Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bess

Zespół Torów Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie

Rekomendowane odpowiedzi

bess   

Szanowni użytkownicy forum! Szukam informacji o historii wojennej Zespołu Torów Wyścigów Konnych. Czy może ktoś z Was wie, lub zna książki/inne źródła które by coś więcej o tym miejscu opowiadały? Jakie funkcje pełnił wówczas ten wielki teren, kto nim zarządzał itp.? Wszystkie informacje na które natrafiam na temat: stacjonujących tam jednostek niemieckich, tego jak ten teren był wykorzystywany, na temat Polaków tam pracujących, zburzenia wież ciśnień (i nie zburzenia reszty) są lakonicznie i co więcej nie mają podanych źródeł. Byłabym wielce zobowiązana za pomoc! choćby podpowiedź gdzie szukać...

O działaniach powstańczych na tym terenie w sieci znalazłam tylko jedną relację:

http://ahm.1944.pl/Jan_Bandurski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bess   

Może coś będzie w okolicznościowym informatorze "Bomba w górę! 166 lat wyścigów konnych w Warszawie"?

Nie, w publikacjach o wyścigach jest niewiele. Stąd moje poszukiwania wśród osób które interesują się nie miejscem ale okresem historycznym. Ale dziekuję :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polecam także: Stanisław Podlewski "Wolność krzyżami się znaczy" , rozdział X "Mokotów walczy", podrozdział "Krwawe żniwo batalionu "Karpaty". Podlewski oparł opowieść o relację kpr. pdchor. Tadeusza Kubalskiego ps. "Zbroja" oraz o artykuł "Dowódca Kompanii "Giewont", "Wrocławski Tygodnik Katolików" 1966 nr 35. Na terenie Wyścigów kwaterowali lotnicy i kawalerzyści. Amunicję składowano w stajniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bess   

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi!!! w życiu bym nie dotarła do "Wrocławskiego Tygodnika Katolików" z 1966...

Polecam także: Stanisław Podlewski "Wolność krzyżami się znaczy" , rozdział X "Mokotów walczy", podrozdział "Krwawe żniwo batalionu "Karpaty". Podlewski oparł opowieść o relację kpr. pdchor. Tadeusza Kubalskiego ps. "Zbroja" oraz o artykuł "Dowódca Kompanii "Giewont", "Wrocławski Tygodnik Katolików" 1966 nr 35. Na terenie Wyścigów kwaterowali lotnicy i kawalerzyści. Amunicję składowano w stajniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bess   

Dziękuję Professore ;)

Bardzo to były ciekawe i poruszające lektury, ale przy całej szczegółowości relacji z walk, dość niesamowity jest brak jakichkolwiek informacji o wrogu. A więc wiadomo że stacjonowali tam lotnicy i esemańska kawaleria i że było ich 600-800 (co już wiedziałam).

Czy to możliwe że tak mało o nich wiedziano? Trudno mi w to uwierzyć. Przepuszczam, że to raczej efekt pewnej narracji dehumanizującej wroga. A więc nie wiadomo jak się te jednostki nazywały, kto nimi dowodził (ani jednego nazwiska!) oraz przede wszystkim co przez te lata tam robiły (poza składowaniem broni mundurów i skór oraz przyjmowaniem czasem jakichś, nie wiadomo skąd i po co samolotów), jak funkcjonowały, kogo zatrudniały (choć padają wzmianki o Polakach tam zatrudnionych) ….

Poza tym, że dowiedziałam się jak przez tą jedną dobę od strony polskiej przebiegały tam walki (jest nawet fantastyczna mapka zrobiona przez A. Woszczyka!) to wciąż historia, życie codzienne i rola w organizmie miejskim w czasie wojny jest są dla mnie białą plamą. Pewnie przydałyby się jakieś niemieckie lektury…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Mokotów: przewodnik historyczny po miejscach walk i pamięci czasu okupacji i Powstania Warszawskiego" Eugeniusz Ajewski, Lesław Marian Bartelski, Juliusz Powałkiewicz - podaje iż w walce o wyścigi konne brał udział batalion "Karpaty" pułku AK Baszta. A w "Skrócona historia Pułku AK „Baszta” czytamy : "Kompania K 1 ruszyła do szturmu o 16:45 i sprawnie sforsowała betonowy mur

Wyścigów. W tym momencie weszła na teren kompania K 2. Zaczęła ostrzeliwać SS-manów na trybunach. Uniemożliwiono lądowanie 8 messerschimttom11. O 16:55 kompania K 3 por. A. Woszczyka „Tośka” przekroczyła Puławską, rozbiła posterunżandarmerii przy alei Lotników. Obrzucono granatami wartownię przy Wyścigach, która zaczęła się palić, a następnie dostała się w ręce powstańców. Cały batalion zdobył wiele broni i walczył na terenie Wyścigów. Ponosząc ogromne straty, był zmuszony do odwrotu do wsi Służewiec. Kompania K 1 straciła 20% swojego stanu". Obie pozycje znajdziemy w bibliotekach cyfrowych, miłej lektury. ;)

P.S. Może to powtórka wiadomości, ale dobrego nigdy a wiele ...

A specjalistą od Powstania Warszawskiego na forum jest Albinos.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bess   

Dziękuję. Przejdę się do Muzeum Powstania Warszawskiego, może w tamtejszej bibliotece dostanę jeszcze jakąś podpowiedź, pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bess   

Tak jak pisałam od Woszczyka zaczęłam. Dziś rozmawiałam z trzema przewodnikami z MPW i też nie wiedzieli, wydaje się, że w żadnej polskojęzycznej publikacji nic na ten temat nie wiadomo. Masz rację, że może coś jest w prasie, gdzieś może w jakis wspomnieniach, ale to szukanie igły w stogu siana. Spróbuję jeszcze dotrzeć z tym pyt. do prof. Szaroty...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W "Stolicy" jest to co podałem wyżej. Nic nowego. A naszym forum do Albinosa można zapukać.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.