Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Amanki

Szkoły prywatne w PRL

Rekomendowane odpowiedzi

Amanki   

Witam.

Chciałbym odświeżyć trochę temat i spytać o szkoły prywatne działające w Warszawie w PRL-u. Wiem, że działała przy ambasadzie amerykańskiej American School of Warsaw przeniesiona w latach 70-tych na ul. Konstancińską 13. Obecnie siedziba znajduje się w Konstancinie. Najpierw to była szkoła podstawowa z przedszkolem, a pod koniec lat 80-tych poszerzyli ją o liceum. Z tego co udało mi się znaleźć wynika, że Polacy nie mogli do 1989r. chodzić do tej szkoły. Ciekawi mnie czy ktoś z forum wie o innych podobnych szkołach? Czy poza tą szkołą istniały w Warszawie inne niepubliczne szkoły?

Wątek wydzieliłem z tematu: "Szkoła w PRL".

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Zamyka się okres błądzenia po manowcach zgniłego

liberalizmu ideologicznego w dziedzinie pedagogiki".

B. Bierut

Jak najbardziej istniały - głównie prowadzone przez zakony,

Warto zajrzeć do:

W. Rabczuk "Szkolnictwo prywatne w Europie Zachodniej i w Polsce"

B. Przyborowska "Szkoły niepubliczne w Polsce. Oczekiwania i rzeczywistość"

W. Żurek "Salezjańskie szkolnictwo ponadpodstawowe w Polsce 1900-1963. Rozwój i organizacja"

L. Szuba "Polityka oświatowa państwa polskiego w latach 1944-1956"

S. Mauersberg, M. Walczak "Szkolnictwo polskie po drugiej wojnie światowej (1944-1956)"

B. Gromada "Szkoły Sióstr Nazaretanek w okresie Polski Ludowej"

A. Mezglewski "Szkolnictwo wyznaniowe w Polsce w latach 1944-1980"

T. Gomuła, S. Majewski "Szkolnictwo prywatne Rzeczpospolitej Polskiej – tradycje, szanse, perspektywy", "Nowa Szkoła", 1992, nr 5

T. Wojeński "Zagadnienia szkolnictwa prywatnego", "Nowa Szkoła", R.IV, 1948, nr 2-3

A. Świecki "25 lat oświaty i szkolnictwa w Polsce Ludowej"

"Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu. Historia szkoły urszulińskiej w Poznaniu od sprowadzenia zakonu do chwili obecnej" pod red. P. Bandla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Dla odmiany - ja tak z pamięci.

Dużo tego nie było. Najwięcej chyba zakonnych. Żona kończyła bodajże liceum urszulanek. O ile wiem, nie chodziło się tam w habitach, w sumie normalne liceum.

Było liceum stowarzyszenia PAX na Mokotowie. W pewnym stopniu nawet się zastanawiałem, czy do niego nie pójść. Wygrał Reytan.

Przy czym one tak nie do końca były prywatne w dzisiejszym, biznesowym tego słowa znaczeniu. Nic nigdy nie słyszałem o opłatach czesnego, więc mniemam, iż były one dofinansowywane przez państwo.

O szkole przy ambasadzie amerykańskiej coś tam słyszałem. Była chyba też przy francuskiej.

Jak się dowiesz czegoś ciekawego, to napisz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Istniały tak zwane opłaty uczniowskie, w pismach Ministerstwa Oświaty czy kuratoriów na ogół nie rozróżniano (co do nazewnictwa) pomiędzy np. szkołami prowadzonymi przez zakony a np. szkołami miejskimi czy powiatowymi. Najczęściej używano właśnie terminu: "prywatne", rzadziej: "samorządowe". Ten bałagan terminologiczny zmniejszył się nieco po 1961 r., po uchwaleniu ustawy "o rozwoju systemu oświaty i wychowania". Z dzisiejszej perspektywy szkoły tego typu nazwalibyśmy: niepublicznymi.

Kilka artykułów o szkolnictwie prywatnym (zakonnym) w PRL można znaleźć w:

"Przemiany w naukach o wychowaniu - idee, koncepcje, rzeczywistość edukacyjna: II konferencja naukowa z cyklu: Przemiany edukacyjne w Polsce i na świecie a modele wychowania" pod red. W. Korzeniewskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.