jelec są dziwne. Brak przeciwwagi. Stopień skorodowania nikły. Jeśli ma ponad metr jak piszesz to musiałby być dwuręczny. Ani rękojeść ani jelec o tym nie świadczą.

Czy czasem nie jest to wytwór jakiegoś współczesnego rzemieślnika który miał trafić nad kominek jakiegoś współczesnego rycerza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
22 godziny temu, patryk8004062 napisał:

Sprawdzałem internet myśląc,że dopasuje kształt miecz ma  na oko ponad metr długości jest płaski jego rączka ma charakterystyczny kształt ostrze od rączki dzieli falista linia chroniąca ręce.

No założyciel wątku tak napisał.

 

Poza tym ponownie zwracam uwagę, że ten kawałek metalu nie leżał w glebie zbyt długo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, albo właściciel miecza źle ocenił jego długość, albo poldas nie jest takim specjalistą od "tych" płytek jakim się sam kreował.

może znalazca poda jednak wspomniane wymiary?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.