Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Vládní vojsko to były "siły zbrojne" Protektoratu Czech i Moraw. Powstałe w lipcu 1939 roku. Natomiast, mnie interesuje stan rzeczy do powołania tej formacji. Czy armia czechosłowacka została u zarania Protektoratu całkowicie "rozpuszczona" w Czechach, czy jednak istniała tam w jakieś szczątkowej postaci? Jak wyglądała kwestia używania broni i mundurów? Na starych kronikach, widać osoby w mundurach czechosłowackich - biorące nawet udział w oficjalnych uroczystościach - przed lipcem 1939 r.

Zob. np. film "Tak začal protektorát", m.in. ok. 15 minuty 30 sekundy defiladę wojsk niemieckich odbierają także czechosłowaccy wojskowi, w tym charakterystyczny (przepaska na oku) "bohater spod Zborowa" - gen. (i były premier) Jan Syrový. Zob. np. także składanie wieńców - 10.35. "Tak začal protektorát" - LINK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie znalazłem odpowiedź (przynajmniej częściową) w książce, którą kiedyś czytałem i wcale nie musiałem odkopywać z piwnicy. Wiek jednak robi swoje. ;)

"Jednostki, które stacjonowały na terenie Czech i Moraw (...) zostały rozbrojone i internowane, a żołnierze słuzby zasadniczej zwolnieni do cywila (koniec marca 1939). Dowództwa pułków, dywizji, korpusów i armii zostały ostatecznie rozwiązane na początku czerwca 1939 roku. Oficjalny zakaz noszenia czechosłowackich mundurów został wydany 1 sierpnia 1939 roku". Cytat z: J. P. Wiśniewski, Armia czechosłowacka w latach 1932-1938, Toruń 2001, s. 215.

Wnioskować zatem z powyższego należy, że obecność oficerów w czechosłowackich mundurach na niemieckich uroczystościach (już po proklamowaniu Protektoratu) jest dowodem na to, że armia czechosłowacka - a raczej post-czechosłowacka - w bardzo szczątkowej formie (dowództwa, część kadry zawodowej) jeszcze jakiś czas wegetowała po marcu 1939 r. A noszenie czechosłowackich mundurów wojskowych było akceptowane - przynajmniej w jakieś skali - przez Niemców.

Później pojawiły się mundury formacji Vládní vojsko, zresztą oparte na czechosłowackich.

Ciekawe natomiast, jak między marcem a lipcem 1939 wyglądała kwestia broni? Czy czechosłowackim wojskowym pozwalono wówczas w Protektoracie na noszenie broni osobistej? Czy - wzmiankowane wyżej - rozbrojenie było przez cały ten czas całkowite?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka. Ponieważ hudební čety (można przetłumaczyć ten termin jako kapele wojskowe, dokładniej chodziło o pluton muzykantów z dyrygentem - 27+1), które były w składzie każdego z 12 praporów (batalionów) Vládního vojska, bardzo często występowały publicznie - do Vládního vojska przylgnęło nieco złośliwe określenie "Háchovi Melody Boys".

Tak autor zatytułował nawet monografię, poświęconą losom oddziałów Vládního vojska, które w maju 1944 roku trafiły do Włoch. Zob. Jindřich Marek, Háchovi Melody Boys. Kronika českého vládního vojska v Itálii 1944-1945, Wyd. Svět křídel, Cheb 2003. LINK (Informacja o książce na stronach www.databazeknih.cz).

Hasło z czeskiej Wikipedii z informacją o pochodzeniu przydomka żołnierzy Vládního vojska - LINK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.