Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Isildur88

Teza pracy licencjackiej.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z postawieniem tezy badawczej dotyczącej getta białostockiego. Źródła do pracy przeczytałem (R. Rajzner - Losy nieopowiedziane, S. Nomberg-Przytyk - Kolumny Samsona i S.S. Berkner - Notatki więźnia getta). Są to relacje osób które były w getcie, je przeżyły, które opisują codzienność. Jedyne co przychodzi mi na myśl po lekturze źródeł to praca mieszkańców szansą na ocalenie. Jestem po lekturze artykułów dotyczących getta białostockiego w których mowa jest o problemach badawczych ale ja tego nie widzę. Nie wiem jak to ugryźć - kwestia jest taka, iż muszę na razie postawić tezę badawczą - jest to pierwszy krok do reszty.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kwestią zatrudnienia/pracy mieszkańców getta - źródła poruszają to zagadnienie, znalazłem też artykuł Sary Bender, który porusza tą kwestię. Problem jest taki, iż nie bardzo wiem jak to przekuć w tezę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o jej tekst pt. "The Getto of Białystok (June 1941 to August 1943)" zamieszczony w "Studiach Podlaskich" (w tomie będącym pokłosiem konferencji "500 lat osadnictwa żydowskiego na Podlasiu")? Jeden artykuł to trochę mało by budować na tym szkielet licencjatu czy magisterski, zwłaszcza taki, w którym zagadnienie pracy nie jest jakoś szczególnie uwypuklone. Co innego gdyby znaleźć teksty podobne do jej artykułu z "KHŻ", jak: "'Here you must work impeccably, otherwise you will be beaten and sent for selection': Jewish laborers in the city of Radom, Poland: 1942-1944". Może lepiej sięgnąć po jej jej obszerniejszą pracę: "The Jews of Białystok during World War II and the Holocaust" będącej tłumaczeniem z hebrajskiego jej książki "Mul Mavet Orev...".

Jeśli tematem ma być wykonywana praca, to może: praca jako element strategii przetrwania, jakie podejmowano wybory i jakie dawały szanse. Tu, praca jako strategia globalna Judenratu - próba ocalenia jak największej części społeczności żydowskiej czy raczej forma kolaboracji i ochrony urzędników Rady i ich rodzin. Można skonfrontować postawę Efraima Barasza z tzw. "buntem Limona", czyli zarządzającym na początku Wydziałem Pracy Abramem Limonem. O działaniach i postawie członków Judenratu pozostała relacja (z 1943 r.) jednego z jej członków Pesacha Kaplana złożona do archiwum Mersika-Tanenbauma (opublikowana jako "Judenrat w Białymstoku" w "Biuletynie ŻIH" (nr 60, 1966). Zresztą trudno pisać o organizacji pracy dla przebywających w getcie nie sięgając do zawartości tego archiwum.

/por. także: F. Anders, K.Stoll, K. Wilke "Der Judenrat von Białystok. Dokumente aus dem Archiv des Białystoker Ghettos 1941–1943"/

Jak pracę preferowano: wychodzenie do pracy po stronie aryjskiej, skierowania do pracy poza gettem na czas dłuższy (jak w przypadku skierowania ponad stu dziewcząt do Wołkowyska), wysyłka do pracy w Rzeszy. Jak wyglądała sytuacja tych którzy unikali stawiennictwa się do pracy, a wreszcie jak wyglądały szanse tych którzy w getcie przebywali nielegalnie (a było ich ). O znaczeniu pracy nieco u: Felicji Raszkin-Nowak "Moja gwiazda".

A tak w ogóle to co jeszcze zawiera się w bazie bibliograficznej tej pracy?

Z zasobów internetowych warto odwiedzić:

www.zchor.org - z projektem "We Remember Jewish Bialystok!"

www.jewishgen.org/Yizkor - gdzie dostępne są księgi pamiętnicze (: Izkor buch).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Osobiście szukałbym "zaczepienia" w czymś co było swoiste, specyficzne. W przypadku getta łódzkiego był to Rumkowski i jego polityka, warszawskiego - wielkość, bogactwo życia politycznego i kulturalnego, wreszcie najbardziej znane powstanie.

Może w przypadku getta białostockiego też punktem zaczepienia może być ruch oporu i powstanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza sytuacja wygląda tak, iż muszę się ograniczyć do tego, co jest dostępne w Białymstoku - nie mam możliwości udania się do ŻIH-u. W kwestii bibliografii - przejrzałem publikacje, które są dostępne w bibliotekach w moim mieście, za dużo tego nie ma - wszystko co dostępne wynotowałem sobie. Na chwilę obecną skupiam się na poleceniu promotora, czyli przeczytaniu źródeł (zrobione) i postawieniu tezy. Mam świadomość, iż istnieją problemy badawcze - sygnalizuje to E. Rogalewska w publikacji "Kres świata białostockich Żydów", tylko za cholerę nie potrafię ich dostrzec. Motyw powstania też się przewija w źródłach (Datner - "Walka i zagłada białostockiego getta"), tylko znów - nie potrafię określić problemu badawczego, żeby go przekształcić w tezę - widocznie coś mi umyka, czegoś nie dostrzegam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, szczególnie secesjoniście - dałeś do myślenia. Dziś po konsultacjach z promotorem zmieniłem temat i zagadnienie, ponieważ bez możliwości korzystania z zasobu ŻIH-u, zajęcie się tematem getta białostockiego jest zbyt karkołomne.

Edytowane przez Isildur88

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.