Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Kult kamieni i jego ewentualny związek z druidyzmem

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   
Nie objaśnił ale Pireneje były kiedyś skansenem tej części Europy i do XIX wieku przetrwało tam wiele z zamierzchłych czasów.

Dalej są - przecież to tam żyją Baskowie, jak się uważa ludność przed indoeuropejska.

Tak w skrócie Kapituła jest to ciało złożone z najbardziej wpływowych dostojników kościelnych na danym terenie.Ale to chyba każdy wie.

Ja się tam na średniowieczu nie znam, no chyba, że ewentualnie chodzi o kości zwierzęce a i to nie zawsze. Pytanie jednak Euklidesie nie brzmi czym jest kapituła a czym jest Kapituła Karola Wielkiego? Bo ja znam kapitułę zakonną - czyli organ władz, kolegialny w zakonie. Znam kapitułę katedralną czy zbiorowy organ kanoników przy katedrze a więc i przy biskupie i kapitułe kolegiacką przy kolegiacie. Jak się ma do tego kapituła Karola Wielkiego, to nie wiem.

Wspomina o dokumencie z 743 roku sporządzonym przez mera Austrazji (północno-zachodnia Galia), Karlomana, który zawiera listę, zwaną indiculus, około 30 dawnych zwyczajów które należy wykorzenić

Ok teraz jeszcze musisz wykazać, ze owe zwyczaje które należy wyplenić są pochodzenia druidycznego a nie rzymskiego, baskijskiego czy też germańskiego. Innymi słowy musisz udowodnić, że pochodzą one od druidów a nie od np pierwotnej religii germańskich Franków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Jak się ma do tego kapituła Karola Wielkiego, to nie wiem.

(...)

Pewnie chodzi o najważniejszych dostojników kościelnych w monarchii Karola Wielkiego. Z tym że kapituła to nie jest chyba organ władzy a organ doradczy.

(...)

Ok teraz jeszcze musisz wykazać, ze owe zwyczaje które należy wyplenić są pochodzenia druidycznego a nie rzymskiego, baskijskiego czy też germańskiego. Innymi słowy musisz udowodnić, że pochodzą one od druidów a nie od np pierwotnej religii germańskich Franków.

Frankowie to się raczej romanizowali i pewnie przyjmowali kulturę od Gallów.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Frankowie to się raczej romanizowali i pewnie przyjmowali kulturę od Gallów.

raczej galo-rzymian. Owszem przejmowali np chrześcijaństwo. Wykaż, że przejęli druidyzm. Wykaż, że te zabobony i pogańskie rytuały z którymi za Karola Wielkiego mieli problemy duchowni monarchii karolińskiej są druidyzmem przejętym przez Franków a nie pozostałościami pierwotnej, pogańskiej religii Franków lub innych barbarzyńców którzy tworzyli swoje organizmy polityczne na ziemiach ostatecznie zdobytych przez Karola Wielkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No i obiecany R. Suski, Jowisz, Jahwe i Jezus. Religie w Historia Augusta, Warszawa 2014 - po pierwsze udowadnia on, dość przekonująco, że autor Historia Augusta pisał swoje działo koło połowy V wieku AD i nie bardzo już rozumiał sens i formę typowych elementów obrządku pogańskiego - nakazuje cesarzom składać hekatombę z lwów co nie ma sensu bo zwierzę składane w ofierze powinno się zachowywać spokojnie i generalnie człowiek powinien nad nim panować, dalej wskazuje, że Aurelian podczas tryumfu miał złożyć w ofierze dwa jelenie choć wiemy, że składano dwa woły, myli siedzibę senatu z świątyniami rzymskimi (efekt erudycji i znajomości tekstów z czasów Oktawiana Augusta czy Tyberiusza) etc.

Co ciekawe zły władca nie spełnia obrzędowości pogańskiej i ofiar np Heliogabal, dobry zaś czyli Aleksander Sewer - na Kapitol w celach sprawowania kultu udaje się co siedem dni. Echo wiedzy o formie sprawowania kultu przez chrześcijan?

Jako, że koncepcja przywoływana przez panią Jaczynowską opiera się w dużej mierze o właśnie Historia Augusta już z samych tych powodów należałoby ją zakwestionować. Autor żył w świecie post pogańskim, nie znał obrzędowości pogańskiej i nie do końca ją rozumiał. Jego, dziwne nieraz, wstawki z odwołaniami do religii są wynikiem zainteresowań atykwarycznych elit pogańskich które lubiły przypomnieć sobie o starych dobrych czasach ale nie znały ich i nie do końca rozumiały.

W ten tok rozumowania wpisuje się i kwestia druidyzmu R. Suski na stronie 351 pisze o autorze HA, że: Zapomina o piastowaniu przez cesarzy tytułu pontifex maximus, nie wie, kto może wejść do świątyni Westy (...), wymyśla nigdy nie istniejące druidki (...). - podkreślenie moje.

Kiedy weźmiemy to pod uwagę, to musimy uznać, że rewelacje o renesansie druidyzmu w późnym antyku są pomysłem opartym o bardzo kruche podstawy źródłowe, tym kruchsze, ze druga z podstaw pani Jaczynowskie a więc Auzoniusz bynajmniej nie mówi o tym, że owi profesorowie sprawują funkcje druidów a jedynie, że pochodzą z rodów które funkcje takie sprawowały dziedzicznie. Choć oryginału nie znam więc tu jakiejś arbitralności nie będę wprowadzał. Co więcej gdy porównamy te kruche i wątpliwe podstawy faktograficzne z hipotezą R. Wiśniewskiego - która doskonale tłumaczy dlaczego pojawiają się takie wzmianki i dlaczego z błędami, będziemy chyba musieli przyjąć hipotezę tego drugiego jako znacznie bardziej prawdopodobną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M. Bętkowski, Poganie w Galii Merowińskiej w VI wieku: Obraz praktyk politeistycznych w źródłach epoki, Saarbrücken 2014 też coś co mieści się w tematyce przetrwania druidyzmu we Francji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.