Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Podobna symbolika państwowa (i miejska)

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 24.06.2017 o 09:35, Bruno Wątpliwy napisał:

A to w niej szczególnego, że choć między Hawajami a Wielką Brytanią mamy dosyć oczywiste związki historyczne, to trudno powiedzieć, że Hawaje to typowy przykład dawnej brytyjskiej kolonii, czy dominium. Dlatego napisałem, że "sytuacja jest jakby pośrednia". Nie jest to przypadek, że podobną symbolikę wzięto zupełnie z "powietrza", ale też nie jest to także klasyczna sytuacja kontynuowania wspólnego dziedzictwa państwowego.

 

W sumie: nic nie rozumiem, a dlaczego: nietypowe?

Symbolika nie wzięła się z "powietrza", tylko z kompromisu względem żądań dwóch państw, uczestniczących w konflikcie. A paski pomylono, a może nawiązano do dawnej tradycji flag królewskich gdzie biały pasek jest na górze?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.03.2017 o 11:41, Bruno Wątpliwy napisał:

Jeżeli chodzi o znaki zodiaku, to na razie znalazłem herb Ekwadoru, ale przypuszczam, że może tego w bardziej złożonych herbach być więcej.

 

Na fladze tajlandzkiej prowincji Nakhon Si Thammarat mamy dwanaście zwierząt zaczerpniętych z chińskiego zodiaku.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tego wątku chyba nie przerabialiśmy - jest dosyć oczywiste, że na herbach państwowych, czy ogólnie w symbolice państwowej lub regionalnej, pojawiają się zwierzęta mityczne (smoki, czy jednorożce).

Ale w ilu przypadkach mamy do czynienia ze zwierzętami "prawdziwymi", ale wymarłymi lub prawdopodobnie wymarłymi?

Klasyka: Tasmania - tygrys tasmański (wilk workowaty), Mauritius - ptak dodo.

No i jeszcze parę przykładów na poniższej stronie (amonity, trylobity, mamuty, moa, quagga, alka olbrzymia):

http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Category:Fossils_and_extinct_animals

 

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nawiązanie do trylobitów mamy na fladze Adams Count w Ohio, na fladze Percé w Quebecu pod swojskim dorszem jest właśnie trylobit, poza podanym w linku czeskim Skryje, trylobit jest umieszczony na fladze gminy Čelechovice na Hané.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tura to w jego przypadku możemy mówić o wspólnocie historycznej w kręgu "dacko-wołosko-rumuńskim". Na nowej pieczęci (z ok. 1600 r.) Michała Walecznego pojawia się głowa tura symbolizująca jedną ze zjednoczonych prowincji; obok: czarnego orła, siedmiu wzgórz i dwóch lwów podtrzymujących pień drzewa. Głowa tego zwierzęcia pojawia się w herbie rumuńskim i na flagach mołdawskich, od proklamowanej w grudniu 1907 r. Republica Democratică Moldovenească do późniejszych historycznych tworów.

Ciekawa historia związana jest z turem w herbie szwajcarskiego kantonu Uri, na żółtym polu głowa tura z czerwonym (wcześniej złotym) kółkiem w nozdrzach.Wedle jednej wersji, w zamierzchłych czasach tamtejsze okolice obfitowały w tury, które zostały udomowione przez tamtejszą ludność - stąd to kółko. Mniej pochlebna wersja głosi, że przybyłe w tamte rejony ludy, były dzikie i niejako musiały być "oswojone", a pierwotne złote kółko nadane zostało przez papieża za zasługi militarne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

w herbie szwajcarskiego kantonu Uri

Pytanie tylko, jaka jest relacja głowy tura do Stierkopf.

https://de.wikipedia.org/wiki/Stier_(Wappentier)

Tu:

https://de.wikipedia.org/wiki/Fahne_und_Wappen_des_Kantons_Uri

opisują, że to Auerochse, ale równie dobrze może to być swojski byk hodowlany - z kółkiem w nozdrzach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jeśli nie ma wyraźnego śladu np. lingwistycznego, jak np. w przypadku lubelskiej wsi Turze Rogi czy herbu ukraińskiej wsi Zaturce (ukr. Затурці), na którym widnieje głowa tura pod linią rzeki (to od niej prawdopodobnie wzięła się nazwa samej wsi), czy stosownych faktów związanych na pewno z tym zwierzęciem jak w przypadku Wiskitek, to w takich wypadkach jesteśmy zdani na zawierzenie legendzie, bo nie da się odróżnić stylizowanej głowy tura od żubra czy pospolitego byka. Stąd ze względu na tego typu niejasności w opisach heraldycznych dawnych herbów często podaje się głowa czy rogi: tura (byka). Tego typu problem mamy np. w przypadku czeskiego miasta Zubří, czy chodzi o żubra czy o tura, bo takim terminem Czesi potrafili nazywać właśnie tura.

 

Na wielu flagach widnieją różne fragmenty anatomiczne człowieka: oko, ramię, noga, dłoń, głowa - to w sumie nic szczególnego. 

A na jakich możemy zobaczyć... penisy?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A zna jakober uzasadnienie tych herbów?

Przyznam szczerze, że myślałem o czymś mniej dosadnym:

ch-vd023.gif

 

To Szwajcaria, Gimel w kantonie Vaud, i raczej związana ze znakami Zodiaku.

 

Atoli i ja znalazłem penisa w "agresywnej" roli, również jednak w Szwajcarii:

"Appenzell previously had a flag, granted by the abbot, depicting a bear walking on all fours ("marchant") on a honeycombed field. (That flag has been documented as far back as 1377.) The bear of St. Gallen and Appenzell originated in a legend about the Irish missionary. St. Gallus encountered a hungry bear, and, rather than flee or fight, the missionary gave the bear a piece of bread. The bear in gratitude brought him logs to help build a cabin, and around the cabin grew the famous monastery"

/za: wpisem na: flagspot.net/

ch-ap.gif

 

Atoli wciąż czekam na tę Japonię od Bruno...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Atoli wciąż czekam na tę Japonię od Bruno...

Ja tylko zapodałem cenny trop.;) Naród, który ma Kanamara Matsuri może mieć i odpowiednią symbolikę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Flagi "z dziurą" (po herbie).  Trudno tu mówić o typowym podobieństwie symboliki, raczej o podobnej nieco sytuacji historycznej, o tym, że w przełomowym momencie herb na fladze przestawał się komuś podobać, flaga - natomiast nie.

 

Dwa przykłady oczywiste:

1. Węgry 1956 - i flaga węgierska w wyciętą dziurą po "herbie Rákosiego" - https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Hungary

2. Rumunia 1989 - podobna sytuacja, flaga z wyciętym herbem Socjalistycznej Republiki Rumunii - https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Romania

 

I mniej znany przypadek:

3. Włochy 1943, początki Repubblica Sociale Italiana (Republiki Salò) i przykład prowizorycznego użycia flagi włoskiej z wyciętą symboliką dynastii sabaudzką (powody oczywiste - dla Niemców i zatwardziałych faszystów włoskich Wiktor Emanuel III jest zdrajcą, wraz z marszałkiem Badoglio oraz mu podobnymi) - YouTube kanał Saula Massona, Die Deutsche Wochenschau (685 / 44 / 1943) https://www.youtube.com/watch?v=ECfRXUH5lHY (15:26) 

 

Czy znajdziemy jeszcze inne "flagi z dziurą"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.