Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Operafreedom

Status prawny głowy państwa - literatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam prośbę - czy ktoś mógłby mi podać kilka tytułów książek, w których znajdę informacje nt. statusu prawnego głowy państwa w latach 1918-1939? Nie wiem czy istnieje literatura poświęcona wyłącznie temu zagadnieniu, więc w sumie każda książka nt. rządu i polityki RP w tamtym okresie będzie pomocna.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z fachowych szczególnie polecam, Zbigniew Witkowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 1921-1935, PWN 1987.

Z bardziej ogólnych - zasadą było, że w starszych podręcznikach prawa konstytucyjnego była niezwykle rozbudowana część historyczna, dosyć często zupełnie niezła. Nawet, jeżeli rzecz pochodziła z okresu głębokiego PRL, wystarczy niekiedy tylko nieco krytyczne czytanie (przykładowe nazwiska: Burda, Skrzydło, Jarosz).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu pewnie Bruno będzie miał coś do dodania, a w jakich językach "wchodzi w grę" literatura?

 

Może przydatnymi okażą się:

S. Kubas "Ustrojowo-prawny i praktyczny wymiar funkcjonowania głowy państwa i rządu w Czechosłowacji, Polsce i na Węgrzech w XX wieku (1918–1989)", w: "Władza wykonawcza w teorii i praktyce politycznej okresu transformacji Doświadczenia państw Grupy Wyszehradzkiej" pod red. M. Barańskiego, A. CzyżR. Rajczyka  W. Komarnicki "Ustrój Państwowy Polski Współczesnej. Geneza i system"

A. Ajnenkiel, A. Drzycimski, J. Paradowska "Prezydenci Polski"

J. Leżeński "Głowa państwa: wykład"

Z. Witkowski "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 1921–1935"

M. Leczyk "Oblicze społeczno-polityczne Drugiej Rzeczypospolitej"

D. Górecki "Pozycja ustrojowo-prawna Prezydenta Rzeczypospolitej i rządu w ustawie konstytucyjnej z 23 kwietnia 1935 r."

T. Szymczak "Ewolucja instytucji prezydenta w socjalistycznym prawie państwowym"

(wbrew tytułowi autor sięga też i do dwudziestolecia międzywojennego)

W.J. Wołpiuk "Instytucja prezydenta. Geneza i rozwój", w: "Konstytucja i władza we współczesnym świecie. Prace dedykowane Profesorowi Wojciechowi Sokolewiczowi na siedemdziesięciolecie urodzin"

S. Car "Stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej i jego wybór", w: "Na drodze ku nowej konstytucji"

tegoż,  "Istota i zakres władzy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej", w: "Z zagadnień konstytucyjnych Polski"

T. Słomka "Demokratyczne i niedemokratyczne reżimy polityczne"

(rozdz.: "Głowa państwa w demokracji i autokracji. Doświadczenia dwudziestolecia międzywojennego i okresu realnego socjalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej") 

J. Srokosz "Wybór prezydenta RP w myśli prawników obozu rządzącego w Polsce w latach 1926-1939",w: "Suweren - zwierzchnik - reprezentant Państwa. Głowa Państwa w polskiej współczesnej refleksji politycznej" red. R. Ptaszyński, T. Sikorski

R. Mojak "Instytucja prezydenta w polskim prawie konstytucyjnym w latach 1918–1935", "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska"”, Lublin 1989, sectio G, vol. XXXVI

M.M. Drozdowski "Polski model prezydentury od Piłsudskiego do Raczkiewicza", "Palestra", nr 1/2, 1996

P. Błachowski "Wpływ Konstytucji kwietniowej na pozycję Prezydenta Rzeczypospolitej w ustawie zasadniczej z 2 kwietnia 1997 roku", "Czasopismo Prawo-Historyczne”, z. 2, 2006

P. Sarnecki "Głowa państwa w obu polskich konstytucjach kwietniowych", "Studia Iuridica Lublinensia". T. 22, 2014

B. Lewandowski "Głowa państwa w koncepcji ustrojowej Józefa Piłsudskiego i jej realizacja w Konstytucji Kwietniowej" , "Imponderabilia. Biuletyn Piłsudczykowski", T. V, 2013

 

Tyczące się głównie czasów bardziej współczesnych, ale mogą być bazą do poszukiwań bibliograficznych:

"Instytucja prezydenta: zagadnienia teorii i praktyki na tle doświadczeń polskich oraz wybranych państw obcych" red. T. Mołdawa, J. Szymanek

M. Niewitała "Szkice o pozycji ustrojowej i statusie głowy państwa".

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nasza nieoceniona i najszybsza wyszukiwarka (określenie - Co. by Gregski) wywiązała się doskonale z zadania.;) Jeżeli Operafreedom zacznie od tego, co wskazane zostało powyżej już będzie bardzo dobrze, tym bardziej, że w każdej z tych książek jest podana dalsza literatura.

Jest oczywiście jeszcze szereg porozrzucanych pozycji artykułowych, są wątki prezydenckie w artykułach poświęconych innej materii, ale myślę, że na początek jest aż nadto.

 

Osobiście dodałbym jeszcze z bardziej cennych może książkę pod red. P. Sarneckiego, Prawo konstytucyjne II Rzeczypospolitej, Wydawnictwo UJ 2006.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi :). Teraz czas tylko sprawdzić co z podanych tytułów znajdę w pobliskich bibliotekach. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.