Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich. Potrzebuję pomocy. Znalazłem zdjęcie i chciałbym się dowiedzieć z jakiego ono miasta jest. Dobrze by było poznać też rok mniej więcej. https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t31.0-8/s960x960/10915119_774231525989514_9061030943315978265_o.jpg.

Żołnierz na motorze to Wacław Sobol - jeden z najlepszych przedwojennych pomocników Klubu Sportowego Proch. "Wysoki wzrostem, słabszy technicznie, miał serce do walki, dobry kondycyjnie, rozbijał ataki rywali" - tak po latach wspominali go koledzy. Miał nawet okazję zagrać w kadrze Podokręgu Radom przeciwko reprezentacji Polski, a miało to miejsce latem 1936 roku.

Sobol urodził się w 1914 roku w Pionkach."

Z góry wam bardzo dziękuję!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Na zdjęciu mamy żołnierza w jakimś dużym mieście. Ewidentnie siedzi na motocyklu Sokół 1000. Służbę odbywał w połowie lat 30-tych. Być może miasto ze zdjęcia to Warszawa ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Poszukaj w swoim archiwum. Może zdjęcie jest opisane z drugiej strony, lub jest pieczątka zakładu fotograficznego. Jest to fotka wykonana przez człowieka polującego na klientów na ulicy. Wówczas taki sposób fotografowania był czymś normalnym. Zwykle tego typu foty powstawały z tzw. ręki. Osoba której wykonano zdjęcie otrzymywała numerek i po kilku dniach udawała się pod adres zakładu, aby taką pamiątkę odebrać, za drobną opłatą.

Istnieje jeszcze możliwość identyfikacji jednostki wojskowej, tylko po fakcie używania motocykla Sokół. Tyle że jest to całkowicie nieprecyzyjne lokowanie, które niczego nie wyjaśni.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli ktoś zgadnie, to szalikiem się podzielisz? :)

Motor, beret - może pancerniak? Mundur sprzed reformy z 1936, ale niewiele to daje. Miasto duże, schludne - może Poznań. ;)

Z szyldów widać jedynie "Kąpiele". Niewiele to pomaga. Myli się chyba w różnych miastach. ;)

Może widzisz coś więcej na szyldach i na naramienniku żołnierza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Poszukaj w swoim archiwum. Może zdjęcie jest opisane z drugiej strony, lub jest pieczątka zakładu fotograficznego. Jest to fotka wykonana przez człowieka polującego na klientów na ulicy.

Ogniskowa też jest spora; widać wydobycie motoru i kierującego; tj. co najmniej 75mm; zapewne był to mieszek na średni format; najpopularniejszy sprzęt; a jednocześnie dający kapitalne możliwości do kadrowania poprzez matówkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w archiwach nic nie ma. :/

Na naramienniku nic nie widzę, na tym szyldzie wystającym po lewej stronie wydaje mi się, że jest tam napisane "Kaszy" (ew. coś podobnego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

A jeżeli ktoś zgadnie, to szalikiem się podzielisz? :)

Motor, beret - może pancerniak? Mundur sprzed reformy z 1936, ale niewiele to daje. Miasto duże, schludne - może Poznań. ;)

Z szyldów widać jedynie "Kąpiele". Niewiele to pomaga. Myli się chyba w różnych miastach. ;)

Może widzisz coś więcej na szyldach i na naramienniku żołnierza?

Motor i beret; też pomyślałem o pancerniaku. Tyle że możliwości jest wiele. Na naramienniku żołnierza coś jest. Ale co ? Mundur starego wzoru, ale o roczniku sądząc jest to fotka z przełomu lat 1934/36. Wózek do Sokoła też taki "cywliny"

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Wózek do Sokoła też taki "cywliny"

Znalazłem zdjęcie motocykla wojskowego z podobnym koszem tyle, że bez owiewki.

2vs2t7m.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Zdjęcie znane i lubiane. Na zdjęciu mamy motocykl M 111 patrolu rozpoznawczego. Żołnierze ubrani w niemieckie hełmy wz.16. Szczególną uwagę zwraca nietypowy uchwyt dla rkm-u. Zdjęcie wykonano w Modlinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zwróć uwagę na malowanie kosza. Podobne jak na zdjęciu Pasternika.

Z resztą w "Pojazdach Wojska Polskiego" A. Jońca, R Szubański, J Tarczyński (WKŁ 1990) na stronach 91 92 i 93 są pokazane takie kosze, z takim właśnie malowaniem. Tyle, że bez owiewek. Wyglądają jak na "naszym zdjęciu. Nie wiem czy te owiewki były elementem regulaminowym czy tylko jakimś cywilnym uzupełnieniem. Rysunków nie mam.

Wydaję mi się ten motocykl ze zdjęcia jest jednak wojskowy. Wydaje mi się, ze na błotniku widzę numery 1740. Nie wiem tylko, czy mogą pomóc w identyfikacji jednostki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.