Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś założyłem wątek pt. "Jak chłodzono napoje w podróży w XIX wieku?" związany z pewnym pomysłem Węgrów.

Ten temat jest podobnym, ale chodzi mi o lód.

Skąd, dokąd i ile? Choćby: ile z USA a ile z Kanady?

Czy Rosja włączyła się w ten handel?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak wyrąbywano lód?

"Wypada nam jeszcze w końcu powiedzieć o sposobie przysposabiania lodu na wielką skalę w Ameryce. Najgłówniejszym z narzędzi w tym względzie jest pług umyślnie do tego sporządzony. Pług ten ma zwykle dwie capigi, na grządzielu zaś znajduje się kilka (do ośmiu) trzóseł, w jednéj linii po sobie następujących, w ten sposób osadzonych, że każde z nich jest dłuższe ku capigom od poprzedniego. Na przodzie znajdująca się deska służy za regulatora. Noże (trzósła) robią w lodzie nacięcia jedno za drugiém, które się potém oddziela i piłami ręcznemi przerzyna na regularne sześciany".

/"Lód i lodownie", "Przewodnik Ekonomiczny", R. II, nr 3, Kraków 1871, s. 24/

 

A tu link do strony o londyńskim handlu lodem: http://www.canalmuseum.org.uk/ice/iceimport.htm.

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie historię "lodowego biznesu" opisuje cytowany już przeze mnie B. Bryson, W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku, Poznań 2013, s. 86-91. W posłowiu do polskiego wydania (pióra J. Skuratowicza, ibidem s. 487) został  nieco skrytykowany za zbyt "anglocentryczne" podejście do sprawy lodowej (Bryson zaczął swoją opowieść od 1844 roku i Wenham Lake Ice Company, która pojawia się zresztą w podanym przez Ciebie linku). 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Praktyka stosowania lodu, opisywana przez Brysona jako coś przełomowego, nowego i niezwykłego, związana przez autora z rokiem 1844 i Londynem, na terenie całej Europy nie była w owym czasie zjawiskiem nowym. Już w XV czy XVI wieku we Wloszech można było za niewielkie pieniądze kupić kostki lodu do schładzania napojów. Oczywiście, nie pojawił się jeszcze przemysł >> lodowy<<, ale zwyczaj używania brył lodu do schładzania żywności znamy z terenów Polski w pierwszej połowie XIX wieku, a w drugiej połowie jest to praktyka niemal powszechna".

Cytowane z: prof. Jan Skuratowicz, Posłowie do polskiego wydania. A tymczasem w Polsce i na kontynencie... [w:] B. Bryson, W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku, Poznań 2013, s. 487.

Chyba tylko tyle jest konkretnie o lodzie w tym Posłowiu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bryson  przełomowość owego roku skojarzył z wystawieniem przez Wenham Lake Ice Company bloku lodu w londyńskim oknie wystawowym.

 

A tu interesujący link, także o lodzie z jeziora Wenham - http://www.iceharvestingusa.com/crystalblocks1.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.