Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

I. Głuszek, Pontus Euxinus i Ateny

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

I. Głuszek, Pontus Euxinus i Ateny. Związki społeczno-gospodarcze miast greckich północno-zachodniego wybrzeża Morza Czarnego i ich kontakty z Atenami w okresie klasycznym, Toruń 2015 krótka dość książka ale na temat niezwykle ciekawy. Wbrew nieco tytułowi i zapowiedziom autorka nie koncentruje się tylko na Olbii, Histri, Tyrasie i Nikonion (bo tak definiuje północno-zachodnie wybrzeże M. Czarnego) ale także często odnosi się do innych miast strefy M. Czarnego czy to tych krymskich czy z południowego wybrzeża - co jest oczywiście niezbędne by móc próbować rekonstruować związki gospodarcze. Bardzo cennym pomysłem jest rekonstrukcja szlaków handlowych prowadzących na Morze Czarne i już tych z Morza Czarnego = co ułatwia tłumaczenie ale i zrozumienie handlu czarnomorskiego ale i przede wszystkim pozwala zrozumieć rolę takich ośrodków jak Synopa i skąd ich potęga się wzięła. Dobry i przydatny jest też rozdział dotyczący - skrótowo potraktowanych - głównych dóbr którymi handlowano na M. Czarnym a w zasadzie głównych dóbr eksportowych, choć tu już autorka starała się zawęzić do "swojej" strefy północno-zachodniej i stąd gdy pisze o niewolnikach pomija np tych eksportowanych z Kolchidy.

Generalnie praca bardzo ciekawa i interesująca zwłaszcza gdy kogoś interesuje nieco bardziej historia gospodarcza. Trochę mi niestety też tego brakuje - jakichś bardziej ogólnych danych co do handlu Olbii czy Nikonion choćby an bazie stempli amfor, tego jak daleko w głąb terytorium ludności autochtonicznej mogły być redystrybuowane towary greckie etc. Niemniej praca dla osób zainteresowanych dziejami Greków czarnomorskich bardzo wartościowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Z jednym wyjątkiem w rozdziale o niewolnictwie na s.71 a potem na s.75 pojawiają się Scytowie uprawiający piractwo by pozyskać niewolników. Szukałem, szukałem i w sumie nic nie znalazłem, autorka najwyraźniej myli Taurów (o których mamy osobny wątek - Taurowie) ze Scytami. Zupełnie to dla mnie dziwne. Może kwestia tego, że tymi akurat konkretnymi okolicami autorka się w zasadzie nie zajmuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.