Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Separatystyczne tendencje na Sycylii 1942-1948

Rekomendowane odpowiedzi

Co światlejsi Sycylijczycy, jak i związane z tą wyspą rody arystokratyczne, nie zapomnieli o swej wielowiekowej historii kiedy to Sycylia stanowiła odrębne królestwo. Dla znacznej części, ciężko pracujących sycylijskich chłopów, władza na kontynencie kojarzyła się z głównie podatkami i niespełnionymi obietnicami. Nie inaczej było względem rządów faszystowskich. Tendencje separatystyczne, podobnie jak na Korsyce, tliły się na Sycylii zawsze. Przewidywana inwazja sił alianckich na wyspę uaktywniła tego rodzaju ruchy. Separatyści w państwie Mussoliniego, nie mogli cieszyć się sympatią władz, co siłą rzeczy stawiało ich w pozycji potencjalnych sojuszników aliantów w zarządzaniu wyspą.

Brytyjski wicekonsul Manley, w swym raporcie o sycylijskim separatyzmie wskazywał na to, że ruch ten miał poparcie mafii. W raporcie OSS (którego autorem był najprawdopodobniej Joseph Russo) z 13 sierpnia 1943 roku wskazuje się na dwie duże siły polityczne: Movimento Indipendentista Siciliano, opowiadającej się zupełną separacją i Partito D'Azione, która miała się skłaniać ku autonomii.

/za: T. Newark "Mafia na wojnie"/

Jakie próby rozmów działań podejmowali przywódcy tego typu ruchów wobec aliantów?

Jak układały się stosunki z nową władzą formułującą się na kontynencie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytałem parę lat temu jakąś pozycję o mafii włoskiej i było tam co nieco o współpracy najpierw jej amerykańskiej a potem sycylijskiej gałęzi z US Army od 1942 r. Autor sugerował że ta współpraca umożliwiła odbudowę wpływów tej organizacji na Sycylii, bo faszyści mocno ją stłamsili za swoich rządów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W 1942 roku US Army raczej na pewno nie nawiązała kontaktów z osobami na Sycylii. A kontakty z amerykańską gałęzią datują się raczej na 1941 rok, jeśli wierzyć (ówczesnemu) porucznikowi biura wywiadu Trzeciego Okręgu Marynarki - Anthony'emu J. Marsloe'emu.

Warto pamiętać, że choć w ogólnym postrzeganiu: "US Army" to: "wojsko amerykańskie", to formalnie: tylko wojska lądowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.