Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Parmenion

Paweł Jasienica - książki

Rekomendowane odpowiedzi

Pawel Jasienica ,, Polska Piastow" rozbudowaane opisy i duzo stron poswieconych kazdemu z Piastow , szczegolowo opisane co sie dzialo w wielkich ruchach slowianskich itd ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyta sie latwo bo autor pisze ciekawie . Pozniej sie zabiore za kolejna ksiazke z tego cyklu czyli Polska Jagiellonow a pozniej Polska Obojga Narodow ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Napewno Ci sie spodoba ale mam nadzieje ze pozostale tez przeczytasz ?? :wink:. Zreszta reszte tez zachecam . I tak jak mroczny elf napisal Karol Bunsch ,,Parmenion" zapraszam rowniez do czytania :wink: . Widze Mroczny Elfie ze lubimy mniej wiecej te same ksiazki :) . Ty tez cos zapodaj .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
a pozniej Polska Obojga Narodow ...

Veto! Jasienica wg mnie to "żołnierz AK, który z nudów pisał historię"! Skoro JKM go nie lubi za podejście do Zygmunta II Augusta, to co dopiero ja mam mówić za podejście do Zygmunta III Wazy (jakiś uczulony na tych Zygmuntów...)! Bili się o prawa autorskie do jego książek, ale tak naprawdę o co się tu bić? O książkę, w której winą za poczynania magnatów kresowych wini się króla? Jasienica pisze tak, że gdy coś wychodzi źle to wszystko idzie na króla, że wszelkie poczynania muszą być dobre dla "Polszy" bez względu na możliwości i chęci. Poza tym jak powiedział kiedyś Szpek "jego książki są nudne". Ogólnie to ten pan przesadza z negatywną oceną Wazów jak i Zygmunt II August, który zło nam uczynił chyba tylko tym, że nie miał dzieci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jasienica gloryfikuje Piastów i to niesamowicie, bardzo, ale to bardzo ich usprawiedliwia, po Jagiellonach bardzo jedzie z góry na dół zarzuca naprawdę Zygmuntowi II dziwne rzeczy, tak jakby na siłe szukał. Do Zgmunta III ma również negatywny stosunek. Jego książki są stronnicze. W mojej pracy maturalnej w temacie o tym traktacie krakowskim to z nim polemizowałem i chyba na fana Jasienicy nie trafiłem w komisji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Poza tym "postępowa III RP" okroiła jego książki. W czasach PRL - u więcej stron miał taki "Srebrny wiek", ja mam wydanie z 1997 r. i chyba nie ma nawet 400 stron.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czytał ktoś książki tego autora-"Słowiański rodowód " czy " Trzej kronikarze"?. Warto przeczytać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
" Trzej kronikarze"?. Warto przeczytać?

Jakiś czas temu dokonałem zakupu tej książki. Prawda, nawet nie zacząłem jej czytać, ale poświęciłem około godzinę na fragmenty. Bardzo mnie przekonały do całej lektury i czuję, że mogę polecić ją każdemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Mały refresh.

To co mnie bardzo zastanawia to to, że zawodowi historycy, mimo ok. 50 lat od wydania pierwszych prac Jasienicy, nie ustosunkowali się do nich oficjalnie (albo mi coś umknęło). Jasienicę widziałem tylko (pomijając podręczniki) w bibliografii Kamieńca Podolskiego 1672 P. Derdeja, który zresztą ze wszystkimi stwierdzeniami eseisty się zgadza.

Dlaczego nikt oficjalnie nie zgodził się z tezami Jasienicy w sprawie np. Władysława Łokietka, Wielkiej Wojny 1409-1411, Jana Zamoyskiego, Zygmunta III Wazy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
juzef   

Tofik

Profesjonalni historycy w ogóle rzadko oceniają prace amatorów-popularyzatorów. Ja się spotkałem tylko z recką jednej książki Michałka (nota bene książka została potwornie zjechana - i słusznie). Tak samo nie widziałem profesjonalnych recenzji czy polemik z Zielińskim, Chrzanowskim, Czupkiewiczem, Bruno Śliwińskim, czy nawet popularnymi pracami Skroka (choć to archeolog z tytułem)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

"Słowiański rodowód" mam, czytałem i muszę powiedzieć, że narracja jest dobra strona tej książki. Cała reszta już nie. Zestarzała się tak bardzo, że nie wytrzymuje krytyki. Koncepcje zawarte w tej książce albo zostały już obalone albo mocno się chwieją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.