Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Szanowni Państwo.

Szukam spisu Polskich Kronik Filmowych, z lat 1944-1956.

Czy ktoś z Państwa spotkał się z takim wykazem?

Jeśli tak, bardzo proszę o informację.

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

Szanowni Państwo.

Szukam spisu Polskich Kronik Filmowych, z lat 1944-1956.

Czy ktoś z Państwa spotkał się z takim wykazem?

Jeśli tak, bardzo proszę o informację.

Pozdrawiam serdecznie

Faktycznie ,szalenie trudne zadanie . A wystarczy klawisz : www . youtube.com i wpisać PKF .I mamy dwa w jednym czyli : opis tematyczny i przyjemność dla oka .

MJR

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba krakus57 nie bardzo potrafi czytać ze zrozumieniem, na youtube.com nie ma spisu filmów zrealizowanych przez PKF.

Zaprezentowanie wybranych filmów to jeszcze nie jest spis, no przynajmniej moim zdaniem. A spis chyba nie istnieje, zatem trzeba się udać do archiwów. Pamiętając, że początkowo w ramach PKF wyświetlano również filmy "Polski Walczącej" i często je mylono.

Z literatury poleciłbym prace Marka Cieślińskiego i Stanisława Ozimka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Bardzo dziękuję

Brunonie W. Przejrzałam kilka tytułów podanych przez "Ospi - E. Gierka" i pokrywają się one z tym, co ja mam. Potrzebuję takiego spisu, by sprawdzić samą siebie. Jak sprawdzę wszystko - będę pewna. Przy czym tow. G. nie daje pełnego wykazu.

Secesjonisto. Już znalazłam Piękniej niż w życiu M. Cieślińskiego, jutro idę do czytelni:) natomiast nie wiem, czy chodzi Ci o Film polski w wojennej potrzebie S. Ozimka? Bo nic innego nie umiem namierzyć jego autorstwa co mogłoby nawiązywać do PKF

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej chodzi o: "Film polski...", tam autor udowodnił że materiał powszechnie uznawany za pierwszy numer PKF to w rzeczywistości trzeci numer "PW". Zresztą na początku materiały w obu tytułach były stosowane wymiennie.

Z literatury wskazałbym jeszcze na pomocne tytuły:

M. Cieśliński "Polska Kronika Filmowa. Między polityką a sztuką", w: "Chełmska 21, 50 lat Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie", red. B. Janicka, A. Kozłowski

tegoż, "Personalia. Z historii PKF"

tegoż, "Realizm i kreacja. Redagowani Polskiej Kroniki Filmoweja latach 1956-1970", "Kwartalnik Filmowy", nr 49-50, wiosna-lato 2005

J. Lemann-Zajiček "Kino i polityka. Polski film dokumentalny 1945-1949"

M. Mazur "O człowieku tendencyjnym. Obraz nowego człowieka w propagandzie komunistycznej w okresie Polski Ludowej i PRL 1944–1956"

"PRL od lipca 44 do grudnia 70" red. K. Persak i P. Machcewicz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto drogi, mam problem z pozycją M. Cieślińskiego "Polska Kronika Filmowa. Między polityką a sztuką", to jest artykuł? Bo nie można namierzyć takiej książki. Mógłbyś podać coś na temat tego artykułu/książki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

???

Nie - artykuł a praca (rozdział) w pracy zbiorowej pt.: "Chełmska 21...", wydało to WFDiF, w 1999 r., nie trzeba przypominać, że ta wytwórnia mieściła się przy Chełmskiej 21?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Z uporem maniaka sama sobie uzupełniam wątek, może komuś kiedyś się przyda:) Znalazłam film z 1945 r. "Odrą do Bałtyku", który był prezentowany na przeglądzie filmowym w Bazylei mniej więcej w czasie gdy nasz przyjaciel zza oceanu, w osobie sekretarza stanu Jamesa Byrnesa oświadczył, że nie poprzez polskich postulatów związanych z granicą na Odrze.

Jakby kogoś film zaciekawił, może obraz obejrzeć i posłuchać muzyki W. Lutosławskiego - pod adresem http://ninateka.pl/film/odra-do-baltyku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany film Stanisława Urbanowicza, dlatego zyskał tak szczególne miejsce w polityce ówczesnych władz... bo musiał. W myśl noty dołączonej do okólnika Sekretariatu KC PZPR nr 14 z 1946 r., postanowiono: "2-9 V 1946 Tydzień Ziem Odzyskanych pod hasłem: 'Nad Odrą, Nysą i Bałtykiem - przyszłość Polski'". W tym czasie "Odrą do Bałtyku" był jedynym filmem o tego typu tematyce (w związku z pamiętnym "buntem operatorów"). Wypada pamiętać, że nie była to produkcja w ramach PKF. no i błędnie podano że powstała w 1945 roku.

Na wspomnianym Międzynarodowym Tygodniu Filmowym w Bazylei, zaprezentowano również "Fabrykę żarówek" Konstantego Gordona i "Łopuszna - ziemia nieznana" Tadeusza Makarczyńskiego.

Jeśli chodzi o pytanie fraszki (na P.W.) o "L'industrie en Pologne" z 1948 roku, to po prostu francuskojęzyczna wersja plakatu "Przemysł w Polsce". Natomiast "L'homme d'aujourdhui en Pologne" też pochodzi z tego roku, ale był robiony specjalnie dla odbiorców we Francji. Zawierał zaś głównie informacje o reformie rolnej, przebudowie wsi i roli brygad SP.

"L'homme..." - realizacja i komentarz Stefan Bałuk, zdjęcia z Archiwum PKF, montaż - Krystyna Szeliga. Wyprodukowane przez Film Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Dziękuję Secesjonisto.

Datę filmu Odrą do Bałtyku wzięłam z powyższej strony, mnie zainteresował o tyle, ze to jeden z pierwszych powojennych obrazów:)

co do L'industrie en Pologne" z 1948 r. też znalazłam zdanie, że to wersja plakatu, ale nie rozumiem tego, to jest film, czy plakat? Bo informacja o tym francuskojęzyczny dziele znajdowała się w książce o filmie, nie plakacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na dwoje babka wróżyła, z kontekstu można by wywnioskować, że chodzi o jakiegoś rodzaju materiał filmowy, Jolanta Lemann-Zajiček używała np. terminu: "film plakat", jakby dla odróżnienia od: "plakat filmowy". Z drugiej strony, "L'industrie..." nie pojawia się u niej w zestawieniu filmów z lat: 1946-1948, choć tytuł jest jej znany. Tak przynajmniej to zapamiętałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

No, ja też tę książkę czytałam i z niej właśnie zaczerpnęłam obydwa tytuły.

Nie wiem, czy obchodzisz, dzisiejsze Jare Swieto. Mordowanie Marzanny, Zimy. Życzę Ci Secesjonisto z tej okazji cierpliwości dla forumowiczów i ciągłej przyjemności z pogłębiania wiedzy historycznej i oczywiście słonecznej, ciepłej wiosny:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.