Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
poldas

Legenda o Świętym Oleksym

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Ja wiem czy się tak wypiera, a na ile znali go ludzie tak naprawdę? Czytałeś np jego bloga? Albo jakieś inne jego wypowiedzi? Czytałeś o tym jak to uważa, że P. Śpiewak ma w wielu aspektach rację? Jak to, że zacytuję - Zwyczaje są nam potrzebne. Osadzają bowiem życie każdego w jakiejś nieuchwytnej siateczce zależności. A wszystko w odniesieniu do Jezusa w stajence? nie wiem jaki był, za mało wiem by cokolwiek wyrokować ale trochę trudno mi przyjąć, że ostatnim wywiadem zaprzeczył samemu sobie bo w sumie my wiele o nim jako o człowieku to nie wiemy - a przynajmniej ja nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto, powiedziałeś sformułowanie: "Cześć i Chwała" przynależy się osobom, które dokonały czegoś znacznie bardziej większego niźli sprawne premierostwo bądź kompetentne wypowiedzi w mediach. Jak dla mnie to po prostu deprecjacja tych pojęć. Powiedz mi więc proszę, kto wg Ciebie w przestrzeni ostatnich 50 lat dokonał w Polsce, ale i na świecie czegoś wielkiego, po czym przynależałaby Mu/Jej się "Cześć i Chwała". Jest ktoś taki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Na Świecie:

Margaret Thatcher

Ronald Reagan.

(Kolejność według płci. W moim kodeksie zachowania się kobiety mają pierwszeństwo)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego w przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat?

Tak to się utarło, że: "Cześć i Chwała" na ogół stosujemy względem osób narażających swe życie w ramach wyższych celów, czasem dla osób poświęcających swe życie dla innych.

Gdybym musiał odpowiedzieć, to chyba rzekłbym: "Cześć mu!" (a nie: "Chwała") względem Kisiela, Innocentego Marii Bocheńskiego czy Dzielskiego by odpowiedzieć tak naprędce.

Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że typy podane przez gregskiego są mi również bliskie, ale nie powiedziałbym względem nich: "Cześć i Chwała", raczej wyraziłbym swój podziw i szacunek innymi słowami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Umarł Oleksy Jóżef. De mortuis nil nisi bene. Zatem wszyscy Go chwalą. Czy słusznie ? Historia to oceni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Co to takiego "Historia"?

Na forum historycznym nie da się ocenić czyjejś działalności?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Trochę to pachnie hipokryzją zważywszy na Twoje stwierdzenie o niemożności uszanowania czyjejś śmierci...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

W tym aspekcie pomyliłeś mnie z kimś innym.

Sam popełniłem błąd w tej dyskusji, ale gdzie indziej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Nikogo nie pomyliłem Poldasie - po prostu nie pamiętasz swoich wpisów - post 4, ze zacytuję:

Nie potrafisz uszanować śmierci człowieka.

a odnosisz się w ten sposób do wątpliwości czy J. Oleksy zasługuje na zawołanie cześć mu i chwała - czyli w ten sposób de facto negujesz prawo do oceny czyjejś działalności politycznej i osiągnięć tejże...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Może nadto konserwatywnym w tym zakresie jestem, ale wedle mej wrażliwości językowej, sformułowanie: "Cześć i Chwała" przynależy się osobom, które dokonały czegoś znacznie bardziej większego niźli sprawne premierostwo bądź kompetentne wypowiedzi w mediach. Jak dla mnie to po prostu deprecjacja tych pojęć.

Dla porządku - ja się ograniczyłem do "chwały". Z "czcią" bym nie przesadzał.

Co do "kompetentnych wypowiedzi w mediach". Kompetentność to nie wszystko, Oleksy starał się być obiektywnym, doceniać racje przeciwników politycznych, przeciwstawiać im racje swoje i swych politycznych przyjaciół, tworząc atmosferę "rozmawiajmy, może uzgodnimy stanowiska". Może to nic nadzwyczajnego, właściwie każdy polityk tak powinien robić, tyle że... w naszej realnej rzeczywistości nie robi. "Poglądy mej partii są jedyne słuszne, wszystko inne to kłamstwa, a poza tym to u was murzynów biją".

Kompetentność i obiektywność wypowiedzi polityków powinna być normą, niestety była wyjątkiem. Ten wyjątek to Oleksy, mam nadzieję, że nie on jedyny, ale nie jest to wielki zbiór.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

20 lutego się wypowiem na jego temat.

Na razie - Cisza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.