Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Wojna Paragwaju z sąsiadami 1864-1870

Rekomendowane odpowiedzi

Warto zwrócić uwagę na odmienność Paragwaju, zarówno w okresie kolonii jak i po dojściu do władzy de Francii. Kolonia ta charakteryzowała się znacznie mniejszym napływem kolonistów z Metropolii, co spowodowało, iż na jej terenie panowały inne stosunki społeczne (całkowicie inny status Metysów i języka guarani). Niepodobna sobie wyobrazić by w innych koloniach w wyborze gubernatora uczestniczyli jak to miało miejsce w Paragwaju, tacy - vecinos, że już o powszechnych wyborach (z wyłączeniem "wrogów wolności") nie wspomnę. Z jednej strony był to pierwszy kraj na tym kontynencie gdzie wprowadzono powszechne szkoły dla chłopów, a z drugiej strony istniał zakaz, względem Hiszpanów i Kreolów, zawierania małżeństw w obrębie swej kasty. Wraz z wprowadzeniem formalnej równości wprowadzono wybory oparte o cenzus majątkowy.

Paragwaj wytworzył na tyle odmienne stosunki własnościowe na swym terenie, że niektórzy historycy nazywają ów kraj pierwszym państwem socjalistycznym na zachodniej półkuli. Największym właścicielem ziemskim było początkowo państwo, które bądź to dzierżawiło ziemię chłopom, bądź to ją zarządzało poprzez rodzaj "kołchozów" - estancias de la patria.

Państwo było silnie scentralizowane, przez długi czas to władze ustalały ceny na towary wywożone i przywożone, handel zagraniczny oparty był o system licencji, państwo ustalało nawet jaką ilość papieru można było jednorazowo zakupić (dwie ryzy) i kto miał w tym zakresie pierwszeństwo (najpierw uczniowie, potem wojskowi a następnie urzędnicy).

Niepodległość Paragwaju to efekt wysiłków ludzi dla których opozycją byli zwolennicy Buenos Aires, którzy reprezentowani byli głównie w wyższych warstwach kreolskich, a geograficznie skupieni głównie w Asunción.

La Plata nie uznała niepodległości Paragwaju (do śmierci Juana Manuela de Rosasa) traktując ją jak zbuntowaną prowincję, i próbowano przywrócić status quo poprzez blokadę ekonomiczną. Stąd w świadomości Paragwajczyków jakakolwiek forma blokady prowadzona w ramach rywalizacji ekonomicznej, mogła się kojarzyć z zakusami na ich suwerenność.

Niektózy badacze uważają, że wojna miała swą przyczynę w różnicach ustrojowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.