Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Bezpaństwowcy

Rekomendowane odpowiedzi

Na marginesie swych literackich poszukiwań natknąłem się na fragment, który mnie zainteresował:

"Ponieważ jestem bezpaństwowcem, ona przez małżeństwo ze mną traci obywatelstwo. i w razie wydalenia, sama będzie mogła wybrać sobie kraj pobytu (...)

Oficjalnie jesteśmy zatem małżeństwem, według metryki ślubu bezpaństwowym. To także plus dla mnie, bo każdy dodatkowy papier wzmocni mój dotychczasowy, bardzo zresztą kruchy, status bezpaństwowca i pomoże mi kiedyś w uzyskaniu nowego obywatelstwa".

/"Veza & Elias Canetti. Listy do Georges'a", przeł. E. Kowynia, Warszawa 2008, s. 14/

To z listu (z marca 1934 r.) autora "Die Blendung" do brata Vezy Taubner.

Czy zawsze kobieta biorąca ślub z bezpaństwowcem uzyskiwała ten sam status, czy zależało to od regulacji poszczególnych krajów? Kiedy status bezpaństwowca mógł być: "kruchy" i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ciekawe. Słyszałem o paszportach nansenowskich ale myślałem, że główne zadanie spełniły bezpośrednio po I WŚ gdy status wieli ludzi był nie określony. 1934 rok i istnienie bezpaństwowców to dla mnie zdziwienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie aż tak bezpośrednio, pierwsze paszporty nansenowskie zaczęto wydawać po konferencji z lipca 1922 r. i pierwotnie przeznaczone były wyłącznie dla uchodźców z ogarniętej rewolucją a potem wojną domową Rosji, jako że ich sytuacja znacząco się pogorszyła kiedy Lenin pozbawił ich obywatelstwa. W 1921 r. wydano bowiem dekret, w myśl którego:

"... osoby, które bez pozwolenia władz wyjechały z Rosji po 7 listopada 1917 roku, zostają pozbawione obywatelstwa, podobnie jak osoby, które zamieszkiwały za granicą nieprzerwanie ponad pięć lat, a przy tym nie otrzymały od radzieckich przedstawicielstw dyplomatycznych paszportów zagranicznych lub właściwych dokumentów przed 1 marca 1922 roku".

/D. Gafarowski "Kwestia rozwiązania problemu uchodźstwa rosyjskiego w działalności Ligi Narodów w latach 1921-1930", "Archiwum Emigracji", Z. 1 (18), 2013, s. 39-40/

Jeśli nie liczyć państw, które ułatwiały naturalizację i nadawały tym emigrantom obywatelstwo (tu przodowała Jugosławia), to warto wspomnieć o Czechosłowacji. Władze tego kraju znacząco ułatwiały im pobyt wydając rodzaj wewnętrznych dokumentów tożsamości tzw. prukazów. Co potem kopiować zaczęły i inne państwa.

Z polskiego podwórka można dodać taką ciekawostkę, że kiedy wymienia się grupy więźniów przetrzymywanych w Berezie Kartuskiej, to występuje pośród nich kategoria bezpaństwowców. Nie było jednak ich tam zbyt wielu:

"Przez cały okres istnienia uwięziono w jej murach zaledwie 5 apatrydów. Byli to: Baum Emanuel, Berisch Wagner, Dawid Henryk, Fartak Otton, Klahr Leon. Wymienieni byli nielegalnymi imigrantami, którzy znaleźli się na terytorium II RP".

/M. Szreffel "Bereza Kartuska jako przykład więzienia politycznego", "Studia Iuridica Toruniensia", T. VI, R. 2010, s. 218/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy zawsze kobieta biorąca ślub z bezpaństwowcem uzyskiwała ten sam status, czy zależało to od regulacji poszczególnych krajów?

Zasadą jest, że `o obywatelstwie decyduje i decydowało prawo poszczególnych państw. To one ustalają kto jest (może być) ich obywatelem i kiedy stosunek obywatelstwa ulega rozwiązaniu. W czasach, których dotyczy list stosowano w ustawodawstwie poszczególnych państw raczej zasadę "żona idzie za mężem" (czyli np. uzyskuje jego obywatelstwo - i może stracić dotychczasowe). Być może miało w to w danym przypadku zastosowanie także do małżeństwa z apatrydą.

Dziś raczej takiego prostego automatyzmu już nie ma.

Zródła prawa międzynarodowego (umowy - zob. np. http://obywatelstwo.eu/konwencja.html) mają w tym przypadku pewne znaczenie, ale jednak drugorzędne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.