Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Król Julian

Wymarcie Habsburgów

Rekomendowane odpowiedzi

Za twórcę potęgi domu habsburskiego uważa się cesarza Maksymiliana I, który dzięki pomyślnemu zbiegowi okoliczności: małżeństwu z dziedziczką Burgundii i nieoczekiwanej śmierci jej ojca, Karola Zuchwałego w bitwie pod Nancy, przejął większość jego rozległych włości. Dzięki kolejnemu szczęśliwemu zbiegowi okoliczności jego syn, Filip Piękny, żonaty z hiszpańską księżniczką Joanną Szaloną, został następcą tronu Kastylii i Aragonii. Tak powstało imperium Karola V, nad którym słońce nie zachodziło. Aby nie dopuścić do jego powstania, założyłem prostą zmianę: Maksymilian, w wyniku bądź wrodzonego feleru, bądź wypadku/choroby nie może mieć dzieci. Nikt nie zdaje sobie z tego sprawy, więc do końca XV w. przebieg wydarzeń jest podobny do rzeczywistego. Pierwsza poważna zmiana, to brak jego syna Filipa a zatem brak dynastycznych więzi z "Królami Katolickimi". Spodziewam się, że w tej sytuacji ich następcą i jednoczycielem Hiszpanii będzie władca Portugalii, Manuel I, żonaty z inną córką Ferdynda i Izabeli. Mamy więc unię iberyjską 80 lat wcześniej. Maksymilian tymczasem dożywa w końcu starości i umiera bezpotomnie w 1519 r. Następuje konflikt o spadek po nim, spodziewam się że dawną Burgundię zajmą Francuzi, a Austrię, z racji układu wiedeńskiego, Ludwik Jagiellończyk. Pozycja Francji bardzo wzrośnie, na tyle że to Franciszek I zostanie wybrany na nowego ceasrza rzymskiego, umocni sie też w Mediolanie. Nie wiadomo też czy bez habsburskiej protekcji Albrecht Hohenzollern wystąpi przeciw Polsce. Jak dalej-bez Habsburgów-potoczyłaby sie historia Europy?

Edytowane przez Król Julian

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Myślę że ci wspinali Habsburgowie dali środkowej europie czas dorosnąć. Bez Habsburgów, środkowa eu była by germańska/pruska. Bez Habsburgów, było by 1000 wojen więcej w europie. Bez Habsburgów było by jakoś tak ordynarnie w tej europie. Strach pomyśleć, że ich miejsce zastąpili by Jagiellonowie. 

Edytowane przez secesjonista
Pisownia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
10 godzin temu, pipen15 napisał:

(...)

. Bez Habsburgów, środkowa eu była by germańska/pruska. 

(...)

 

Nie wiem czy można używać określenia "germańska/pruska". Wynika z niego że są to synonimy a tak nie jest. Habsburgowie chcieli wielkiej germanii, czyli państwa niekoniecznie złożonego z Germanów ale w którym to Germanowie by panowali i którego wpływy rozciągałyby się daleko poza nie.

 

Hohenzolernowie chcieli wielkich, zjdnoczonych Niemiec w których nie byłoby nikogo oprocz Niemców, 

Edytowane przez secesjonista
Pisownia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Czyli Hohenzollernowie zgermanizowali by śr. EU a Habsburgowie dali nam czas. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   
11 godzin temu, secesjonista napisał:

Czym jest: "śr. EU"?

siermiężna Europka = Polska, Transylwania, Huculszczyzna, 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.