Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Celtowie na Bałkanach

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Wiemy, że ekspansja celtycka doprowadziła ten lud aż do Galacji w dzisiejszej Turcji - będzie niezwykle ciekawe prześledzić ich drogę ekspansji przez półwysep bałkański. Bardzo ciekawe pod tym względem są plemiona panońskie i iliryjskie gdzie tradycje lateńskie były bardzo żywotne. O. Brukner, Konszinuiszesz domoch dackih nasela u wrene rimskje dominaji, "Grada" t.15 (1981) - autorka stwierdza, że tradycje lateńskie co do zdobnictwa i co do produkcji ceramicznej trwały w rejonie rzymskiego miasta Bassianae aż do końca I wieku AD.

Ciekawostką jest osada określana wręcz jako celtyckie oppidum - S. Blazić, Ostaci faune u keltskom oppidumu kod Baćke Palanke, "Grada" t.8-9 (1978-79) - tereny dzisiejszej Wojwodiny to tereny kresowe gdzie spotykały się różne kultury i widać tu wpływy zarówno celtyckie, dackie jak i iliryjskie. Ciekawostką z tego tekstu jest to, że mamy tu wyraźnie dwie formy morfologiczne koni - niskorosłe ok 110 cm w kłębie i średniorosłe ok 137 cm w kłębie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

S.B. Miodrag, Tragom ranih keltskih uticaja na prostoru Timoćke Krajine, "Balcanica" t. 32 - 33 (2002) s. 37-47 pomijając miecze i inne dodatki najciekawsza jest zapinka, odkryta w miejscowości Banjska Stena (przy granicy Serbii i Bośni i Hercegowiny. Konstrukcyjnie jest ona wczesnolateńska i tak ją chce datować autor, posiłkując się analogiami z terenów bardziej północnych. Nie wiem do końca jak to jest na terenie Bałkanów ale połowa IV aC to trochę nie ten moment wypadałoby to przesunąć na 2 połowę IV wieku i to raczej bliżej przełomu wieków. W każdym razie warte odnotowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.