Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Referat III Wi - Spionageabwehr in der Rüstungswirtschaft

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach OKW był oddział III - Abwehr-Abteilung III Abwehr von Spionage und Sabotage, w ramach którego działały referaty III Wi - w którego zakresie zainteresowania był przemysł zbrojeniowy.

Jak wyglądała działalność tych referatów na szczeblu centralnym - nadzór czy współpraca z izbami przemysłowymi, sądami pracy.

A jak to wyglądało na poziomie poszczególnych zakładów przemysłowych?

Ilu funkcjonariuszy zatrudniano w ważnych zakładach, jakie mieli uprawnienia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

W ramach OKW byłoddział III - Abwehr-Abteilung III Abwehr von Spionage und Sabotage, wramach którego działały referaty III Wi - w którego zakresie zainteresowania był przemysłzbrojeniowy.

Jakwyglądała działalność tych referatów na szczeblu centralnym - nadzór czywspółpraca z izbami przemysłowymi, sądami pracy.

A jak towyglądało na poziomie poszczególnych zakładów przemysłowych?

Ilufunkcjonariuszy zatrudniano w ważnych zakładach, jakie mieli uprawnienia?

Tu coś pomieszane.

W ramach OKW była kierowana przez Canarisa Abwehra. Sabotażem zajmował się jej oddział II któremu podlegała również wywrotka polityczna: Podczas wojny wydział ten miał się zajmować niszczeniem linii komunikacyjnych npla, wysadzaniem magazynów materiałów pędnych, urządzeń portowych, węzłowych dworców, tam zapór itp. Miał też organizować u npla zamieszanie poprzez prowadzenie propagandy defetystycznej,organizowanie wszelakich mniejszości na tyłach wroga, szkolenie partyzantów.Dzisiaj nazwalibyśmy to akcją wywrotową. Canaris był sceptyczny wobec sabotażu.Nie wierzył by w czasie wojny mógł przynieść jakieś istotne wyniki. Do 1939 roku tym oddziałem kierował mjr (później pułkownik) Helmut Groscurth. Cieszył się pełnym zaufaniem Canarisa.

Natomiast wymieniony tu Oddział III to był kontrwywiad. Canaris przypisywał mu szczególne znaczenie. Po wybuchu wojny na jego czele stanął Rudolf Bamler, powołany na to stanowisko jeszcze przez von Reichenaua. Był zagorzałym nazistą, blisko powiązanym z Heydrichem,Ohlendorfem, Schellenbergiem, Mullerem, Nebe, Bestem. Z tego powodu Canaristraktował go z rezerwą. Kiedy w 1935 roku Canaris obejmował Abwehrę działalność kontrwywiadu ograniczała się do ścisłej kontroli przejść granicznych,nadzorowania podejrzanych osób i środowisk wewnątrz Niemiec, co w niektórych wypadkach obejmowało podsłuchy telefoniczne i perlustrację korespondencji.Nadzorowano przestrzegania ścisłych reguł dotyczących tajemnicy korespondencji,nadzoru nad ważnymi budynkami, urządzeniami wojskowymi, lotniskami.Przedstawicieli Abwehry zatrudniano w przemyśle by lepiej strzegli tajemnic przemysłowych itp. Jednak wszystkie te przedsięwzięcia ograniczały się doterytorium Rzeszy dlatego utworzony został nowy oddział który można nazwać kontrwywiadem ofensywnym, mający za zadanie:

1- rekrutować ludzi by nadzorowali podejrzanych za granicą i wykrywali tam wrogie organizacje.

2 – szukać sposobów przenikania do tych organizacji by poznać ich metody i zamiary.

3 – tworzyć potajemne kanały by dostarczać fałszywe informacje wrogim służbom.

W ten sposób środek ciężkości służby kontrwywiadu został przeniesiony za granicę.Canaris posłużył się tu przykładem brytyjskiego Intelligence Service które składało się z MI-5 operującego wewnątrz i MI-6 operującego za granicą. Takie rozwiązanie zastosowano by uniknąć sytuacji jaka miała miejsce w 1914 roku kiedy to Anglicy za jednym zamachem schwytali wszystkich agentów niemieckich.Wyciągnięto stąd wniosek że należy chronić kontrwywiadowczo również swych agentów za granicą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

W ramach OKW była kierowana przez Canarisa Abwehra.

To rzeczywiście odkrywcza informacja, nigdy bym nie wpadł na to, że Abwehra była kierowana przez Canarisa.

(...)

Sabotażem zajmował się jej oddział II któremu podlegała również wywrotka polityczna: Podczas wojny wydział ten miał się zajmować niszczeniem linii komunikacyjnych npla, wysadzaniem magazynów materiałów pędnych, urządzeń portowych, węzłowych dworców, tam zapór itp. Miał też organizować u npla zamieszanie poprzez prowadzenie propagandy defetystycznej,organizowanie wszelakich mniejszości na tyłach wroga, szkolenie partyzantów

Problem w tym, że temat nie tyczy się działań wywrotowych prowadzonych przez Niemców a czegoś całkiem odwrotnego, zatem nie wiem o po co o tym euklides tu pisał?

(...)

Natomiast wymieniony tu Oddział III to był kontrwywiad.

No i co z tego wynika?

w zakładach zbrojeniowych nie było Abwehrbeufragterów z Abwehry?

A jeśli byli: to czym się zajmowali i komu podlegali?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ramach III Wi istniały różne referaty, m.in. III Wi 1 - zabezpieczenie infrastruktury i ochrona produkcji zbrojeniowej dla marynarki wojennej, III Wi 2 - ochrona tajemnicy w zakresie uzbrojenia dla wojsk lądowych oraz kontakty z SD, III Wi 3 - odpowiadał za współpracę z izbami handlowymi i przemysłowymi, ochronę nad zakładami zbrojeniowymi, kontakty z urzędami pracy, III Wi 4 - odpowiadał za zabezpieczanie tajemnicy w zakresie uzbrojenia dla Luftwaffe jaki za kontrolę obrony przeciwlotniczej w poszczególnych zakładach przemysłowych.

Jak liczne były obsady komórek zakładowych Abwhery?

Jaki były współzależności z urzędnikami nadzoru przemysłowego - Gewerbeaufsichtsbeamten?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.