Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
poldas

Tajemniczy Werter

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   

(...)

No ale to właśnie jest spekulacja.

(...)

Niekoniecznie. Z różnych szkoleń wojskowych pamiętam że jedną z zalet łączności przewodowej jest ta że bardzo trudno ją podsłuchać obcemu wywiadowi. Tak przynakmniej było podczas DWS.

(...)

Werter przesyłał informacje związane z budową Wału?

Wolę jednak używać określenia Trzej Czerwoni.

Pewnie siatka ta nie przesyłała tylko informacji związanych z budową Wału ale różne. Jednak tych dotyczących Wału Atlantyckiego musiało być sporo bowiem Moskwa się tym interesowała. Zbieranie wiadomości na ten temat było jednym z zadań Czerwonej Orkiestry. W końcu po sposobie budowania tych umocnień można się było zorientować jak Niemcy widzą zamiary alianckie na zachodzie i porównać je z oficjalnymi alianckimi deklaracjami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak euklides pisze: "musiało" - to spekuluje, to konkretnie wiadomo czy przesyłał czy nic o tym jednak nie wiemy?

Z całym szacunkiem dla odbytych szkoleń, co to ma do do mego pytania? Na bazie tychże szkoleń co euklides może powiedzieć o systemie komunikacji w Kwaterze Głównej Hitlera?

To jest właśnie różnica pomiędzy ogółem a szczegółem.

Werter to nie byli Trzej Czerwoni, euklides mylić zaczyna ew. agenta z odbiorcami jego informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Łączność przewodowa była pod ścisłą kontrolą, a już łącza międzynarodowe w szczególności. Zatem pozostaje przesył radiowy na falach krótkich.

Fale radiowe mają to do siebie, że nie respektują granic państwowych.

Tą drogą wysyłane wiadomości były oczywiście kodowane.

Wygląda na to, że przechwytywano je w Szwajcarii przez nasłuchowców Rosslera i tam je rozkodowywano, a potem po ponownym zakodowaniu, wysyłano je również drogą radiową do Moskwy.

Tym samym wychodzi na to, że siatka Rosslera miała umiejętności odczytywania wiadomości przesyłanych Gecheimschreiberem.

Brytyjczykom był potrzebny do tego komputer zwany Colossus.

Innej możliwości nie widzę, skoro informacje o decyzjach podjętych w Kwaterze Głównej docierały szybciej do Moskwy, niż na biurka sztabowców poszczególnych Grup Armii Rzeszy Niemieckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

... co euklides może powiedzieć o systemie komunikacji w Kwaterze Głównej Hitlera?

Mogę z całą pewnością powiedzieć, że wewnątrz Kwatery Głównej system łączności był przewodowy.

To jest właśnie różnica pomiędzy ogółem a szczegółem.

Werter to nie byli Trzej Czerwoni, euklides mylić zaczyna ew. agenta z odbiorcami jego informacji.

Przypominam że istnieją wątpliwości co do tego że Roessler miał informatorów w Niemczech i ja uważam, że jest to bardzo prawdopodobne, Choćby z tego powodu że nikt nigdy nie wymienił takiego. Nie znało ich nawet GRU a podobno nie zdarza się by centrala wywiadu nie znała choćby niektórych swoich źródeł z danej siatki. To że prawdziwym informatorem Roesslera był wywiad angielski wynika z podanego wyżej internetowego tekstu i ja uważam to za bardzo prawdopodobne. Żeby nie było wątpliwości jeszcze raz powtórzę, że według mnie Roessler otrzymywał info od wywiadu angielskiego, przekazywał je szefowi grupy Trzej Czerwoni, Rado, który wysyłał to drogą radiową do Moskwy. Niemcy te depesze przechwytywali, dekodowali i przez 2 lata szukali agenta wśród we własnych szeregach, tam gdzie go nie było. Dzięki temu angielskie źródła: agenturalne i techniczne (Enigma) pozostawały nie wykryte.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mogę z całą pewnością powiedzieć, że wewnątrz Kwatery Głównej system łączności był przewodowy.

(...)

Jakiego typu?

Czyżby Kwatera Główna nie łączyła się z innymi ośrodkami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wewnątrz?

No to wiadomo że był przewodowy.

Na zewnątrz? Przewodowy i radiowy.

Doczytałem jeszcze tyle, że Rossler współpracował ze szwajcarskim wywiadem, a ten miał bardzo dobre informacje o tym, co się dzieje w Rzeszy.

Między innymi - Szwajcarzy donieśli Brytyjczykom o niemieckiej inwazji na Danię i Norwegię.

Secesjonista podał dobry trop odnośnie źródła przecieku.

Od maja 1942 roku zaczęto stenografować wszystkie rozmowy Adolfa z jego podwładnymi.

Za to był odpowiedzialny Scherff i jego adiutant.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To tak z naszego poletka:

Co do prób znalezienia kontaktu z ZSRR to główny zamachowiec-płk S. w odróżnieniu od Goerdelera uważał ,że pokój należy zawrzeć także i na wschodzie.

Goerdelera na stanowisku kanclerza Niemiec S. widział jedynie przejściowo (obaj panowie się nie znosili)-potem miał zastąpić go lewicowiec Julius Leder.

Socjaldemokrata Leder nawiązał kontakt z przywódcami komunistycznego podziemia(Saefkow-Bastlein-Jacob-de facto prowizoryczne kierownictwo KPD)zdradzono ich jednak(przypuszczalnie uczynił to pracujący najprawdopodobniej od jakiegoś czasu dla Gestapo adiutant Saefkowa) i całą grupę 5 lipca 1944 w czasie kolejnego spotkania aresztowało Gestapo .

A nawiązanie kontaktu z kierownictwem KPD oznaczało de facto nawiązanie kontaktu z ZSRR.

Julius Leber i Franz Jacob znali się dobrze jeszcze z KL Sachsenchausen.

Niektórzy ze spiskowców (jak płk von Gersdorf czy generał T. np)za pośrednictwem przebywającego w Szwajcarii konserwatysty Rudolfa Roesslera od wiosny 1941 pozostawali w kontakcie radiowym z wywiadem radzieckim w Szwajcarii(grupą "Dora" kierowaną przez Sandora Rado )której dostarczali b.cenne informacje ,grupa ta jednak jesienią 1943 została rozbita przez szwajcarską policję.A Roessler nikomu (także wywiadowi radzieckiemu-równolegle R. już wcześniej przekazywał informacje Szwajcarom(wywiadowi szwajcarskiemu ) a poprzez nich Brytyjczykom) nie ujawnił ich tożsamości.Dla wywiadu radzieckiego cała grupa przekazująca wiadomości ze sztabu wojsk lądowych była Wertherem a R.-zródłem któremu 23 VI 1941 nadano najwyższą wagą delegując do kontaktu ze zródłem specjalnego radiotelegrafistę .Poprzednio nie dowierzano mu,gdyż R. kontakt nawiązał pośrednio(nigdy się nie ujawnił wobec wywiadu radzieckiego ),pracował za wynagrodzenie finansowe a informacje przekazywał zdumiewajaco szczegółowe-zródło to do 22 VI 1941 uważano za wątpliwe.23 VI 1941 nadano mu najwyższą wagę i oddelegowano specjalnie do utrzymywania łączności radiowej A. Foota.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

I ani słowa o Harro Schulze-Boysenie?

Tu przy okazji wychodzi ta niby opresyjność Rzeszy za czasów Adolfa;

Julius Leber i Franz Jacob zostali zwolnieni z KL Sachsenchausen.

Był to obóz o większym rygorze niż np. Dachau.

Dopiero jak faktycznie nabroili, to zostali pojmani i straceni.

Zresztą - Z Boysenem było podobnie, bo zaliczył kilka dni aresztu za podobną orientację co ci dwaj wyżej przeze mnie nadmienieni.

Mimo to, Luftwaffe go zatrudniła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.