Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ados

Bitwa pod Lenino

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
II wojna światowa zakończyła się dopiero z kapitulacją Japonii.I żadne ze znanych mi zródeł tego faktu nie neguje.

To dlaczego rocznicę zakończenia IIWŚ obchodzimy 8 maja ? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Bo wówczas zakończyła się wojna w Europie-a w Azji z Japończykami wojowała grupa państw-acz wszyscy sygnatariusze aktu kapitulacji III Rzeszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
acz wszyscy sygnatariusze aktu kapitulacji III Rzeszy.

Francja też?

Gdzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Francja też?

Gdzie?

Sprawy nie znam za dobrze, ale np. gdy w marcu 1945 r. Japończycy rozpoczęli (po ultimatum) rozbrajanie jednostek francuskich w Indochinach, to kilka garnizonów się broniło, a niektóre jednostki przedostały się do Chin. Co tam dokładnie robiły, nie wiem, ale przypuszczam, że przynajmniej formalnie były częścią sił zbrojnych anty-japońskiej koalicji. W marcu 1945 Francuzi byli - podobno - nawet skłonni nawiązać współpracę z Viet Minhem przeciwko Japończykom. W. Olszewski, Historia Wietnamu, Ossolineum 1991, s. 327 i 328.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Francja też?

Gdzie?

Na lądzie,morzu i w powietrzu.Francuskie kolonie w regionie i ich wojskowe obsady za wyjątkiem wspomnianych Indochin stanęły po stronie Wolnej Francji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Pancernik "Richelieu " i pomniejsze jednostki floty-na morzu.

Kolumna dowodzona przez generała Marcela Alessandri i pomniejsze oddziały(które w marcu 1945 nie złożyły broni) -na ponad tysiąckilometrowej drodze z Indochin-do Chin.

Przypomnę także że francuskie kolonie na Pacyfiku-taka np Nowa Kaledonia czy Tahiti od 1940 były pod kontrolą Wielkiego Charlesa.Operowały stamtąd okręty.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem od historii Indochin nie jestem, ale na chybcika sprawdziłem "Kambodżę" A. W. Jelonka i "Historię Wietnamu" W. Olszewskiego. Wychodzi na to, że ultimatum ambasadora Matsumoto do admirała Decoux było 9 marca 1945 r. A potem rozbrajanie Francuzów, lub walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
6 godzin temu, Furiusz napisał:

Mamy jakieś niemieckie relacje o bitwie pod Lenino?

 

Trochę mnie zaskoczyło odgrzanie tego tematu, który chyba już od bardzo dawna nie ma związku z "bitwą pod Lenino".

 

Odpowiadając zaś na Twoje pytanie zapewne w annałach 337 dywizji piechoty i 39 korpusu pancernego znajdą się jakieś wzmianki o tym starciu, natomiast bardzo wątpię, by wyodrębniano w nich starcie pod Lenino jako odrębną bitwę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to było to już u nas wcześniej, ale przypomnę, że odpowiednio zmanipulowana, propagandowa relacja o polskich jeńcach ukazała się w niemieckiej kronice filmowej (Deutsche Wochenschau), bodajże z końca 1943 roku. Oglądałem ją, ale w tej chwili nie jestem jej "na szybko" w stanie znaleźć w sieci. Ponieważ mogę tylko posługiwać się pamięcią, wydaje mi się, że manipulacja polegała m.in. na traktowaniu wszystkich jeńców, jako dezerterów, tudzież sugerowanie, że podczas służby w 1 dywizji byli pozbawieni posługi religijnej (wbrew prawdzie, czyli istnieniu postaci księdza Kubsza).

 

Jeżeli dobrze pamiętam, wątek ten pojawił się chyba także w pamiętnikach Goebbelsa, ale na zasadzie bardzo ogólnej. Głównie chodziło o propagandowe wykorzystanie dezerterów/jeńców. Można przyjąć, że przemyślenia ministra propagandy zaowocowały chociażby objazdem propagandowym Adolfa Wysockiego po Generalnym Gubernatorstwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.