Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Kourion - kompleks archeologiczny. Cypr

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Stojąc na kotwicy pod Limassol udało mi się wyskoczyć na chwilę na ląd i zwiedzić kompleks archeologiczny Kourion (czasem piszą Kurion).

Nie będę pisał o tym miejscu bo jeśli Was to zainteresuje to sami sobie wygooglacie. W każdym razie miejsce to stare, jeszcze z ery brązu.

Ode mnie dostaniecie mały fotoreportaż.

Na początek villa Eustoliosa.

 

15oiey1.jpg

 

29dtisl.jpg

 

waqejm.jpg

 

o9234l.jpg

 

fk1xn4.jpg

 

3329v10.jpg

 

b7fjbd.jpg

 

fd7ont.jpg

 

e5int3.jpg

 

ejio7m.jpg

 

mt1s1j.jpg

 

2ihutc2.jpg

 

f9pkef.jpg

 

2wn1o3d.jpg

 

Jakby Wam się spodobało to mam więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No to jeszcze przed snem mozaiki z domu gladiatorów.

 

x0o9ar.jpg

 

mhr7gk.jpg

 

29egd47.jpg

 

vgkfud.jpg

 

2nkidrt.jpg

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zafascynowały mnie łaźnie. Nie dość że cud rzymskiej techniki to jeszcze najbardziej demokratyczna instytucja w Rzymie bo któż nie zna opowieści o Trajanie i weteranie czochrającym się o ścianę. Tylko w łaźni  imperator mógł spokojnie pogadać z prostym obywatelem niemal jak równy z równym.

Niestety musiałem te łaźnie przelecieć dosyć szybko. Kolesie z którymi tam pojechali zaczęli powoli usychać z pragnienia i marudzili na temat piwa.

 

282l2jc.jpg

 

2u4srci.jpg

 

2d2ekjd.jpg

 

2vxkkg6.jpg

 

2ytwld1.jpg

 

11h6p01.jpg

 

2qk5v0k.jpg

 

33vkp6x.jpg

 

23usdv.jpg

 

25yxge0.jpg

 

2lx89aa.jpg

 

w2g8ya.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Na nich była posadzka a one robiły za kolumienki. W pustej przestrzeni przechodziło ciepłe powietrze. Taki rodzaj grzania podłogowego. 

 

A jeszcze był tam fajny basenik.

 

v8genq.jpg

 

10dsi7r.jpg

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Cytuj


A co to są te brunatno-czerwone "stosiki"?

Dokładnie tak jak pisze Gregski - mamy o tym nawet temat na forum, fajnie, ze pojawiły się zdjęcia obrazujące ten temat:

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Z tego co wiem, to nie. Czasem świadczą o remoncie systemu. Generalnie częstsze są prostokątne - łatwiej je zrobić, ułożyć, transportować etc stąd niektórzy sugerują, że może chodzić o redukcje napięcia i problemy z wyboczeniem. Inni mówią o oszczędności surowca ale tak szczerze tego nie kupuje za bardzo - na co oszczędzać glinę? Poza pewnymi rejonami bez większych zasobów gliny, jest to dośc popularny surowiec a i w świecie rzymskim nie byłoby wielkiego problem z jego transportem. 

Okrągłe były też rury doprowadzające ciepłe powietrze https://en.wikipedia.org/wiki/File:2006_0814HistriaTerme20060371.jpg  tyle, ze to służyło ogrzewaniu pokoi. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Też nie mam pojęcia o co chodzi z tymi różnymi kształtami cegieł. Okrągłe dają przepływ laminarny? (Żartowałem)

 

Tera trochę kultury.

Teatr. 

W dalszym ciągu działający mimo, że przez wieki przebudowywany.

 

i73h4m.jpg

 

2icb808.jpg

 

eah5ie.jpg

 

2dryyl2.jpg

 

2nrehrt.jpg

 

34r61qq.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To ja kontynuuje.

Tak zwany Earthquake House. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia prowadzono tam wykopaliska. 

Odkryto szkielety ludzi którzy zginęli w ruinach podczas trzęsienia ziemi.

W kuchni znaleziono dwa szkielety małżeństwa w wieku około 40-45 lat. Prawdopodobnie właścicieli domu. 

W jednym z pokoi pozostałości młodej rodziny. Młoda matka leżąc na prawym boku trzymała przy piersi małe dziecko a za jej plecami też na boku leżał przytulony do jej pleców mężczyzna. Prawdopodobnie zginęli na miejscu w gwałtowny sposób gdyż nawet nie zdążyli zareagować na zagrożenie.

W stajence znaleziono pozostałości muła i nastoletniej dziewczyny. Archeolodzy sądzą, że muł wyczuł zbliżające się zagrożenie i zaczął szaleć. Dziewczynka prawdopodobnie chciała zwierze uspokoić. Zginęli próbując wydostać się z pułapki jaka stała się stajnia.

 

2j1ver8.jpg

 

j9a6c6.jpg

 

20a7974.jpg

 

348syo1.jpg

 

imphu8.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie wiem czy ktoś to ogląda ale konsekwentnie jadę dalej.

Agora.

Powiem szczerze. 

Duża rzecz ale taka jakaś tak porozwalana, że nie działa na wyobraźnię tak jak na przykład łaźnie.

 

293jb6q.jpg

 

2ahw3ky.jpg

 

2eann0w.jpg

 

2lxi2p4.jpg

 

168tyzt.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Dobra, kończymy z tym Kourionem. (mam nadzieję, że secesjonista wybaczy mi piętrusa ale w jednym poście wszystko by się nie zmieściło a poza tym to też Wasza wina. Gogliscie zamieścić kilka postów z entuzjastycznymi komentarzami.

 

Teraz będą zdjęcia od których powinienem był zacząć. 

Ogólne widoczki z Kourion.. Miejsce samo w sobie położone na malowniczym klife.

Mieli wyczucie miejsca ci Starożytni...

 

bg3g5g.jpg

 

2vkzxfr.jpg

 

122lwcz.jpg

 

2qbc4t0.jpg

 

Ostatnie zdjęcie udowadnia, że południowi Cypryjczycy to jednak Grecy (mimo, że jeżdżą lewą stroną).

 

2wron6x.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.