Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Napowietrzanie masy cukierniczej a barwa

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami ubijamy ciasto by było bardziej "puchate" to dość oczywiste, ale jak masa cukiernicza zmienia swój kolor stając się śnieżnobiałą poprzez samo napowietrzanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To ma chyba związek z mechanizmem widzenia kolorów przez oko. Kolor biały (i odcienia szarości) odpowiada jednakowemu natężeniu (równowadze) głównych barw. Barwa wynika z nierównomiernego pochłaniania składowych widma światła białego (dziennego) przez materiał. Im drobniejsze pęcherzyki powietrza tym więcej granic fazowych ośrodków, odbijających i rozpraszających światło, co daje w końcu coraz bardziej równomierny rozkład widma, więc i światło wyglądające na białe.

Tak po chłopsku. Żeby przezroczysty ośrodek miał barwę musi pochłaniać jakiś zakres widma. Zdolność do pochłaniania zależy liniowo od drogi jaką światło pokona przechodząc przez ośrodek. Im bardziej ubijesz go pianę, tym mniejsza jest droga światła w ośrodku, a większa w powietrzu pęcherzyków. Poza tym pęcherzyki działają jak lustro, zawracając światło dochodzące z zewnątrz. Im więcej pęcherzyków, tym płyciej światło wchodzi wgłąb i ma szansę zmieniać barwę reagując z barwnym ośrodkiem.

To samo zjawisko dotyczy emulsji. Z białego mleka uzyskujemy żółte masło.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.