Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Co z tą Rusią?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Ruś naprawdę była wikińska? Jeżeli tak, to czy byli tam li tylko Normanowie, czy koegzystowali tam razem z nimi Słowianie? Jak to było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem, tak jak mnie to jest znane, nie polega na sporze czy: "byli tam li tylko Normanowie czy...". Problemem jest: gdzie byli Normanowie, kim byli Rusowie i ostatecznie skąd wywodził się Ruryk. Proponuję przeczytać artykuł Mirona Korduby "Najnowsze teorje o początkach Rusi" (dostępny w sieci) przedstawiający pewne podsumowanie tych sporów wedle stanu wiedzy na lata trzydzieste XX wieku, oraz do nowszego artykułu Łukasza Jończyka "Rola Ruryków l ludów skandynawskich w powstaniu Rusi Kijowskiej" (również dostępny w sieci) gdzie również zrelacjonowano oś sporu "normanistów" z ich oponentami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę, że oba teksty odnoszą się do państwowości Rusi i jego spirytus movens, a mnie chodzi o etnografię Rusi.
Czytając sobie "Furia ludzi północy" P. Parkera mam następujące wątpliwości:
Z tego co pisze autor wnioskuję następujący bieg wydarzeń. Przed przybyciem Normanów na Rusi żyli Słowianie. Po ich przybyciu wspomina o ich (Nornanów) asymilacji objawiającej się w znalezieniu jednoizbowej chaty charakterystycznej dla Słowian w Starej Ładodze. Następnie jednak pisze już o samych Skandynawach, tak jakby Słowianie wyparowali. Przy drugim ataku Igora na Konstantynopol (944 r.) pisze o sprzymierzonych armiach Skandynawów Słowian i Pieczyngów. Pytanie mi się nasuwa następujące - dlaczego w poprzednim ataku Słowianie nie uczestniczyli? O ile pamiętam ktoś wspominał, że jeżeli tylko Słowianom dozwoli się mordów i grabieży, ci z każdym się sprzymierzą, ergo dlaczego nie uczestniczyli we wcześniejszej wyprawie? Czy może Ruś była swoistą bazą wypadową Normanów? Czy Słowianie współegzystowali z Normanami, czy ci drudzy narzucili im swoje zwierzchnictwo? Mógłbyś mi to wyjaśnić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę, że nie odnoszą się wyłącznie do państwowości Rusi, tylko czytać trzeba uważniej a nie po łebkach.

Nie bardzo pojmuję o co chodzi z tą etnografią.

Jednak chata ma być dowodem na asymilację?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Cytuj

Chodzi mi o tereny dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, czyli Ruś Kijowską, o ile się nie mylę.

Czyli mylisz się i to nawet bardziej niż bardzo. Tereny dzisiejszej Białorusi były w znacznym stopniu zamieszkane przez Bałtów - chyba jeszcze w początkach XIII wieku ich osadnictwo sięgało Berezyny
Można zajrzeć do tych wątków: Warto sobie od początku zdawać sprawę, ze tereny przyszłej/przyszłych Rusi był niejednolite etnicznie od samego początku, obejmowały, Bałtów, Słowian, Ugrofinów i inne grupy.Nie przywiązywałbym się też specjalnie do form chat jako bezwzględnych wyznaczników etniczności. 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.