Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Tkactwo neolitu i epoki brązu w Europie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Dzięki dostępnej w internecie pracy doktorskiej pani A. Ulanowskiej, parokrotnie na forum przywoływanej, sporo wiemy na temat tkactwa egejskiego epoki brązu. Zresztą o tym elemencie gospodarki minojskiej i mykeńskiej wiemy dużo więcej czy to dzięki archiwom czy to badaniom archeologicznym czy ikonografii i tematyka ta jest poruszana, zwłaszcza ostatnio dość często.

Jak to jednak było na innych terenach europejskich? Tutaj na pewno wielką pomocą będą znaleziska z terenów Danii, gdzie dzięki dobrym warunkom zachowania udaje się odnajdywać fragmenty tkanin i ubrań z epoki brązu.

W przypadku wielu jednak innych kultur na tej klasy znaleziska nie możemy liczyć. Mamy za to inne możliwości np odciski tkanin na naczyniach glinianych, które powstawały jeszcze przed ich wypaleniem. Tak jest w przypadku np kultury tyrpolskiej - eneolitycznej m.in. z terenów obecnej Ukrainy. W miejscowości Stena /M.A. Nowickaja, Uzornyje tkani tripolskoj kultury (po materialam raskopok u s. Stena), "Kratkije soobszenija instituta arheologii (Akademii Nauk USSR)" t.10 (1960), s. 33-35/ odkryto bowiem fragmenty naczynia z odciskami tkanin i choć jest to fragment dość niewielki to jednak ciekawy. Dominuje splot gobelinowy a więc taki w którym nici osnowy są całkowicie zakryte nićmi wątku. W pewnych jednak miejscach tkacz rezygnuje z tego sposobu i zmienia wzór eksponując nici wątku. Są to, jak się wydaje regularnie rozmieszczone pasy, co wedle autorki sugeruje użycie w tych miejscach innego koloru nici co dodatkowo podkreślałoby inny wzór faktury. Co do technicznych elementów nici mają szerokość 1.2 mm, a na 1 cm kw. przypada 4 nici osnowy i 6-7 nici wątku, co daje do 11 nici na 1 cm kw. czyli dość średniej jakości tkanina. Patrząc po rekonstrukcji rysunkowej tego fragmentu mam wrażenie, że w jednym miejscu tkacz się zwyczajnie pomylił - zresztą podobne wrażenie ma też autorka choć zaznacza, że być może było to celowe działanie a my zwyczajnie widzimy jedynie niewielki fragment tkaniny.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.