Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Budżet państw hellenistycznych czyli rzecz o podatkach

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Wszyscy coś słyszeliśmy o wielkich bitwach, licznych kampaniach, oblężeniach i akcjach dyplomatycznych państw hellenistycznych, nieraz noszących charakter akcji czysto awanturniczych. Na wszystkie jednak takie działania niezbędne są pieniądze, skąd je brano, jak wyglądał ówczesny system podatkowy, w jaki sposób bogaciło się państwo?

Najsłuszniejsza wydaje się koncepcja wyjaśniająca zwyczaj stemplowania imionami urzędniczymi jako poświadczenie opłaconych podatków, tym bardziej, iż funkcje poborców podatkowych mieściły się w ramach kompetencji urzędników, których tytuły towarzyszą imionom, a więc astynomów i eponimów. objęcie kontrola państwową warsztatów ceramicznych, szczególnie zaś tych wyrobów, które w przeważającej mierze przeznaczone były na eksport, jest niezwykle charakterystyczne. Działo się to bowiem w okresie hellenizmu, w okresie rozbudowania aparatu administracyjnego i państwowego. Nie wszystkie miasta wprowadziły zwyczaj stemplowania, a nawet tam, gdzie istniał rozwinięty przemysł garncarski stemplowaniem obejmowano nie wszystkie wyroby. Słusznym wydaje się więc wniosek, iż obowiązkiem stemplowania objęte były tylko niektóre ośrodki i niektóre warsztaty. Logiczny wydaje się także wniosek, iż w przypadkach, kiedy to miało miejsce, przywilej produkcji na eksport uzyskiwano w drodze nabycia koncesji (opłacenia określonego podatku) i produkcja ta jeśli nawet nie pozostawała pod kontrolą administracji państwowej (miejskiej), to w każdym razie uzyskać sobie musiała jej zgodę. Z. Sztetyłło, Grecka epigrafika ceramiczna, Warszawa 1971 s. 36

Jeszcze jedna ciekawostka ze stron 89-90 rzeczonej pracy pani Sztetyłło otóż stemple w państwie bosporańskim występowały też na ceramice budowlanej. Na tej bazie oraz na bazie prac przede wszystkim Gajdukiewicza dochodzi do wniosku, że mielibyśmy tu do czynienia z trzema głównymi formami własności warsztatów produkujących ceramikę budowlaną:

- warsztatami królewskimi

- warsztatami prywatnymi (stemple idiotike)

- warsztatami których udziałowcem był król (czy to w formie bycia współwłaścicielem czy to w formie dzierżawienia warsztatu królewskiego przez członka rodziny królewskiej lub przedstawiciela elit czy też w formie udziału króla w warsztacie prywatnym)

Czasy od połowy Ii wieku aC to zwiększony import ceramicznych materiałów budowlanych z Synopy (czy raczej państwa pontyjskiego) - choć ja bym powiedział, że chodzi raczej o końcówkę/4 ćw II wieku aC.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.