Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Suwerenna republika ludowa Świętno (Schwenten)

Rekomendowane odpowiedzi

Czas powstania wielkopolskiego.

Powstaje, w odwołaniu się do 14. punktów Wilsona, suwerenne państwo, które wobec toczonych walk ogłasza neutralność.

Jej premierem i ministrem spraw zagranicznych został pastor Hegemann, naczelnik tej gminy został ministrem spraw wewnętrznych, nadleśniczy ministrem obrony, kierownik poczty ministrem handlu a naczelnik stacji - ministrem komunikacji.

Co ciekawe władze powstańcze uznały ów twór, baa... z rządem republikańskich Niemiec, Republika zawarła unię monetarną i pocztową.

Czy powstały wówczas inne tego typu twory polityczne?

Z jakiego powodu tolerowano ten pomysł polityczny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

To i tak długo.

A rząd w Lublinie z Daszyńskim na czele jak długo przetrwał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy można porównać Świętno do Wolnego Miasta Gdańsk?

(...)

Nie - z racji całkiem nieporównywalnego znaczenia (militarnego i gospodarczego), jak też i z powodu całkiem odmiennego trybu powstania obu bytów.

W materiale do którego łącze podał przez adamhistoryk mamy informację o incydencie z udziałem żony francuskiego ambasadora w Berlinie. Czy echem (przekłamanym?) tego zdarzenia jest poniższa historia:

"W lutym 1919 r. doszło jednakże do poważnego konfliktu dyplomatycznego z Wielkopolskimi władzami powstańczymi. Wojska powstańcze wzięły do niewoli na granicy republiki święciańskiej t.zw. patrol oficerski. Jeden z wziętych do niewoli oficerów pochodził ze Świętna i miał tam prawo obywatelstwa. Groziło to zajęciem republiki przez wojska powstańcze, umowa bowiem o neutralności została naruszona (...)

Przypadek bowiem zrządził, że w Świętnie zatrzymała się czekając na podwodę do Wolsztyna wzgl. przerzut do Polski zona jednego z przywódców powstania wielkopolskiego pochodzącego z Berlina. Władze republiki zatrzymały naszą rodaczkę i rozpoczęły się rokowania dyplomatyczne, na skutek których nastąpiła wymiana jeńca na naszą rodaczkę".

/J. Kwietniewski "Powstanie Wielkopolskie. Przyczynki historyczne do walk i wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz wpływ warunków i ówczesnej sytuacji międzynarodowej i Rewolucji Październikowej na kształtowanie się warunków do wybuchu Powstania w Wielkopolsce: wspomnienia", maszynopis pracy zgłoszonej na konkurs "Głosu Wielkopolskiego" i ZBOWiD w 50. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, Bytom 1968, s. 43/

Czy też może są to dwa różne zdarzenia?

Czy we wspomnieniach powstańców przewija się wątek tej republiki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.