Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Chrześcijaństwo, zapożyczenia - ciekawostki

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć temat zapożyczeń w chrześcijaństwie. Wiadomym, jest, że Boże Narodzenie, to trochę zmodyfikowane Jare Gody. Z resztą Wigilia jest dwa dni po Jarych Godach. ZAchowanie daty i pogańskich obyczajów miało służyć lepszej asymilacji Pogan.

Tabernaculum - dziś przechowuje się tam chleb eucharystyczny, a kiedyś był to namiot augura.

Jakie jeszcze zapożyczenia z innych kultur i religi mamy w chrześcijaństwie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Wiadomym, jest, że Boże Narodzenie, to trochę zmodyfikowane Jare Gody.

Fantazja Cię ponosi, święto istniało nim cokolwiek o Słowianach można było powiedzieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego wyglądają tak samo jak nasze Jare Gody? Dlaczego akurat 24 grudnia? Przypadkiem? Chciałbym przypomnieć, że Słowianie są w Europie 4000 lat, a Chrześcijanie powstali 2000 lat temu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat zapożyczeń w chrześcijaństwie. Wiadomym, jest, że Boże Narodzenie, to trochę zmodyfikowane Jare Gody. Z resztą Wigilia jest dwa dni po Jarych Godach.

(...)

To ciekawe i nieprawdziwe.

Boże Narodzenie obchodzono wcześniej w innym terminie, zatem ich Wigilia siłą rzeczy nie wypadała dwa dni po Jarych Godach.

Jakim kalendarzem posługiwali się dawni Słowianie przy tak precyzyjnym wyznaczaniu dnia tych świąt?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tyberiuszu brniesz w turboslawizm którego nie jestem w stanie zdzierżyć. Po pierwsze Boże Narodzenie w tym terminie obchodzone było już w późnym antyku, udowodnij teraz proszę, że w połowie IV wieku w kościołach w Rzymie obchodzono Boże Narodzenie w dzisiejszym terminie jako zapożyczenie od Słowian. Wygoglaj sobie Chronograf Filokalusa z 354 roku.

To pierwsza rażąca brednia druga to te 4000 lat. Nawet wiem skąd to się bierze - pomijając oczywiście turosłowiańskie zapędy - co nie zmienia postaci rzeczy, ze jedynymi ludami indoeuropejskimi z pewnością poświadczonymi w tak odległych czasach są Hetyci, nawet Grecy i Ariowie są młodsi, ale co tam, Słowianie - po raz pierwszy poświadczeni maksymalnie dla IV wieku AD wyprzedzają wszystko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ten link ma o czym świadczyć? Bo jakbyś przeczytał to masz tam XIX wiecznych folklorystów i podania ludowe wraz z kompletnym brakiem źródeł z średniowiecza. No ale to już podnoszono wielokrotnie czy ja czy Secesjonista zwracaliśmy na to uwagę ale jak grochem w ścianę.

Jeszcze raz - wykaż, że za umieszczeniem Bożego Narodzenia w Chronografie Filokalusa stała chęć przejęcia na własny użytek słowiańskiego święta. Póki tego nie zrobisz to pleciesz turbosłowiańskie fantasmagorie o 4000 lat historii Słowian i ichnim Bożym Narodzeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Błagam, linki do strony na której mogę przeczytać artykuły o tak intrygujących kwestiach jak Ludzie i dinozaury żyli w tym samym czasie czy Rosyjscy naukowcy odkryli kamień z "mikroprocesorem" mającym przynajmniej 250 mln lat. To jest ta Twoja wiedza? Naprawdę zastanów się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano to, że wprowadziłem Was w błąd. Chodziło mi oczywiście o Szczodre Gody, a nie o Jare Święto. Mea culpa.

Film mówi o historii tychże świat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Ano to, że wprowadziłem Was w błąd. Chodziło mi oczywiście o Szczodre Gody, a nie o Jare Święto. Mea culpa.

Ależ nie bij się w piersi!

Zdaję sobie sprawę, że to trudno tak od razu spamiętać co się niedawno z kolegami wymyśliło. Nie martw się. Jakoś ci się utrwali. Tylko nie wymyślajcie na razie nic więcej żeby Wam się do końca nie pokiełbasiło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.