Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
--777--

Identyfikacja herbu

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili najbardziej jestem skłonny kojarzyć herb z Królestwem Bawarii.

Motyw berła skrzyżowanego z mieczem pojawia się w pierwszej połowie XIX wieku zarówno na tamtejszych monetach, stemplach pocztowych, jak i pośrodku herbu państwowego.

LINK 1.

LINK 2.

LINK 3.

LINK 4.

LINK 5.

Dopisek: z drugiej strony, znalazłem taką symbolikę na medalu wydanym na 25 lecie panowania wielkiego księcia Hesji (Darmstadt) - Ludwika III.

LINK 6.

Co nas oczywiście do niczego nie przybliża, poza ogólnym stwierdzeniem, że mamy zapewne do czynienia z niemiecką, dosyć uniwersalną symboliką monarszą.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Biorąc pod uwagę lokalizację znaleziska, czyżby ktoś w 1945 zgubił trofiejne ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz. Rok 1856 może mieć coś wspólnego z pięćdziesięcioleciem proklamowania Królestwa Bawarii. I dlatego - być może - pojawia się jakaś uproszczona wersja herbu tego państwa z 1806 roku.

Dopisek: 777, czy na "dużej" tarczy pod tarczą z "mieczem i berłem" (przepraszam za niezbyt heraldyczne określenia) da się "wyczuć" bawarską szachownicę? Wydaje mi się, że dole widać ślady takiego "szatkowania", ale trudno ocenić to na zdjęciu.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
--777--   

Bruno myślę, że możesz mieć rację co do Bawarii. Próbowałem sprawdzić te szatkowanie o którym mówiłeś. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy są to romby, na pewno są tam jakieś kawałki trójkątów. Na całym herbie, nie tylko na dole, ale także na górze. Jak tylko znajdę trochę czasu to spróbuję do końca rozszyfrować napis, wezmę lupę jak ktoś radził i będę próbował coś odczytać, to powinno do końca wyjaśnić sprawę. Zastanawia mnie tylko cały czas to, że korony nie mają krzyżyków. Dzięki Bruno za dobry trop.

Tomasz, bardzo możliwe, że to łup wojenny który miał jechać np. do Moskwy.

Furiusz, tablica wykonana jest z żeliwa, dlatego rdza jest tylko powierzchowna. Ogólnie zachowana jest w bardzo dobrym stanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zastanawia mnie tylko cały czas to, że korony nie mają krzyżyków.

Oczywiście, trop bawarski żadną pewnością nie jest.

Wizerunek generalnie wygląda na dosyć uproszczony i nie musi być zgodny z kanonami heraldycznymi. Już w XIX-wiecznej tradycji niemieckiej było wieszanie tablic pamiątkowych "gdzie tylko się dało". Chociażby w górach, w miejscach, które dotknęli stopą szlachetni goście królewskiej, czy książęcej krwi. Na budynkach, gdzie mieszkali, czy gdzie miały miejsce jakiekolwiek ważne wydarzenia. Tablica mogła także upamiętniać np. budowę mostu itp.

Myślę, że mamy do czynienia najprawdopodobniej z taką tablicą pamiątkową. Która może mieć jakiś związek z 50-leciem proklamowania Królestwa Bawarii. A mógł ufundować ją, zlecić jej wykonanie i powiesić ją sobie na budynku nawet jakiś oberżysta, czy jakieś lokalne stowarzyszenie, nie musiała to być koniecznie stricte inicjatywa władz.

Tablica też mogła być elementem większej ekspozycji, np. obok mogła wisieć druga - z tekstem wyjaśniającym powody upamiętnienia. A komuś spodobał się tylko herb i wziął go sobie na pamiątkę.

Oczywiście, dla dokładnej identyfikacji niezwykle ważne byłoby w miarę poprawne odcyfrowanie napisu. Próbowałem ten napis jakoś przyporządkować do mott (dewiz) ówczesnych monarchów Bawarii, czy do słów ówczesnego hymnu tego królestwa. Bez większego sukcesu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
--777--   

Ja też próbowałem skojarzyć to z jakimiś mottami, ale nic nie trafiłem. Postaram się jutro lepiej przyjrzeć napisowi, może uda mi się go odczytać, jeśli nie zdążę jutro to zajmę się tym w weekend.

Przychodziła mi też do głowy taka wersja, że ten herb nie jest tak naprawdę herbem tylko jakąś ozdobą. Ktoś zrobił sobie takie coś, "ot tak", dla ozdoby np. pałacu. Jednak wykonanie czegoś takiego jako ozdoby byłoby chyba zbyt kosztowne. Nie wiem też jak z prawami do takiego herbu w XIX wieku, ale w stuleciach wcześniejszych posługiwanie się fałszywym lub skradzionym herbem było bardzo wysoko karane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Co do tropu: czy jest szachownica grafów von Bogen z domu Wittelsbach? - raczej nie widać. Natomiast bardzo wyraźnie widać na tarczy jedną linię przekątną, dzielącą tarczę na dwa pola. Jeśli pójść tropem bieli i błękitu (choć to "na czuja", niejako sugestią Bawarii), to podobny herb ma Zurych. W herbie miasta mamy podzieloną tarczę trzymaną przez dwa lwy. Tyle, że jeden lew trzyma miecz, a drugi gałązkę palmową...

Inny trop, skrzyżowanego berła i miecza, mamy np. na monecie z Regensburga...

Co do napisu: zgadzam się z Brunem: Freiheit u. Gesetz(un...keit / heit) - intuicyjnie szukałbym powiązania wolności z trwałością, nienaruszalnością prawa..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Przychodziła mi też do głowy taka wersja, że ten herb nie jest tak naprawdę herbem tylko jakąś ozdobą. Ktoś zrobił sobie takie coś, "ot tak", dla ozdoby np. pałacu. Jednak wykonanie czegoś takiego jako ozdoby byłoby chyba zbyt kosztowne. Nie wiem też jak z prawami do takiego herbu w XIX wieku, ale w stuleciach wcześniejszych posługiwanie się fałszywym lub skradzionym herbem było bardzo wysoko karane.

Może to być też tablica z jakiegoś budynku urzędowego, ratusza, lub czegoś w tym rodzaju. Herb może być połączeniem herbu miasta, herbu władcy oraz mottem instytucji (np. sądu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.