Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
izka87

Pierścionek czy też drut ?

Rekomendowane odpowiedzi

izka87   

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Przedmiot wyłowiony magnesem . Razem z kumplem zakupiliśmy takie cudeńka i po robocie robimy jakieś małe wypady.Trochę późno się obudziliśmy,zima,wszystko zamarznięte ale... W kartach historii naszego miasta znaleźliśmy kilka przydatnych informacji,miejsc gdzie w okresie zimowym możemy porzucać.Wybraliśmy się nad rów krzycki,prócz złomu (sprężyny z łóżka,gwoździe,pręty stalowe) trafiło się coś co wzbudziło moją uwagę.Przedmiot oczyściłem w wanience ultradźwiękowej i wygląda to na pierścionek,po jednej stronie jest jakby osadzona kulka-ozdoba z drugiej strony pozostała tylko zagięta ,,łapka,, ,jakby tutaj też miała znajdować się właśnie taka sama ozdoba.Poszperałem w necie i jedyne na co trafiłem to szczątkowe info iż może to być jakaś średniowieczna biżuteria. Panowie i Panie,koledzy i koleżanki forumowe,drut czy biżuteria ?

bi1.jpg

bi2.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
izka87   

Przedmiot był pokryty nalotem a z racji tego że jest lekki po prostu się przyczepił.Drobne i średnie kamyczki też się przyczepiały a przecież nie są z metalu.Kolejna jest np:łuska po pocisku,mosiądzu nie przyciąga magnes,kiedy jest pokryty nalotem da się go wyłowić.

Edytowane przez izka87

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Na mój rozum - zapinka. Takie coś, na co zapinaliśmy naszą odzież, zanim wymyślono guziki.

W odzieży szlacheckiej były używane do XVIII wieku, w chłopskiej - chyba dłużej.

 

Znalazłeś coś naprawdę bardzo fajnego. Biżuteria przy tym to śmieć.

 

Mamy setki sztuk ozdobnych karabel, a tylko parę egzemplarzy zwykłych, żołnierskich czarnych szabel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
izka87   
15 minut temu, jancet napisał:

Na mój rozum - zapinka. Takie coś, na co zapinaliśmy naszą odzież, zanim wymyślono guziki.

W odzieży szlacheckiej były używane do XVIII wieku, w chłopskiej - chyba dłużej.

 

Znalazłeś coś naprawdę bardzo fajnego. Biżuteria przy tym to śmieć.

 

Mamy setki sztuk ozdobnych karabel, a tylko parę egzemplarzy zwykłych, żołnierskich czarnych szabel.

Dziękuję Ci ślicznie kolego.Poszperam w literaturze ale myślę iż najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do miastowego muzeum,niech tam łamią sobie jeszcze nad tym głowę Ja ze swojej strony powołam się na trop z tego forum ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, izka87 napisał:

(..) najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do miastowego muzeum,niech tam łamią sobie jeszcze nad tym głowę

Chciałbym Ci pogratulować znaleziska i wyrazić swoją zazdrość (jak najbardziej pozytywną). Dziękuję, że chcesz to oddać muzeum, bo jak słyszę, że ktoś gdzieś chodzi po lesie z detektorem bez pozwolenia, to coś mnie trafia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Dnia 20.01.2017 o 09:12, TyberiusClaudius napisał:

bo jak słyszę, że ktoś gdzieś chodzi po lesie z detektorem bez pozwolenia, to coś mnie trafia...

Tak z ciekawości, orientujesz się może kto wydaje takie pozwolenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Teraz Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wynika z to z Ustawy o ochronie zabytków art. 36 p. 1 ust 12. I tyczy to rzeczy znalezionych i pod ziemią i w wodzie, magnesem, sitkiem saperką też.

Nb działanie Izki czyli pójście do muzeum nie jest właściwe. Wszelki zabytek pozyskany w wyniku poszukiwań jest własnością Skarbu Państwa (regale zawarte w art 35 p. 1), a znalazcy przysługuje tylko nagroda. Ale organem który należy powiadomić o znalezisku nie jest najbliższe, czy jakiekolwiek muzeum, a wojewódzki konserwator zabytków, lub wójt, burmistrz bądź prezydent. Pójście do muzeum kończy się zatem obligatoryjnym skierowaniem sprawy do prokuratury lub policji przez muzeum. 

I to nie jest żadna nadgorliwość tych organów. Co innego mogą zrobić.

 

Zatem do wójta, burmistrza lub prezydenta. I przekaż protokolarnie Izko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Furiusz ma jakieś techniczne kłopoty z pisaniem w niektórych działach, powtórzę tu jego uwagę z SBoxa: "Tak sobie czytam o znalezionym przedmiocie identyfikowanym jako zapinka w sensie archeologicznym nie jest to zapinka już prędzej jakaś prosta forma zausznicy...".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.