Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Xtina   

Z L'annee philologique pewnie też jesteś zaznajomiona.

Tego nie mam . Dziekuję

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

to jeszcze kilka tytułow:

A. Burnett, The early coinage of Hadrian and the deified Trajan at Rome and Alexandria, "American Journal of Numismatics" t.20 (2008)

E. Haley, Hadrian as Romulus or the Self-Representation of a Roman Emperor, "Latmus" t.64 (2005)

D. Golan, Hadrian's Decision to supplant "Jerusalem" by "Aelia Capitolina", "Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte" t.35 z.2 (1986)

J. Shelton, List of τελω̑ναι and ἐπιτηρηταί of the Temple Granary at Thebes, "Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik" t.76 (1989) ten szczególnie polecam

P. Weiß, Ein Militärdiplom Hadrians für Thracia, "Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik" t.163 (2003)

D. Magie, Roman Rule in Asia Minor, Princeton 1950 rozdziały 25 i 26

W.E. Metcalf, Hadrian, "IOVIS OLYMPIVS", "Mnemosyne" t.27 (1974)

W.E. Stinespring, Hadrian in Palestine, 129/130 A. D., "Journal of the American Oriental Society" t.59 z.3 (1939) - ale to stare ale moim zdaniem niezłe

H.W. Benario, Hadrian's Supporter Gallus, "The Classical Journal" t.76 z.1 (1980) o fragmencie SHA

W. den Boer, Religion and Literature in Hadrian's Policy, "Mnemosyne" t.8 z.2 (1955)

W. Eck, Suffektkonsuln Der Jahre 132-134 Und Hadrians Rückkehr Nach Rom Im Jahr 132, "Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik" t.143 (2003)

A.C. Levi, Hadrian as king of Egypt , "The Numismatic Chronicle and Journal of the Royal Numismatic Society" t.8 z.1-2 (1948) tekst tej pani się zestarzał ale warto znać

W. Buhler, Ein Unbekanntes, Kaiser Hadrian Zugeschriebenes Epigramm (mitteilungen Aus Griechischen Handschriften 6), "Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik" t.31 (1978)

F. pringsheim, The Legal Policy and Reforms of Hadrian, "The Journal of Roman Studies" t.24 (1934) - w mojej opinii nadaje się tylko jako punkt do historii badań

Niby coś jeszcze o Hadrianie czytałem ale jakoś nie mogę znaleźć, pewnie mam na jakimś dysku zewnętrznym. Hmm pewnym problemem jest to, że nie uściśliłaś jak chcesz rozumieć swój temat. Masz zamiar skoncentrować się na dostępnych źródłach opisujących politykę wewnętrzną cesarza i darować sobie jakieś szersze hipotezy i opisy? Czy może wprost przeciwnie? No i całośc polityki wewnętrznej - wliczając w to programy budowlane, czy jakieś konkretne wycinki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Xtina   

cała polityka wewnetrzna, czyli reformy wewnatrz kraju, budynki, etc. Ja chcę zrobić porównanie źródłoznawcze. taki mam zamysł, prof. Kaczanowicz sie zgodził na moją koncepcję ale jeszcze nie wiem jak to wyjdzie, bo musze miec bazę na której bedę pracować. A coś z polskich dzieł?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
cała polityka wewnetrzna, czyli reformy wewnatrz kraju, budynki, etc. Ja chcę zrobić porównanie źródłoznawcze.

Porównanie źródłoznawcze wewnątrz panowania Hadriana tak? Tak jak w przypadku remontu Partenonu i sławnego tekstu z SHA niezgadzającego się z inskrypcją z tegoż obiektu? Masz zamiar odnosić się np do polityki monetarnej cesarza? W akcji budowlanej uwzględniać zarówno inskrypcje jak i badania archeologiczne?

A coś z polskich dzieł?

Jak pisałem - prof. Sarnowski i jego teksty o organizacji militarnej Mezji w Novensia, A. Kunisz i mennictwo też podawałem, J. Rzepka ale ona akurat po angielsku pisał. No ale skoro piszesz u Kaczanowicza to nie możesz nie znać (może uśmiechem względem niego będzie mennictwo właśnie?) -

Wał Hadriana – pogranicze świata rzymskiego i celtyckiego, „Zeszyty naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego” 1995

Propaganda rzymskiej polityki podbojów na monetach epoki Trajana, „Wiadomości Numizmatyczne” T. 20, (1976) - chyba zahaczał o Hadriana

sporo jest w literaturze prawniczej:

A. Kowalczyk, Jak długo judaizm postrzegany był jako superstitio w pogańskim Imperium Romanum, "Acta universitas Lodziensis. Folia Historica" t. 92 (2014)

K. Amielańczuk, Twórcza interpretacja «legis Corneliae de sicariis et veneficis» przez Hadriana i jurysprudencje cesarską, "Studia prawnoustrojowe" t.7 92007)

tegoż, Rzymskie prawo karne w reskryptach cesarza Hadriana, Lublin 2006

tegoż, Reskrypt jako narzędzie regulacji prawnokarnej za panowania cesarza Hadriana, "Studia Iuridica Lubliniensis" t.7 (2006)

tegoż, Głos cesarza Hadriana w sprawie "s.c. Silanianum", "Zeszyty prawnicze" t.6 (2006)

K. Kłodziński, Sekretarze ‘ab epistulis’ i ‘a libellis’ w kancelarii cesarzy od Augusta do Hadriana. Studium historyczno-prawne, Toruń 2011

S. Buratyński, Igołomia-Zofipole, pow. Proszowice : denar Hadriana znaleziony w późnorzymskim piecu garncarskim, "Wiadomości Numizmatyczne" t.2 z.2 (1958)

J. Meleze-modrzejewski, Żydzi nad Nilem. Od Ramzesa II do Hadriana, Kraków 2000

Z. Haszczyc, Wyprawa przeciw Partom w latach 114-117 i zwrot w polityce zagranicznej Cesarstwa Rzymskiego po objęciu władzy przez Hadriana, "meander" t.30 z.4 (1975)

Biografia Hadriana, "Meander" t.11 z.5 (1956) w tłumaczeniu H. Szelest

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.