Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

Załogi obozów a przydział frontowy w końcówce wojny

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Czy w końcowym etapie wojny była zauważalna redukcja personelu obozowego ze względu na mobilizację do działań frontowych? Na pewno w przypadku ewakuacji obozów w 1945 eskorta nigdy nie stanowiła 100% pierwotnego składu załogi obozu. Czy tacy "niewykorzystani" esesmani mieli jakieś konkretne przydziały wojskowe?

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Częściowo sam sobie odpowiem. W przypadku filii Gross Rosen na Dolnym Śląsku esesmani nie biorący udziału w ewakuacji obozu, byli dysponowani do obrony lokalnych terenów, wysadzaniu fabryk w których pracowali więźniowie i zabezpieczaniu państwowego mienia. Z reguły ze względu na bliskość Breslau, bywali ujęci w planach obrony przedpola Festung Breslau. Z drugiej strony było parcie wśród załogi obozowej aby za wszelką cenę utrzymać swoją funkcje i nie dać się skierować na żaden z frontów. Bycie w obsłudze obozu dawało znacznie większe szanse przeżycie niż w działaniach frontowych. Z ciekawostek w czasie oblężenia Festung Breslau i konwojów ewakuowanych więźniów dochodziło do antagonizmów między Wehrmachtem a ss-manami. Ci twierdzi zakładali, że widok rozstrzelanych czy zamarzniętych więźniów w pasiakach na poboczach druk wyzwoli w wojsku Armii Czerwonej większą agresje i zawziętość do działań bojowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.