Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Aisance

Obraz-identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Aisance   

Dzień dobry :)

Jakiś czas temu babcia przekazała mi obraz, to jakaś rodzinna pamiątka o której wszyscy niewiele wiedzą... Przedstawia Zamek Bowski. Zastanawiam się czy jest cokolwiek warty i czy w ogóle można o nim cokolwiek więcej powiedzieć.

Pozdrawiam

post-10882-0-41020200-1426428729_thumb.jpg

post-10882-0-06061100-1426428814_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale co my możemy o nim Ci powiedzieć? Przecież jest Twój. Ja mogę tylko powiedzieć, że jest bardzo ładny. Może napisz co jest tam napisane (fot 2) bo słabo widać.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli Zamek Bowski. Może ktoś inny zdoła Ci pomóc. W każdym razie ja nie potrafię.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem ów obraz wykonany jest techniką haftu krzyżykowego?

Pytanie tylko czy wykonał to ktoś np. z rodziny czy to produkt niejako przemysłu pamiątkowego?

Tak czy inaczej nie ma to większej wartości materialnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej nie ma to większej wartości materialnej.

A nie widziałem, żeby padło pytanie o wartośc materialną. Może być też wartośc historyczna , czy kulturowa. W sumie autorka wątku nie sprezyzowała. Nawiasem mówiąc pewna ściana na której podpis złożył Picasso nabrała nagle ogromnej wartości materialnej. Ba! Szczebel z drabiny która się śniła św.Jakubowi również ową wymierną wartość posiadał ;)

to Aisance:

Mozna by sie pobawić ale czy nie prościej jest napisac najpierw do ichniejszego muzeum www.bauskasmuzejs.lv z zapytaniem? Mają email: bauskasmuzejs@bauska.lv

Sądzę, że po angielsku ktoś tam mówi :D

Tylko musisz więcej coś dopowiedzieć. Skoro pamiątka rodzinna, to ustal skąd pochodzi Twoja rodzina. Z grubsza chociaż. Myślę, że możesz ustalić również jakąś datę graniczną powstania obrazu. Kto w rodzinie mógł go zdobyć i skąd. Czy był to prezent, łup, zakup, znalezisko, dzieło własne kogoś z rodziny itp. To, że w rodzinie niewiele wiedzą nie oznacza, że nic nie wiedzą. Poza tym posługując się genealogią i historią Twojej rodziny można zapewne parę rzeczy ustalić. Technika wykonania obrazu jest dość popularna, szczególnie w tamtym rejonie, więc musisz zebrać maksimum informacji dodatkowych. Popytać trzeba najpierw :)

Parę drobiazgów daje się wprawdzie wychwycić z obrazu, ale za mało, żeby cokolwiek rozważać moim zdaniem. Szczególnie bez konsultacji z jakimś miejscowym historykiem.

Pzdr

Edytowane przez Villemann

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

To haft krzyżykowy (maleńkie "x" na każdym kwadraciku kanwy? czy też półkrzyżyk (tzw. haft gobelinowy)? Pytam, gdyż na fotografii tego nie widać.

Kanwa rozpięta jest na desce. Tak robi się wtedy, gdy zaraz po wykonaniu haftu chce się wyprostować tkaninę. Jest to konieczne zwłaszcza przy hafcie gobelinowym, bo po zakończeniu pracy materiał wichruje się i zamiast prostokąta robi się romb.

Sam haft na tym konkretnym obrazku jest bardzo mało skomplikowany (niewielka ilość kolorów i odcieni). Bywa że do wykonania jednego wzoru używa się ponad 50 kolorów. Istotne jest też czy obrazek został stworzony na czystej kanwie (na podstawie dołączonego wzoru co jest bardzo trudne i wymaga ogromnej cierpliwości), czy na kanwie z nadrukiem (łatwizna ;) ).

To że na brzegu kanwy widać nadruk "Bauskas Pils" nie oznacza, że tam to zakupiono. Wielu producentów gobelinów zaznacza w ten sposób kanwę realizując zamówienie. Np. u bardzo popularnego niemieckiego producenta "Wiehler Gobelin" tak to właśnie wygląda. Na brzegu jest nadruk mówiący o tym co dany obrazek po ukończeniu będzie przedstawiał.

Zakup gobelinu potrafi sporo kosztować! http://www.wiehler-gobelin.com/index.php/en/2013-02-06-12-42-26/product/view/3/251 815 euro to niebagatelna suma ;) Jednak po wykonaniu ma na ogół wartość typowo sentymentalną (kto wykonał, dla kogo i z jakiego powodu...). No chyba, że jakiś nabywca szczególnie ceni rękodzieło!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ha! I wystarczył rzut kobiecego oka, a niewielka ilość informacji, którą wspominałem gwałtownie się rozrosła :)

Pytanie uzupełniające : Co zrobić, żeby się nie powichrowało po odpięciu od deski??

Edytowane przez Villemann

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Ha! I wystarczył rzut kobiecego oka, a niewielka ilość informacji, którą wspominałem gwałtownie się rozrosła :)

To tylko doświadczenie wynikające z obserwacji :)

Pytanie uzupełniające : Co zrobić, żeby się nie powichrowało po odpięciu od deski??

Przed naciągnięciem wystarczy bardzo delikatnie wykrochmalić :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

JAK wykrochmalić jak jest przypięty do deski??

Przed naciągnięciem gdzie??

:)

Edytowane przez Villemann

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem ostatnich pytań, kanwa jest rozciągnięta na desce by się nie zdeformowała, potem odpinasz i jak chcesz to krochmalisz, oddajesz do oprawienia - i wszystko. Z doświadczenia wiem, że te wykonane krzyżykowym są całkiem tanie (oczywiście zależy od wzoru, rozmiaru itp.). Najdroższe są w tym wszystkim muliny i ramy, a moja kobiełka w ogóle nie krochmali, całe stosy tego leżą (głównie oczywiście krzyżyki) bez ram i niezbyt się zdeformowały. Ku mej zgryzocie bo przeraża mnie myśl o kosztach oprawienia tego wszystkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja za to już rozumiem odpowiedź. W życiu nie widziałem jak to się robi. Wolałem dopytać niż zgadywać. I nienawidzę krochmalonych rzeczy :)

Edytowane przez Villemann

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.