Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
tomaszek

Czy wojska piastowskie umialy odczytywac pozycje z gwiazd?

Rekomendowane odpowiedzi

tomaszek   

Spotkalem z ciekawym pytaniem ( i niestety musze na nie odpowiedziec) czy wojska piastowskie umily odczytywac pozycje z gwiazd? szukalem wszedzie , ale nigdzie nie znalezlem odpowiedzi. Moze wy mi pomozecie ,bylbym bardzo wdzieczny:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Spotkalem z ciekawym pytaniem ( i niestety musze na nie odpowiedziec) czy wojska piastowskie umily odczytywac pozycje z gwiazd?

Pierwszy raz się z tym spotykam... To po prostu by było zjawisko nadprzyrodzone, czynienie z wodzów piastowskich jakiś bogów wojny. Zapewne odpowiedź na Twoje pytanie, byłaby łatwiejsza, gdybyś powiedział - dlaczego zadajesz to pytanie? :roll: Wojska niemieckie w czasie swoich wypraw do Polski kilkakrotnie wpadały w zasadzki i ulegały atakom partyzanckim (jak np. w czasie wojen Chrobrego czy Krzywoustego), jednak to nie zasługa gwiazd, a po prostu licznych lasów zwłaszcza na Śląsku (gdzie Niemcy atakowali najczęściej) gdzie mogliby skryć się ewentualni partyzanci lub nawet regularne polskie wojsko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Tak na chłopski rozum - chyba wiedzieli, że Gwiazda Polarna wskazuje północ, prawda?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak na chłopski rozum - chyba wiedzieli, że Gwiazda Polarna wskazuje północ, prawda?

Kto wie? :) Na chłopski rozum Ziemia jest okrągła a oni myśleli że pływają na wielorybach :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tak na chłopski rozum - chyba wiedzieli, że Gwiazda Polarna wskazuje północ, prawda?

Po pierwsze - nawet dziś Gwiazda Polarna nie wskaże Ci pozycji wroga :)

Po drugie - to ona już była wtedy odkryta? A nawet jeśli to chyba nie wiedzieli co ona wskazuje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Na chłopski rozum Ziemia jest okrągła a oni myśleli że pływają na wielorybach

No dobra, ale nie wszyscy. Grecy wiedzieli, że jest okrągła. No, a tak przy okazji - to nie były czasem żółwie zamiast tych wielorybów?

Po pierwsze - nawet dziś Gwiazda Polarna nie wskaże Ci pozycji wroga :)

Nie? Jak wiem, że wróg jest na północy, to chyba jednak mi wskaże, co nie? :) Skąd w ogóle to pytanie o wskazanie pozycji wroga? Tomaszek pytał tylko o pozyję, o wrogach nic nie mówił.

Po drugie - to ona już była wtedy odkryta? A nawet jeśli to chyba nie wiedzieli co ona wskazuje...

Czy była odkryta... Wydaje mi się, że tak, ale na wskutek precesji, która zmienia położenie osi obrotu Ziemi w przestrzeni Gwiazda Polarna z czasów Piastów mogła nie być gwiazdą, którą my teraz nazywamy Gwiazdą Polarną, ale to nieco skomplikowana sprawa i w dodatku nie związana z tematem. Jakby nie było, astronomia od starożytności stała na dość przyzwoitym poziomie (nie licząc może tej nieszczęsnej teorii geocentrycznej...) i nie sądzę, by nikt nie wpadł na taki banał, że Gwiazda Polarna wskazuje północ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
szpek_chomik napisał/a:

Na chłopski rozum Ziemia jest okrągła a oni myśleli że pływają na wielorybach

No dobra, ale nie wszyscy. Grecy wiedzieli, że jest okrągła. No, a tak przy okazji - to nie były czasem żółwie zamiast tych wielorybów?

Różnie wymyślali :) Oprócz wielorybów i żółwi były też słonie i inne wymyślne potwory ;D A ze starożytnymi Grekami pierwsi Piastowie wiele wspólnego nie mieli...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie? Jak wiem, że wróg jest na północy, to chyba jednak mi wskaże, co nie? :lol:

A skąd wiesz, że wróg jest na północy? :) Rozumując w ten sposób, z gwiazd pozycje nie tylko wojska piastowskie potrafiły odczytywać, ale również inne armie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
a tak przy okazji - to nie były czasem żółwie zamiast tych wielorybów?

To zależy od mitologii, jaką weźmiemy pod uwagę.

nie sądzę, by nikt nie wpadł na taki banał, że Gwiazda Polarna wskazuje północ.

Na taki banał a nawet wiele innych dotyczących gwiazd wpadło wiele ludów nawet ci, którzy nie mieli żadnej styczności z cywilizacjami starożytnymi. Jakoś trzeba się było poruszać, mieć jakieś drogowskazy a gwiazdy świecą zawsze. Poza tym wystarczy spojrzeć na terminy pogańskich świąt przesilenia, równonoce itp. wszystko obliczane za pomocą położenia gwiazd.

Tak więc obserwacje nieba ludzie prowadzili od bardzo dawna, już w kulturze magdaleńskiej odnaleziono ryty na kościach, które interpretowane są jako zapis położenia i faz księżyca. Nie możemy więc odmówić tej wiedzy naszym przodkom.

Można powiedzieć, że ludzie od zawsze patrzyli w niebo, nie doszliby do tego, co teraz mamy gdyby nic tam nie dostrzegli. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
A skąd wiesz, że wróg jest na północy?

Nie wiem, tak tylko zakładam, zresztą chciałabym jeszcze raz powtórzyć, że to nie ja zaczęłam opowiadać o pozycjach wrogów. Tomaszek pytał tylko o pozycję, o wrogach nic nie mówił.

Dzięki Capricornus :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Hm... Mnie od razu się skojarzyło, że chodzi o wroga. "Wojska piastowskie" - przyszło mi na myśl wojsko wroga. "Wojska piastowskie odczytują pozycje" - pozycje raczej nie swoje (bo wiedzieli gdzie są), a wroga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Nie ma takiej możliwości,by za pomocą gwiazd odczytać jakąś pozycję.Być może t(T)omaszkowi chodziło o to czy wojska piastowskie umiały ustalać kierunki marszu za pomocą gwiazd -wtedy odpowiem,że tak .Już ok.4000 lat p.n.e. bawiono się w łączenie gwiazd w różne gwiazdozbiory(Babilonia ,Grecja).Chyba każdy wie jakiej nawigacji używali żeglarze starożytny.Nie jest udowodnione natomiast to,że za czasów Piastów znano nazwy konstelacji używane przez uczonych arabskich czy greckich.Natomiast pewne jest ludność zamieszkała na pewnym obszarze doskonale orientowała się w gwiazdach,które widywała codziennie na niebie.Wiedzieli,że zimą Wielki Wóz(mieli na to na pewno inną nazwę)na niebie jest na południu , latem czy jesienią na północy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie ma takiej możliwości,by za pomocą gwiazd odczytać jakąś pozycję.

A za pomocą, czego jeszcze niedawno odczytywano długość i szerokość geograficzną, czy przypadkiem nie korzystano z położenia gwiazd? :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
A za pomocą, czego jeszcze niedawno odczytywano długość i szerokość geograficzną, czy przypadkiem nie korzystano z położenia gwiazd? :roll:

Za pomocą przyrządów nawigacyjnych nie znanych w czasach Piastów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.