Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pusia10

Konferencje ewidencyjne - ktoś pomoże?

Rekomendowane odpowiedzi

pusia10   

Witam. Chciałam się dowiedzieć na temat konferencji ewidencyjnych. Tylko nie wiem, czy one przynależały do działań attachatów wojskowych, wywiadu Oddziału II na kierunach wschodnim i zachodnim, czy może jakoś inaczej (np. przy ambasadach i dyplomatach niewojskowego wywiadu). Temat mi się obił o uszy tylko i od razu zainteresował. Gdzie można poczytać o konferencjach ewidencyjnych (słyszałam tylko o tej w Helsinkach w jakimś artykule jest) oraz jaki był ich cel zasadniczo i przebieg?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był też konferencje polsko-czeskie:

"Patrz choćby: Warszawa, CAW, Oddział II Sztabu Głównego I.303.4.3254. Przygotowanie Wyszkolonych rezerw dla potrzeb OK. względnie Klein-Krieg - Praga 23 IX 1931 r. - materiały dostarczone przez Czechów na konferencji w styczniu 1931 r.; tamże,`Greznschutz - Praha 30 X 1931 r.; tamże` Vlastenecke branne organisace v Hornim Slezsku - zprávy z brezna 1931 r.; tamże, Zprávy o Grenzschutzu; tamże, Výcyik a organisacia RW - Brno 19 XI 1931 r.', tamże, 1.303.4.3482 Reorganisace RW - materiały z konferencji polsko-czeskiej z lutego 1934 r.; tamże Materiał doręczony stronie polskiej na konferencji ewidencyjnej polsko-czeskiej w sierpniu 1934 r.".

/A. Smoliński "Oddział II Sztabu Głównego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego", "Wschodni Rocznik Humanistyczny", T. III, 2006, przyp. 58, s. 284/

Co do attachatów:

"Attachés ewidencyjnie posiadali przydział do kadry oficerskiej poszczególnych rodzajów broni przy odpowiednich departamentach Ministerstwa Spraw Wojskowych. Attachés wojskowi, jako reprezentanci Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, podlegali służbowo i dyscyplinarnie szefowi Sztabu Głównego za pośrednictwem Oddziału II S.G. Pod kadym innym względem podlegali kierownictwu placówek dyplomatycznych. W sprawach wojskowych attachés podejmowali działania samodzielnie, dla oficjalnego wystąpienia na zewnątrz w charakterze reprezentanta sił zbrojnych nie potrzebowali upoważnienia pełnomocnego przedstawiciela rządu. Personel wojskowej służby dyplomatycznej wchodził w skład korpusu

dyplomatycznego i korzystał z wszelkich przywilejów i uprawnień przewidzianych prawem międzynarodowym.

Chociaż finansowanie placówek od 1922 roku obciążało budżet Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sztab przydzielał attachés specjalne sumy dyspozycyjne, z których się rozliczali tylko z nim, a które służyły pokryciu kosztów działań podejmowanych bez wiedzy szefów placówek dyplomatycznych.

Szef Sztabu Głównego kierował działalnością attachatów wojskowych za pośrednictwem Oddziału II Sztabu Głównego, odpowiedzialnego za wywiad i kontrwywiad. W Oddziale II za opiekę nad przedstawicielami zagranicznymi wojska odpowiedzialny

był Wydział Ewidencji. Jego zadaniem było ujecie w całość pracy attachés i nadsyłanych przez nich informacji, aby zreferować je szefowi oddziału. Wydział Ewidencji miał też obowiązek czuwać nad zaspokajaniem potrzeb informacyjnych wojskowej dyplomacji".

/M. Wodejko "Materiały do działalności attachatów wojskowych przy ambasadach II Rzeczypospolitej w zasobie Centralnego Archiwum Wojskowego", "Biuletyn Wojskowej Służby Archiwalnej", 27, 2005 s. 150/

W ogóle warto przejrzeć inne artykuły w poszczególnych numerach Biuletynu CAW, np.:

R. Czarnecka "Oddział II Sztabu Generalnego w latach 1921-1939. Zarys Organizacyjny i Przegląd Zawartości inwentarza", "Biuletyn Wojskowej Służby Archiwalnej", nr 28, 2006.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pusia10   

Witam, dziękuję za taką odpowiedź, przejrzałem od razu artykuł prof. Czarneckiej ten ostatni mi zasugerowany, ale nadal status attaches wojskowych wydaje się skomplikowany i de facto nie do końca rozumiem, kto był odpowiedzialny za organizację samych konferencji ewidencyjnych, czyli ludzie związani bezpośrednio z Oddziałem II (czyli dyplomaci wojskowi z ramienia Oddziału II), czy może sami attache wojskowi, a może dyplomacji ogólni lub różne grupy dyplomatów wspólnie w celu analizy informacji potencjału innych państw?

Gdzieś czytałam, że w książce prof. Kołakowskiego "Czas próby" są wzmianki o konferencjach, a czy jakieś inne monografie (!) może o tym traktują?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

ale nadal status attaches wojskowych wydaje się skomplikowany i de facto nie do końca rozumiem, kto był odpowiedzialny za organizację samych konferencji ewidencyjnych, czyli ludzie związani bezpośrednio z Oddziałem II (czyli dyplomaci wojskowi z ramienia Oddziału II), czy może sami attache wojskowi, a może dyplomacji ogólni lub różne grupy dyplomatów wspólnie w celu analizy informacji potencjału innych państw?

(...)

Ja to zrozumiałem tak: attache wojskowy słuchał Wydziału Ewidencji, czyli pewnie jego szefa, ten zaś podlegał szefostwu Oddziału II, który podlegał szefowi Sztabu Głównego. Kierownictwo placówek dyplomatycznych nic do nich nie miało, chyba że zakwaterowanie, wyżywienie itp..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrozumiałem tak: attache wojskowy słuchał Wydziału Ewidencji

(...)

To raczej źle zrozumiał euklides, albowiem nie istniał (w tym kontekście): "Wydział Ewidencji", proponuję czytać bardziej uważnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

To raczej źle zrozumiał euklides, albowiem nie istniał (w tym kontekście): "Wydział Ewidencji", proponuję czytać bardziej uważnie.

Przeczytałem. Wynika jasno, że była to komóka która zbierała info od atache, opracowywała je i przekazywała szefowi Oddz. II albo bezpośrednio Szefowi Sztabu. A "całościowe organizowanie pracy" to jest chyba eufemizm który oznacza wydawanie poleceń. Prowadzenie ewidencji to było chyba jakieś ich drugorzędne zajęcie.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.