Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ziemowit Ciuraj

Krótka historia Wielkiej Wojny

Rekomendowane odpowiedzi

amon   

Mnie zwykle podobają się dziewczyny. Książka jest dobra albo zła. Pajewski to zły wybór. I tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Janusz Pajewski "Pierwsza wojna światowa 1914-1918" PWN

Andrzej Chwalba "Samobójstwo Europy" Wyd.Literackie (nie czytałem i nie zamierzam, opinia gregskiego wydaje się zasadna)

Janusz Piekałkiewicz "Kalendarium wydarzeń I wojny światowej" AWM

Piekałkiewicza kiedyś przeczytałem. Jego zaletą jest symultaniczność. Czytasz opisy poszczególnych zdarzeń w takiej kolejności, w jakiej one następowały, a nie "front zachodni od - do", "front wschodni od-do".

No to ja jeszcze uzupełnię:

Franciszek Bernaś, Julita Mikulska-Bernaś, "Od Sarajewa do Wersalu", cz I. i II. , KiW, Warszawa 1969.

Czyli tak naprawdę po polsku raczej dno, no może ten Pajewski. Choć wydawca nie wychwala tej pracy, jako opisu zmagań zbrojnych. A Amon twierdzi, że w ogóle zły.

Chwalba zalatuje za bardzo filozofowaniem. No to klops.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czemu?

To wina google'a :-) Przez pomyłkę wkleiłem archiwalną stronę - wycofałem w trakcie poprawek (praca nad tekstem to zajęcie w praktyce nieskończone).

Podaję prawidłowy link:

http://wydaje.pl/e/krotka-historia-wielkiej-wojny4

Przepraszam za niezamierzoną konfuzję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Piekałkiewicza kiedyś przeczytałem. Jego zaletą jest symultaniczność. Czytasz opisy poszczególnych zdarzeń w takiej kolejności, w jakiej one następowały, a nie "front zachodni od - do", "front wschodni od-do".

No to ja jeszcze uzupełnię:

Franciszek Bernaś, Julita Mikulska-Bernaś, "Od Sarajewa do Wersalu", cz I. i II. , KiW, Warszawa 1969.

Czyli tak naprawdę po polsku raczej dno, no może ten Pajewski. Choć wydawca nie wychwala tej pracy, jako opisu zmagań zbrojnych. A Amon twierdzi, że w ogóle zły.

Chwalba zalatuje za bardzo filozofowaniem. No to klops.

W sumie spieramy się o pozycję, której na rynku polskim po prostu nie ma. Bernaśie to faktycznie przeżytek, jednak przez długi czas był to rarytas. W myśl zasady, na bezrybiu.....Pajewski głównie zajmował się historią dyplomacji i był w tym dobry. Jednak w książce traktującej o wojnie, samej wojny było za mało. To błąd, jeżeli mamy na uwadze opisywany temat.

Piekałkiewicz, miał to do siebie, że o ile kaledarium faktycznie jest przydatne, to dobór ilustracji nie pasuje do omawianych zdarzeń. Ta uwaga dotyczy wszystkich jego pozycji. Dla mnie jest zbyt ogólny i proniemiecki. To błąd.

Gilbert ma wartkie pióro, ale lapsusów też jest trochę, chociaż lektura bywa przyjemna.

Dąbrowski, czyli klasyk to świetne opracowanie, doskonale zilustrowane, jednak mocno przestarzałe. No i cena. Zwykle oryginalny egzemplarz trochę kosztuje, a reprint też do tanich nie należy. Do tego edytorsko jest słaby.

Była jeszcze seria Historia I wojny światowej, front zachodni, wschodni, Bałkany i Bliski wschód, wojna na morzu, wydawnictwa Rebis.

W przecenie za każdy dobrze ilustrowany tom, około 15 złotych. Typowy gotowiec, z wyświechtanymi ilustracjami Ospreya, dobrze wydany. Tekst ogólny, bez szału, ale za taką kasę możliwy do łyknięcia.

Na razie tyle....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A czytał ktoś "1914 Rok końca świata" Paula Ham'a?

Właśnie ją przeglądam w internetowym sklepie z e-bookami i nie wiem czy kupić bo winszują sobie za to 60 złociszy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

A czytał ktoś "1914 Rok końca świata" Paula Ham'a?

Właśnie ją przeglądam w internetowym sklepie z e-bookami i nie wiem czy kupić bo winszują sobie za to 60 złociszy?

Nie czytałem, ale recenzje o tej książce są raczej negatywne. Cytuję;

Ta dobrze się zapowiadająca, na ogół wciągająca książka nie spełnia oczekiwań, zawodzi w miejscu, w którym Autor opuszcza znany sobie dobrze Zachód, a przychodzi na teren bliższy polskiemu Czytelnikowi. Śmiem twierdzić, że bazujące na stereotypach oceny armii austro-węgierskiej w połączeniu z wypaczonym obrazem frontu wschodniego są po prostu szkodliwe. Można już się tylko zastanawiać, czy opatrzenie najbardziej rażących błędów przypisami przez redaktora merytorycznego lub konsultanta zdołałoby uratować książkę…

Podsumowując – stanowczo odradzam Czytelnikom zainteresowanym wojskowością. Zarekomendować mogę natomiast osobom, które szukają wiedzy o Europie w latach 1870–1914. Chociaż pozycji o przyczynach wybuchu pierwszej wojny światowej, szczególnie autorstwa historyków anglosaskich, jest bez liku.

Całość; http://www.konflikty.pl/recenzje/ksiazki/paul-ham-1914-rok-konca-swiata/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Oficyna NapoleonV jest na etapie wznowienia pracy Dąbrowskiego o Wielkiej Wojnie.

I to jest dobra wiadomość. Cena w tym przypadku to sprawa drugorzędna, bo jak wiadomo Napoleon tani nie jest. Ot, luźny OT.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.