Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mkaliafc

Obozy na Syberii

Rekomendowane odpowiedzi

mkaliafc   

witam,

pisze prace licencjacka na temat obozów na terenie ZSRR a dokładnie na Syberii.

W pracy chce napisać tez wzmianke na temat mojego dziadka który był na Syberii podczas IIWŚ, dokładnie nie wiem, mam tylko jego 6 stronnicowy list opowiadający o podróży, pobycie i powrocie z dalekiej Syberii ale nie ma wzmianki o dokładnym miejscu jego pobytu.

Jest do dyspozycji wiele książek ale może byście mieli jakieś ciekawe źródła lub ciekawostki na ten temat?? i czy sa listy osób które nkwd internowało na Syberie? listy kto wrócił? kto gdzie przebywał lub coś takiego??

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

Anne Applebaum Gułag, z ang. przeł. Jakub Urbański

Aleksander Sołżenicyn, Archipelag Gułag

Cathy A. Frierson, Siemion S. Wileński, Dzieci Gułagu, przeł. Anna Sawisz, Agnieszka Nowakowska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To zalecałbym przyjrzenie się swemu wpisowi i przypomnienie sobie o istnieniu wielkiej litery na początku zdań i polskich znakach diakrytycznych.

Próbę stworzenia imiennego indeksu od lat prowadzi KARTA (www.karta.org.pl), w publikacjach tego ośrodka można znaleźć szereg tekstów źródłowych czy ciekawostek. Stosowną literaturę zawiera pozycja: "Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami" pod red. W. Materskiego i T. Szaroty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

To zalecałbym przyjrzenie się swemu wpisowi i przypomnienie sobie o istnieniu wielkiej litery na początku zdań i polskich znakach diakrytycznych.

Próbę stworzenia imiennego indeksu od lat prowadzi KARTA (www.karta.org.pl), w publikacjach tego ośrodka można znaleźć szereg tekstów źródłowych czy ciekawostek. Stosowną literaturę zawiera pozycja: "Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami" pod red. W. Materskiego i T. Szaroty.

Na pewno zwrócę na to większą uwagę, wybacz

Dziękuję.

Czemu jest taki problem ze stworzeniem list? Rosja trzyma i nie chce ujawnić czy problem leży gdzie indziej??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Czy aby dział "Holokaust" nie jest zastrzeżony tylko dla Narodu Wybranego?

Odnośnie księgowości n/t osób zesłanych;

U Sowietów "kwitologia " stała na wysokim poziomie, więc dokumentacja winna być.

Czemu tylko na Syberii?

Czy w Rosji, czy W ZSRR ludzi nie tylko tam zsyłano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czemu na Syberii?

Bo ktoś taki sobie obrał zakres tematu - co jest jego prawem.

Co do "kwitologii" to akurat nieprawda, ktokolwiek się tym nawet pobieżnie interesował wie, że w różnych zestawieniach za ten sam okres czasu Sowietom wychodziły różne wielkości wywiezionych, że nie wspomnę chaosu terminologicznego co do osadzonych i wywiezionych, w którym się sami gubili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Co nie przeczy temu iż dokumentację tworzono.

A jak ją wykorzystano, to odrębna sprawa.

Z tą Syberią specjalnie tak napisałem, co by się komuś nie zakodowało iż tylko tam zsyłano.

Mamy jeszcze Kazachstan, Kirgistan, itd.

Ale to już nie Syberia.

Że obiegowa opinia na ten temat "SIBIR" istnieje, to ja wiem.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

Co nie przeczy temu iż dokumentację tworzono.

A jak ją wykorzystano, to odrębna sprawa.

Z tą Syberią specjalnie tak napisałem, co by się komuś nie zakodowało iż tylko tam zsyłano.

Mamy jeszcze Kazachstan, Kirgistan, itd.

Ale to już nie Syberia.

Że obiegowa opinia na ten temat "SIBIR" istnieje, to ja wiem.

Piszę tylko i wyłącznie o obozach położonych na Syberii ponieważ tam wywieziono mojego dziadka w 1942 roku. Do mojej pracy dołączę własnoręcznie przez niego napisany wiersz o drodze, pobycie i powrocie z Syberii. Mam tylko problem że nie wiem dokładnie gdzie był, i nikt z mojej rodziny nie wie, dlatego poszukuje list, coś co może mi pomóc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To znaczy co już przeglądał mkaliafc w ramach tych poszukiwań?

Ma już za sobą wszystkie tomy "Indeksu Represjonowanych"?

Jakieś inne publikacje?

W swym liście, liczącym sześć stron, dziadek nie zawarł informacji gdzie przebywał? Jakie były jego etapy drogi w obie strony?

Nie jest wiadomym kiedy i gdzie został zatrzymany? Z jakiego powodu? Jaki mu nadano status? Kiedy i z jakiego powodu został zwolniony?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Piszę tylko i wyłącznie o obozach położonych na Syberii ponieważ tam wywieziono mojego dziadka w 1942 roku. Do mojej pracy dołączę własnoręcznie przez niego napisany wiersz o drodze, pobycie i powrocie z Syberii. Mam tylko problem że nie wiem dokładnie gdzie był, i nikt z mojej rodziny nie wie, dlatego poszukuje list, coś co może mi pomóc.

[/quote/]

W liście nie ma nazw miast? O, tak jak - za pozwoleniem - doktor Żywago, w znanej powieści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mkaliafc   

To znaczy co już przeglądał mkaliafc w ramach tych poszukiwań?

Ma już za sobą wszystkie tomy "Indeksu Represjonowanych"?

Jakieś inne publikacje?

W swym liście, liczącym sześć stron, dziadek nie zawarł informacji gdzie przebywał? Jakie były jego etapy drogi w obie strony?

Nie jest wiadomym kiedy i gdzie został zatrzymany? Z jakiego powodu? Jaki mu nadano status? Kiedy i z jakiego powodu został zwolniony?

Jeszcze nie, tylko w kilki książkach w bibliotece znalazłem listy internowanych przez NKWD ale akurat tego indeksu nie widziałem.

Tak nie ma nic zawartego o miejscach pobytu, z wyjątkiem tego iż trzy tygodnie spędził w Razianiu, po czym później zabrali go na daleką północ ZSRR. Jest dokładnie opisana podróż i warunki panujące w obozie. Nie ma miejsc pobytu ze względu na to iż nie chciał żeby ktoś dowiedział się o tym iż był tam.

Sami wiecie, w tej chwili takie listy, dowody są niezwykle interesujące i wiele osób takich rzeczy poszukuje ale w czasach powojennych gdzie w Polsce "rządziła" Rosja takie informacje mogły prowadzić do śmierci. ZSRR nie chciało takich osób jak mój dziadek ponieważ prawda mogła wyjść na jaw.

Edytowane przez mkaliafc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.