Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mic234

Ludwik Landau - Kronika lat wojny i okupacji

Rekomendowane odpowiedzi

mic234   

Ocenzurowana Kronika ukazała się w latach sześćdziesiątych. Chciałbym odzyskać te jej fragmenty, które zostały z powodów cenzuralnych usunięte. Może ktoś wie, gdzie jest przechowywany oryginalny maszynopis dwóch pierwszych tomów, ich kopia, mikrofilm, odpis? Może ktoś ma listę usuniętych fragmentów? W zamian służę taką listą dla dużej części trzeciego tomu.

Poza tym sporo wysiłku wkłada się w poszukiwanie trzeciej części tzw. Archiwum Ringelbluma - to zrozumiałe. Do dziś nie znaleziono części Kroniki Landaua obejmującej prawie dwa lata. Podobno zakopana jest gdzieś na terenie Wolnej Wszechnicy na ul. Banacha w Warszawie. Może na fali entuzjazmu związanego z poszukiwaniem skarbów ktoś miałby ochotę spróbować ją odnaleźć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poza tym sporo wysiłku wkłada się w poszukiwanie trzeciej części tzw. Archiwum Ringelbluma - to zrozumiałe. Do dziś nie znaleziono części Kroniki Landaua obejmującej prawie dwa lata. Podobno zakopana jest gdzieś na terenie Wolnej Wszechnicy na ul. Banacha w Warszawie. Może na fali entuzjazmu związanego z poszukiwaniem skarbów ktoś miałby ochotę spróbować ją odnaleźć?

Skąd wiadomo o zakopaniu pamiętnika na ulicy Banacha? Czy to nie jest przypadkiem legenda miejska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mic234   

Skąd wiadomo o zakopaniu pamiętnika na ulicy Banacha? Czy to nie jest przypadkiem legenda miejska?

Pisze o tym Witold Kula w Przedmowie (s. VII).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mic234   

1. Sprawa została załatwiona, tzn. zarówno mam listę usunietych fragmentów jak i wiem, gdzie przechowywany jest oryginał Kroniki.

2. Przepraszam za wprowadzenie w błąd co do miejsca ukrycia Kroniki. Kula pisze tak: "Rękopis Kroniki obejmujący okres prawie 40 miesięcy (od września 1939 do grudnia 1942) przechowywali Maria i Sergiusz Hessenowie. Został on w odpowiednio uszczelnionych puszkach zakopany na terenie należącym do Wolnej Wszechnicy Polskiej (przy ul. Opaczewskiej)".

3. Nie wiem, skąd prof. Kula o tym wiedział, ale jeśli kogoś to interesuje, może spytać jedynego żyjącego redaktora Kroniki, prof. Zbigniewa Landaua.

4. Nazywanie Kroniki, dzieła mającego zapewne ze 3000 stron "zapiskami" i wolnego niemal całkowicie od wątków osobistych świadczy o tym, ze nazywający nie miał go w ręku i nie wie, o czym mowa.

5. "A to sprawdzona rzecz? Ja się pytam o dokumenty". O jaki dokument chodzi? Protokół zakopania? Pokwitowanie wypożyczenia łopaty?

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Zapisek" jak podaje PWN to "coś co zapisano", zatem wszystko się zgadza. Na marginesie, jedna z ważniejszych kronik dziejów Chin nosi tytuł... "Zapiski historyka", jakoś Sima Qian nie widział w tym nic uwłaczającego dla siebie. A w ręku miałem, a nawet czytałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Wyciągnie wniosków co do tego kto co miał w rękach na bazie użycia do opisu tego czegoś synonimów jest miałką argumentacją i do tego odnosił się Secesjonista.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

5. "A to sprawdzona rzecz? Ja się pytam o dokumenty". O jaki dokument chodzi? Protokół zakopania? Pokwitowanie wypożyczenia łopaty?

No bez przesady, są dokumenty mówione, jakoweś świadectwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mic234   

Wyciągnie wniosków co do tego kto co miał w rękach na bazie użycia do opisu tego czegoś synonimów jest miałką argumentacją i do tego odnosił się Secesjonista.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.