Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Akuszerki i mamki w czasach Królestwa Polskiego

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Obowiązek wychowywania dzieci nakładały przepisy prawodawstwa francuskiego, art. 203 Kodeksu Napoleona, prawo cywilne polskie z 1825 roku w art. 237, prawo cywilne rosyjskie w art. 172 [Zbornik Praw, T. X]

Mamki - były sposobem pozbycia się obowiązku karmienia dzieci, przez panie sytuowane w wyżynach społeczeństwa. Jednocześnie taki sposób mógł prowadzić [i prowadził], do "przenoszenia pewnych chorób swojemu wychowańcowi.". Stąd też powstały kantory mamek prowadzone przez akuszerki. Każda mamka zgodnie z przepisami miała być przebadana przez lekarza.

W Królestwie Polskim [dalej KP], w celu ustanowienia prawnego dozoru nad tym zawodem wprowadzono postanowienie Rady administracyjnej z 28 Czerwca/7 Lipca 1850 roku, ono to zatwierdziło, jako środek czasowy, przepisy dla prywatnych kantorów mamek. Art. 35, VI ustawy o zarządzie gubernialnym i powiatowym z 19/31 Grudnia 1866 [w:] Dziennik Praw KP, t. LXVI, s. 145, nadał rządom gubernialnym prawo wydawania pozwolenia na otwarcie takich kantorów. W następstwie Komitet Urządzający postanowieniem z 21 Lipca/2 Sierpnia 1867 r. [w:] Postanowienia Komitetu Urządzającego, t. X, s. 525, zatwierdził przepisy pod tym względem obowiązujące zarówno w latach 70. i 80. XIX stulecia.

Według tych przepisów, utrzymanie kantorów mają prawo tylko akuszerki upoważnione od rządu, które zyskały na to pozwolenie w Warszawie od Magistratu, w innych zaś miastach od rządu gubernialnego. Akuszerka winna mieć książkę, do której to zapisywać miała każdą znajdującą się u niej mamkę, z opisaniem stanu jej zdrowia, a także i jej dziecka [własnego], jeżeli jest przy życiu, jeżeli zaś zmarło z wskazaniem choroby, w skutek której śmierć nastąpiła.

Dalej ustawa zabraniała [tak dla zasady] polecania do karmienia dzieci, kobiet publicznych tj. prostytutek.

Lekarz przypisany do danego kantoru, winien po sprawdzeniu stanu zdrowia przyjmowanej pani, zapisać do księgi wpisowej czy nie przedstawia śladów pewnych chorób [np. tuberculosis, scrophulosis tj. odmiany gruźlicy], oraz chorób wenerycznych.

Wpis ten powinien być dołączony do książeczki służbowej mamki i miał służyć za świadectwo jej zdrowia. Przy czym świadectwo ma ważność jednego miesiąca lub też na wykarmienie jednego dziecka, - mamki bowiem karmiły często kilka dzieci.

Za dostarczenie mamki ustanowiona została opłata w wysokości 3 rubli, jeżeliby jednak w przeciągu 8 dni, kobieta okazała się być niezdatną do posługi, akuszerka winna pieniądze zwrócić lub dostarczyć klientce inną mamkę. Za nie przestrzeganie ustanowionych przepisów akuszerkom groziły kary finansowe a także i ryzyko zamknięcia kantoru.

Przy okazji tego tematu odsyłam zainteresowane osoby do opracowania, autorstwa doktora medycyny Terleckiego pt. Rady zachowania się niewiast czasu brzemienności, porodu, połogu tudzież o pielęgnowaniu niemowląt i wyborze mamki, Kraków 1835:

Rozdział VII tyczy wyboru mamki:

Paragraf 1 - s. 233-236

-Przymioty fizyczne mamki

Paragraf 2 - s. 236-238

-Własności mleka

Paragraf 3 - s. 238-239

-Przymioty moralne mamki

Paragraf 4 - s. 239-243

-Zachowanie się mamki

Paragraf 5 - s. 243-246

-O szukaniu mamek

Całość dostępna w jednej z bibliotek cyfrowych.

PS. Zapomniałbym. Postanowienie Komitetu Urządzającego z 29 Listopada/11 Grudnia 1868 r. uchyliło postanowienie Rady administracyjnej z 24 Maja/5 Czerwca 1857 r. na mocy którego nie wolno było najmować starozakonnym mamek wyznania chrześcijańskiego.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.