Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Maciej

Amerykańskie ciężkie okręty artyleryjskie

Rekomendowane odpowiedzi

Maciej   

post-6374-0-35619800-1428775675_thumb.gif

   Jest to pierwszy tom, z planowanych pięciu, dotyczący historii projektowania oraz konstrukcji amerykańskich ciężkich okrętów artyleryjskich. Omówione są wielkie krążowniki, oraz pancerniki budowane w USA. Każdy z typów został opisany wraz z projektowanymi w tym samym czasie konstrukcjami innych państw. Jako kryterium wyboru wybrano daty rozpoczęcia budowy okrętów. Występowały wówczas duże różnice w czasie budowy w poszczególnych krajach.

   Tom I obejmuje okres końca XIX oraz początków XX wieku. Opisano wszystkie amerykańskie pancerniki i krążowniki pancerne okresu predrednotów.

   Opis zawiera założenia projektowe, oraz konstrukcję okrętów.

   Każdy opisany typ jest zilustrowany. Rysunki zawierają przekroje wzdłużne i poprzeczne, rozkład pomieszczeń, płyt pancernych. Na koniec opisu każdego typu amerykańskiego zamieszczony jest rysunek zbiorczy, na którym zamieszczono obok siebie rysunki wszystkich opisanych zagranicznych odpowiedników danego typu.

   Rysunki zostały wykonane w tej samej skali. Przekroje wzdłużne 1:1000, poprzeczne 1:500. Od tej zasady poczyniono nieliczne wyjątki, za każdym razem zaznaczone w tekście. Pozwala to na porównanie wielkości poszczególnych okrętów.

   Na końcu książki załączono dwie wkładki o rozmiarze A3, zawierające porównanie wielkości wszystkich opisanych w tym tomie ciężkich okrętów USA.

   Dodatkowo załączono dokładne opisy uzbrojenia. Działa zostały rozdzielone na artylerię ciężką, średnią i służącą do samoobrony przed torpedowcami. Posortowano je według kolejności pojawiania się w służbie, bez względu na kaliber czy narodowość.

   Podstawowe dane o książce:

Okładka miękka.

Rozmiar: A4

Ilość stron : 361 (wraz ze spisem treści i załącznikami) + 2 wkładki A3

Ilość rysunków: 123

Ilość zdjęć: 203

ISBN: 978-83-62989-74-4

Koszt 100 zł + koszty transportu.

Istnieje możliwość odbioru osobistego oraz uzyskania podpisu autora.

Zamówienia można składać na adres:

maciej.chodnicki@giga-hard.com.pl

tel: 602 183 986

spis treści:

1. Wstęp 3

2. Artyleria i opancerzenie drugiej połowy XIX wieku. 4

Strzelanie na morzu. 4

Pomiar odległości. 5

Strzelanie do ruchomego celu. 6

Stateczność a celność. 7

Działa i pociski a opancerzenie. 8

Materiał na pancerz. 20

Systemy kierowania ogniem, procedury strzelania, zwiększenie dystansu walki. 24

3. Ciężkie okręty drugiej połowy XIX i początku XX wieku. 27

Pierwsze pancerniki. 27

   Pancerniki „bateryjne” 28

   Pancerniki kazamatowe. 29

   Pancerniki wieżowe. 30

   Pancerniki barbetowe. 33

Predrednoty i Semidrednoty. 36

Drednoty. 38

Krążowniki pancerne. 42

Wielkie krążowniki pancerne, krążowniki drednoty, krążowniki liniowe. 44

Superdrednoty 53

4. Amerykańskie ciężkie okręty przełomu XIX i XX wieku. 54

5. Maine ( ACR 1 ) i Texas. 55

6. Pierwszy Krążownik Pancerny USA – New York ( ACR-2 ). 57

7. Pierwsze „pełnomorskie pancerniki obrony wybrzeża” USA – typ Indiana ( B/BB-1 ) 73

8. Pancernik Iowa ( B/BB-4 ). 98

9. Krążownik Pancerny Brooklyn ( ACR-3 ). 111

10. Pancerniki typu Kearsage ( B/BB-5 ). 123

11. Pancerniki typu Illinois ( B/BB-7 ). 141

12. Pancerniki typu Maine ( B/BB-10 ). 152

13. Krążowniki Pancerne typu Pennsylvania ( ACR-4 ) 182

14. Pancerniki typu Virginia ( B/BB-13 ). 206

15. Pancerniki typu Connecticut ( B/BB-18 ). 220

16. Krążowniki Pancerne typu Tennessee ( ACR–10 ). 240

17. Pancerniki typu Mississippi ( B/BB-23 ). 264

18. Załączniki 284

Uzbrojenie 284

Artyleria Ciężka 288

Artyleria średnia. 320

Artyleria do samoobrony przed torpedowcami. 336

Dane ciężkich okrętów USA 346

19. Bibliografia 353

20. Indeksy i spisy. 355

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Jeśli mogę to chciałbym napisać kilka słów na temat tej książki.

Moim zdaniem ciekawa pozycja. Dla mnie ma tą wartość, że zawiera w sobie skondensowaną wiedzę, która była rozproszona w wielkiej ilości publikacji. Sporo się z niej dowiedziałem.

Książka zawiera sporo szkiców, które co prawda są bardzo schematyczne i nie "trzymają skali" ale dobrze ilustrują opisywane problemy.

Dodatkowa wartość to duża ilość zdjęć ilustrujących praktyczne rozwiązania danych koncepcji.

Prosty język sprawia, że czyta się ją szybko i lekko bez potrzeby "przebijania się" przez zbyt "naukową" czy "techniczną" formę.

Książka dla każdego kto interesuje się rozwojem okrętownictwa w drugiej połowie XIX wieku.

Acha! Tytuł jest nieco mylący. Autor porównuje amerykańskie konstrukcje do istniejących w innych państwach, i to porównuje dosyć szczegółowo tak więc to "tło" nie jest tak zupełnie tłem a pełnoprawną częścią książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   
które co prawda są bardzo schematyczne

takie miały być. Mnie nie obchodzą rysunki "modelarskie", a pisałem to tak, żeby powstała książka jaką bym sam chcial przeczytać ze 20 lat temu

i nie "trzymają skali"

A to mnie ubodło. Miały trzymać skale. Co prawda nie wszędzie się dało ( ponizej pewnej grubości plyty po prostu dawałem kreske, bo inaczej się nie wydrukuje, ale pancerze od 100 mm w górę sa w skali ), ale teraz tak bez emocji jak patrzę - to zgoda. Nie wszystko trzyma skale. np. długości czy średnice luf to nie zawsze tak jak powinno być....

Sorry

ale dobrze ilustrują opisywane problemy.

A to najmilsze co mogłem usłyszeć. O to w nich chodziło - żeby jasno i czytelnie pokazać o co chodzi.

Niestety przyznaje bez bicia - rysunki w formie elektronicznej wyglądają o wiele lepiej. Po wydruku niektóre elementy się pozlewały, przez co traci się na czytelności, ale da się jakoś przezyc

Chcialem zeby pokazywaly problemy i do tego byly w skali ( mniej wiecej ), żeby od razu gołym okiem było widac różnice w wielkości.

Modelu na ich podstawie się nie zbuduje i nie to bylo ich celem.

pozdrawiam

Maciej Chodnicki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Maciej

Podstawowe dane o książce:

Okładka miękka.

Rozmiar: A4

Ilość stron : 361 (wraz ze spisem treści i załącznikami) + 2 wkładki A3

Ilość rysunków: 123

Ilość zdjęć: 203

ISBN: 978-83-62989-74-4

Koszt 100 zł + koszty transportu.

Nakład i papier plus kolorystyka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   

Nazwy papieru nie wspomnę, jakaś fikuśna jest. W każdym razie podobny do matowej kredy ( ale nie jest to kreda ).

Gramatura bodaj 120 czy 130 g/m^2 ( dość gruby, tak "na oko" porównywalny, czy może trochę grubszy z tym na czym są drukowane "Okręty Wojenne" )

Rysunki wyłącznie czarno - białe.

Nakład 50 egzemplarzy. Prawie wyprzedany ( prawie, jeszcze kilka sztuk mam )

W razie potrzeby może być dodruk.

PS.

Czy Widiowy7 z militisa to ty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Książka w wersji papierowej jest zdecydowanie lepiej przyswajalna niż w wersji elektronicznej.

Kiedy następne publikacje? Bo książka idealnie pasuje mi do głównej półki regału i nieźle tam będzie wyglądać cała seria (górą puszczę serię HB-ków).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   

Kiedy kolejny tom?

Nie wiem. Ale to potrwa.

Uparłem się, żeby zamieścić opisy wszystkich pancerników całego świata budowanych w tym czasie. Jest to do zrobienia, bo nie było ich znów aż tak wiele.

Ale uparłem się też żeby zrobić im rysunki takie jak ten

post-6374-0-38011800-1429248730_thumb.jpg

I tu pojawia się trudność.

Dostępnych jest milion pięknych rysunków modelarskich pokazujących relingi czy bulaje, ale za nic nie można znaleźć porządnych przekrojów wielu okrętów, a fantazjować nie chcę.

Do tego zabrałem się za nadrabianie zaległości z artykułami dla MSiO i OW, co też zajmuje czas.

Myślę, że realne jest jakieś 2 lata. Wcześniej nie sądzę, bo w końcu trzeba się zająć pracą. W końcu muszę z czegoś żyć, a nie masz chyba złudzeń, że z książek/artykułów to się nie utrzymasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Maciej   

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu ukaże się drugi tom.

W załączniku spis treści.

spis.jpg

Edytowane przez secesjonista
Poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.