Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Irek18

Starożytna historia Polaków. Chrześcijaństwo i upadek Rzymu

Rekomendowane odpowiedzi

Irek18   

Temat został zamknięty, gdyż ma znikomą wartość merytoryczną, nie oddaje w zupełności współczesnego stanu wiedzy, ani nie wyraża poglądów zespołu moderująco-administrującego forum. Czytasz na własną odpowiedzialność - Furiusz

Tu musimy na krótko odbiec od tematu i przyjrzeć się trochę dokładniej historii kościołów chrześcijańskich.

O historii wczesnego chrześcijaństwa wiemy bardzo mało. Najgorsze jest to, że to co wydaje się nam znane, najprawdopodobniej jest całkowitą nieprawdą. Wydaje się niemal pewne to, że historia wczesnego chrześcijaństwa w Europie została przez organizacje kościelne perfidnie sfałszowana. W przeciągu ostatnich 1500 lat wielokrotnie dochodziło do niszczenia dokumentów pisanych, a co gorsza, do wielokrotnego fałszowania tych które się jeszcze zachowały. Przy każdym nowym przepisywaniu tekstów, zakradały się do nich nie tylko literowe błędy ale co gorsza kościół świadomie fałszował przebieg historii tak, by potwierdzała ona jego aspiracje do niepodzielnej władzy.

W praktyce nie zachował się ani jeden dokument pisany o którym moglibyśmy powiedzieć, że jest autentyczną relacją z tamtych czasów. Przy bliższej analizie okazuje się, że w przerażającej większości mamy tu do czynienia z XIV i XV wiecznymi fałszerstwami powstałymi na bazie mody na starożytność. Setki i tysiące zawodowych fałszerzy w katolickich klasztorach Europy wyprodukowało wtedy tysiące manuskryptów podszywając się pod antycznych i wczesnośredniowiecznych autorów. Począwszy od Biblii Gockiej poprzez akty nadania Karola Wielkiego do Germanii Tacyta mamy tu do czynienia ze zwykłymi fałszerstwami.

Oczywiście materialne zyski były decydującą motywacją kościoła, który w czasach tuż przed reformacją znajdował się w stanie permanentnej niewypłacalności, ale już wcześniej, w czasach wczesnego średniowiecza, kościół katolicki świadomie niszczył i fałszował dokumenty aby zakłamać rolę jaką odegrał przy upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Mimo to, wszystkie ślady przeszłości nie udało się zamazać i istnieje jednak szereg poszlak pozwalających na szczątkowe odtworzenie prawdziwego przebiegu wydarzeń.

Jedną z takich wskazówek znajdziemy w życiorysie Konstantyna Wielkiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_I_Wielki

Jego roli dla kościołów chrześcijańskich w Europie nie można przecenić. Był on w końcu tym władcą rzymskim który z marginalnej se

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Katolicyzm był i jest religią elitarną (...)

A taki Słownik Języka Polskiego słowo "elitarny" wyjaśnia w następujący sposób: "uprzywilejowany, dostępny dla elit, ekskluzywny"

Kurczę nie wiedziałem, że należę do elity. Chociaż jak się zastanowię to wydaje mi się to oczywiste!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Gregski z Irkiem nie ma co polemizować, to mija się z celem np

O takim charakterze tej religijnej rewolucji świadczą znaleziska we wnętrzu kopca Kraka.

Szczątki potężnego dębu znalezione w jego wnętrzu świadczą o tym, że to świadectwo pierwotnej religii Słowian zostało złożone do grobu w symbolicznym akcie pogrzebania starej religii.

Ów dąb to po prostu centralnie umiejscowiony pal od którego promieniście rozchodzą się plecione przegrody stabilizujące konstrukcję kopca. Zwykły element konstrukcyjny gdzie ewentualnie można szukać nawiązania do symboliki drzewa życia czy osi świata ale nie symbolicznego pochówku wiary słowiańskiej, zwłaszcza, że w zasadzie nie wiadomo jak datować ów kopiec.

Dąb owszem był ale w górnej partii kopca - ot wyrósł sobie na nim, żadna tajemnica, żadna symbolika - czysta natura.

Sam obiekt na bazie znalezisk zdobionych w stylu awarskim datowany jest na ok VII-IX wiek AD. Gdzie tu wprowadzanie chrześcijaństwa na tych terenach?

czy taki kwiatek:

Zasady funkcjonowania arianizmu bazowały na słowiańskiej spuściźnie, nie możemy się więc dziwić temu, że religia ta otrzymała swoją nazwę od słowiańskiego słowa Aria oznaczającego człowieka szlachetnego.

Tego to nawet nie ma co krytykować.

Zastanawia mnie tylko jedno - jak taki turbosłowianin może pisać na stronie z adresem kończącym się na .de.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Zastanawia mnie tylko jedno - jak taki turbosłowianin może pisać na stronie z adresem kończącym się na .de.

Wyjaśnieniem jest Wallenrodyzm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Chłopaki. Ja wiem, że jesteście moderatorami i ogólnie to od Was zależy co i jak funkcjonuje, ale chciałbym tylko zwrócić uwagę, że całkiem ciekawa dyskusja rozwija się pod całkiem idiotycznym początkiem owego wątku. Może rozsądniej byłoby przenieść ją gdzieś indziej, a wątek, mimo wszystko, zamknąć? Wchodząc z zewnątrz, chcąc nie chcąc, brnie się najpierw przez bzdury z palca wyssane nim dobrnie się do czegoś rozsądniejszego...

Sensowna propozycja, zatem dyskusję proszę kontynuować w tym miejscu a ten wątek zamykam - Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.