Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

Tak. Napoleon miał powiedzieć, że usilnie chciał poznać bohatera północy, na co Kościuszko odrzekł, że miło mi widzieć bohatera wschodu. Zadajesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fajnie... tyle, że o Napoleonie to wiem tyle co nic. :D

Czym mógł się narazić Napoleon całej rzeszy francuskich kobiet, i nie chodzi tu o to że nie mogły zostać jego wybrankami serca, czy łoża.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Naraził się wieloma rzeczami.

Blokada kontynentalna i brak angielskich koronek ?

Zakaz pojawiania się dwa razy tej samej sukni na dworze ?

Zamurowanie kominków w Tulierach przez co trzeba było nosić ciepłe gacie ?

Niepochlebne zdania o kobietach w stylu, że są tylko maszynami do rodzenia dzieci ?

Przybliż trochę :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej chodzi o rolę Napoleona jako kodyfikatora praw.

Zakaz pojawiania się dwa razy tej samej sukni na dworze ?

Co jak co, ale nigdy nie uwierzę w to by kobiety miały się za taki przepis złościć - idealna wymówka do konieczności wymiany toalet.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Zakaz pojawiania się dwa razy tej samej sukni na dworze ?

Co jak co, ale nigdy nie uwierzę w to by kobiety miały się za taki przepis złościć - idealna wymówka do konieczności wymiany toalet.

Poniosło mnie, to złościło oczywiście mężów :D

Tu bardziej chodzi o rolę Napoleona jako kodyfikatora praw.

Więc pewnie o Kodeks Cywilny - rozwody czy majątek ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie znam źródeł informacji, a opieram się jedynie na wtrąceniu w jednej z publikacji stąd nie wiem na ile to pewne:

ale taki ciąg:

protestanci, Żydzi, czarni niewolnicy, kobiety...

Uppss... Napoleon... kobiety.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

KN uznawał kobiety za niezdolne do zarzadu nad swoim majątkiem , uznano męża jako zarządcę majatku kobiety , na którym można było ustanowić hipotekę tajną, dla zabezpieczenia. Może to ?!?

Rozwód mógł być tylko za przyczynami ważnymi , jeśli miałbyć jednostronny,takimi jak zdrada, złe traktowanie, bicie itp, dwustronny za pojednaniem stron -był bezwarunkowy.

Albo też kobieta uznana została jako osoba wg prawa o niepełnej zdolności do czynności prawnych. Co podpowiada mi tekst ... czarni, żydzi, kobiety. Po prostu ograniczona w czynnościach prawnych. M.in. bodajże spadkobranie, czy ograniczona rozporządzalność majątkiem własnym, co do czynności rozporządzajacych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolega Amilkar był najbliższy odpowiedzi, o którą mi chodziło.

Pewien pan stwierdził w swej historii Europy, że Napoleon cofnął prawa kobiet pełne prawa dla kobiet). które były im przyznane przez twórców Rewolucji Anty-Francuskiej.

Aktu nie znalazłem, ale mu wierzę bo podawał źródła.

Pytanie w ręce chętnego... chyba, że Amilkar się odezwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Możecie mi wiedzieć , miałem rok temu przedmiot Historia Państwa i Prawa, teraz już dumnie stoję na piedestale II roku ,ale nauki było z tego przedmiotu, co nie miara. Głównie aktem jest tu ,tylko KN z 1804r. ,który uważał kobiety, jak i czarnych osobników ,żydów za niepełnoprawne podmioty prawa cywilnego. Choć białe kobiety ,były jednak uważane za równe w stosunkach społecznych w teorii , nie w praktyce, mimo tego ,że to dopiero początek XIX wieku, to już zaczynało sięwiele zmieniać w kwestii równouprawnienia na lepsze.

Zadam pytanie , mam nadzieję ,że Harry się nie obrazi. Jak coś to oddam pierwszeństwo, jeśli tego zażąda , mimo jego zadania.

A oto i pytanie: Otóż na paryskim Łuku Triumfalnym widnieje napis HENRY , obok LACOSTE i innych. Z napisem tym ma wspólne ma spór historyków ipewna koncepcja ,że uhonorowano tymże napisem polskiego generała . Jakie było jego imię i nazwisko, a także z kim pomylono generała, dla podpowiedzi - pomylono go z Francuzem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

A o co mam się obrażać ? Zmyliło mnie użycie przez secesjonistę słowa "ciąg" i szukałem czegoś co stawiało kobietę niżej niż niewolników, żydów czy protestantów :) A i tak, znając kobiety, uważam że zakaz importu angielskich koronek był bardziej dotkliwy :)

Co do pytania. Na łuku triumfalnym uhonorowany został pułkownik Claude Francois Henry (zm, w 1812). Według niektórych polskich historyków miał to być Jan Chrzciciel Henryk Witold Wołodkowicz, zwany popularnie Henry od swojego 3 imienia :)

Sam kiedyś padłem ofiarą tej zbieżności i pomyliłem jednego z drugim :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Nie wiem czy anegdotka jest prawdziwa, ale wyczytałem ją u pewnego angielskiego autora.

W dzień przed zdobyciem dużego włoskiego miasta, Napoleon był na kolacji z pewną damą, która zauważyła, że chyba jest zbyt młody jak na takie laury. Napoleon miał odpowiedzieć, "Faktycznie nie jestem obecnie zbyt stary, ale w ciągu 24 godzin będę miał znacznie więcej, dzisiaj mam 27 lat, ale jutro będę miał tysiąc lat.

Jakie miasto zajął następnego dnia ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.