Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

"Hotel Lambert" i próba obalenia bana Trójjedynego Księstwa...

Rekomendowane odpowiedzi

Początkowo środowisko "Hotelu" pozytywnie patrzyło na objęcie władzy przez barona Josipa Jelačića.

Był poważany przez chorwackich graniczników, a jednocześnie cieszył się cichym poparciem wiedeńskiej kamaryli dworskiej, w skłąd której zresztą wchodził, jako członek frakcji chorwackiej (na jej czele stał baron Kulmer, a w skład wchodzili również Josip Juraj Strossmayer, Metel Ožegović).

Ludzie z obozu Czartoryskiego widzieli oczywiście Królestwo Dalmacji, Chorwacji i Sławonii jako jeden z elementów, który miałby stworzyć federacyjny Związek Naddunajski.

Pierwsze co próbowano uzyskać od Jelačića to wycofanie pułków chorwackich z Włoch, a w szerszej perspektywie kompromis.

Jak doszło do tego, że Jelačić zawiódł pokładane w nim nadzieje, a członkowie "Hotelu" przeszli drogę od próby przekupienia tego przywódcy do rozważania planu obalenia?

Jakie osoby były zaangażowane w nawiązywanie kontaktów i rozmów?

Jaką (dwuznaczną?) rolę grał w tym wszystkim Ljudevit Gaj?

Co osiągnął w Paryżu wysłannik bana - Andrija Torkvat Brlić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Odnoszę wrażenie, że jest to jeden z Twoich wpisów, na które nie oczekujesz żadnych odpowiedzi, bo i tak wiesz, że nikogo to nie interesuje. Oczywiście nie mam bladego pojęcia, "jaką (dwuznaczną?) rolę grał w tym wszystkim Ljudevit Gaj? oraz Co osiągnął w Paryżu wysłannik bana - Andrija Torkvat Brlić?".

Chętnie coś o tym poczytam.

Natomiast sama postać Jelačića jest niezwykła, pasjonująca i niejednoznaczna ponad zwykłą miarę.

O tym rad bym porozmawiał...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem skąd jancet powziął myśl, że poczynania środowiska związanego z Hotelem nikogo nie interesują - bo np. mnie interesują. Ja niestety mam słabą umiejętność względem antycypowania, zatem trudno mi wychodzić na przeciw: janceta "rad bym porozmawiał...". A są jakieś przeszkody by założyć o tej personie odrębny wątek?

A wracając do tematu ile chciał Gaj za przeprowadzenie zamachu stanu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ja nie wiem skąd jancet powziął myśl, że poczynania środowiska związanego z Hotelem nikogo nie interesują

Nic takiego nie napisałem, to jest erystyczne uogólnienie.

Ja niestety mam słabą umiejętność względem antycypowania, zatem trudno mi wychodzić na przeciw: janceta "rad bym porozmawiał...". A są jakieś przeszkody by założyć o tej personie odrębny wątek?

Chodzi o bana Jelačíća. Przeszkodą jest mój stan wiedzy. Tak ogólnie uważam, że ktoś, kto zakłada wątek, formułuje zarazem jakaś tezę, którą potem będzie bronić. Mi taką tezę, ze względu na poziom niewiedzy, postawić trudno. Myślałem, że Secesjonista, z taką biegłością analizujący kwestie o wiele bardziej szczegółowe, coś takiego stworzy.

No jeżeli jednak nie chce, to może spróbuję. Może nawet dziś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.